3 Ekim 2016

SAĞLIK ÇALIŞANLARI “NEFES” İÇİN BULUŞTULAR

14462778_606734289533115_4028910512361527133_n14479697_605664722973405_1904990291273349537_n

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Eğitim Araştırma Hastanesi, 30 Eylül-2 Ekim 2016 tarihleri arasında “Nefes İçin Buluşma” sloganıyla ilki gerçekleştirilen “Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Dal Hastaneleri Buluşması”na ev sahipliği yaptı. Dal hastanelerinin birbirlerinin daha iyi tanıması, bakanlık ve diğer ilgili kurumlarla çalışmalarında ortak işler üretmesi, AR-GE’de uluslararası çalışma ve araştırmalarda neler yapılabileceğini planlaması için hekim ve hemşireleri bir araya getiren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Dal Hastaneleri buluşmasının ilki, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirildi. Toplantının bilimsel programında; “Etik ve Mesleki Değerler, Hekimlerin Ceza Hukukunda Sorumluluğu, İlaca Dirençli Tüberküloz Tedavisi ve Yeni İlaçlar, Parankimal Akciğer Hastalıkları: Farkındalığımız Neden Arttı? Göğüs Hastalıklarında Palyatif Bakım, Akılcı Antibiyotik Kullanımı: Kinolonlarda direnç mekanizmaları” gibi önemli konu başlıkları yer aldı. Süreyyapaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Suat Seren Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi işbirliğinde düzenlenen buluşmanın her 6 ayda bir yapılması planlanıyor.

 “4 DAL HASTANESİ, 62 TIP FAKÜLTESİYLE AYNI SAYIDA UZMAN YETİŞTİRİYOR”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zuhal Karakurt, 4 dal hastanesinde bir yılda akademisyenlerin poliklinikte baktığı hasta sayısının 2 milyon olduğunu ve 55 bin yatan hastaya tedavi-bakım hizmeti verildiğini belirterek, “Hedefimiz sağlık bilgi turizmi. Sağlık Bakanlığı’nın bize yol açmasını istiyoruz. Biz de kapılarımızı yurtdışındaki doktorlara açalım. Ukrayna‘dan, Rusya‘dan tüberküloz konusunda çok hasta geliyor. Biz oraya gidelim, oradaki hekimleri eğitelim. Onlar da hastaları göndermesinler, nasıl bakacaklarını öğrensinler. Bilgi turizmi karşılıklı olabilir” dedi. Doç. Dr. Karakurt, 6 ayda bir gerçekleşecek buluşmaların 2 yıl süreceğini, söz konusu 4 dal hastanesinin bünyelerindeki pozitif konularda birbirine destek olacağını, negatif konuları da nasıl pozitife dönüştürebileceğini öğreneceğini dile getirdi.

Etkinliğe, Bakanlığın ilgili bölümlerinin de katıldığını belirten Doç. Dr. Karakurt, “4 tane eğitim veren dal hastanesi ve bunun yanı sıra 62 üniversitede tıp fakültesi var. Onlarla neredeyse başabaş sayıda göğüs hastalıkları uzmanı yetiştiriyoruz. Her cerrahi hastanenin öne çıkan bir özelliği vardır. Süreyyapaşa yoğun bakım konusunda öne çıkar, Yedikule bronkoskopi yönünden iyidir, Suat Seren Hastanesi kanser hastası bakımından öndedir. Biz, birbirimizin iyi olan tarafları için de asistanlarımızı rotasyona yollayacağız” diye konuştu.

Doç. Dr. Zuhal Karakurt, ayrıca şunları söyledi: “Harvard Üniversitesi’ndeki bir kişi tüberküloz hastasını takip etmiyor, Bunun için Letonya‘ya gidiyor. Neden bize rotasyonla asistan gelmesin, bunu da yapmak istiyoruz. Buradaki hedefimiz sağlık bilgi turizmi. Bakanlığın bize yol açmasını istiyoruz. Biz de kapılarımızı yurtdışındaki doktorlara açalım. Bizim de üstün olduğumuz noktalar var. Türk Cumhuriyetlerinden, Ukrayna‘dan, Rusya‘dan hekimler tıp eğitimine gelebilir. Ukrayna’dan, Rusya‘dan tüberküloz konusunda çok hasta geliyor. Biz oraya gidelim, oradaki hekimleri eğitelim. Onlar da hastaları göndermesinler, nasıl bakacaklarını öğrensinler. Bilgi turizmi karşılıklı olabilir.”

“DAL HASTANELERİNDEN BEKLENTİMİZ BÜYÜK”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de toplantının açılış konuşmasında, dal hastanelerinden gerek öğrenci yetiştirmesi gerekse asistanların eğitimi bakımından büyük beklenti içinde bulunduklarını ifade etti. “Eğitim hastanelerindeki hocalar doçent oluyorlar, öğrenci yetiştirmiyorlar, nasıl profesör olsun?” gibi eleştiriler olduğuna değinen Prof. Dr. Erdöl, katılımcılara, “Lisans öğrencisi yetiştirmiyor ama onlarca, yüzlerce belki toplamda uzman yetiştiriyor. Üniversite çatısı altında hem öğrenci yetiştireceksiniz hem asistan yetiştireceksiniz, Türkiye‘de ve dünyada ses getirecek araştırmalara imza atacaksınız. Biz bunun için gerekli altyapıyı hazırlıyoruz” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It