24 Eylül 2018

SAĞLIK BİLİŞİMİNİN GLOBAL OYUNCULARI KITALARIN KAVUŞTUĞU İSTANBUL’DA BULUŞACAK

HIMSS 4

Türkiye’nin en büyük sağlık bilişim etkinliği olan HIMSS Türkiye, çıtasını yükselterek 2018 yılından itibaren HIMSS Eurasia adı ile sağlık bilişimi alanında bölgesel lider oldu. Türkiye’nin en büyük sağlık bilişim etkinliği olan HIMSS Eurasia, bu yıldan itibaren Türkiye’yle birlikte bölge coğrafyadaki Avrupa, Asya, Afrika ve Balkanları hedefleyen yeni vizyonu ile hem yabancı ziyaretçi ve katılımcı hem de uluslararası konuşmacılar anlamında çeşitliliğini artırıyor. Türkiye ve bölge ülkeler için sağlık bilişim sektörünün nabzı 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında, İstanbul Pullman Hotel’de, HIMSS’18 Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansında atacak. Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliği düzenlenen HIMSS’18 Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansı, Türkiye’den uzman konuşmacıların yanı sıra dünyaca ünlü uluslararası konuşmacılarla da ilgi odağı olacak. Ekspotürk ve Satur organizasyonu ile gerçekleşen HIMSS’18 Eurasia, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın daveti ile 43 ülkenin delegasyonunu ağırlamaya hazırlanıyor. Etkinlik kapsamında davet edilen ülke delegasyonları ile katılımcılar arasında işbirliği görüşmeleri yapılacak. Hem ziyaretçileri hem de katılımcıları için uluslararası yeni iş fırsatları sunan HIMSS’18 Eurasia, eğitim programları, nitelikli konuşmacılar ve paneller, yuvarlak masa toplantıları, çalıştaylar ve çevre ülkelerden yabancı sağlık yöneticileri ile B2B görüşmeleri ve yeni iş fırsatları ile sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacak.

Ziyaretçilere hastanelerin dijital süreçlerinde çözümün parçası olan yazılım, donanım, cihaz ve teknolojik ürünlerin kullanımı ve uygulamaları örnekleri ile tecrübe etme imkanı sunan ‘Dijital Hastane Pavilyonu’nda, hasta güvenliğini ve kişisel verilerin mahremiyetini önceleyen, sağlık profesyonellerinin hasta bakımı ile ilgili işlerini kolaylaştırarak hastaya daha iyi ve kaliteli zaman ayırmasını sağlayan sistemler paylaşılacak. Küresel bilgi iletişim teknoloji hizmetlerinin yaygınlaşması ve ülkeler arasında artan veri trafiği, bilgi güvenliğini gerek ulusal gerekse global açıdan öncelikli bir konu haline getirdi. Siber saldırılara karşı sağlık sistemimiz ne kadar güvende, kişisel verilerimiz ne kadar korunuyor, kişisel verilerin korunma kanunu neler getirdi ve getirdiklerine ne kadar hazırız? Siber güvenlik odağında teknolojik yenilikler konusunda eğitim ve bilgi alışverişinin yapılacağı Siber Security Hub, konusunun güncelliği itibari ile ziyaretçilerin ve katılımcıların yoğun olarak ziyaret ettiği bir alan olacak.

Türkiye başarısı ve tecrübesi ile bölge ülkelere öncülük edecek

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: Sağlık Bakanlığı’nın hastaya daha iyi ve kaliteli hizmet sunan ve sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştıran ‘kağıtsız hastaneler’ konusundaki kararlılığı tüm sağlık kuruluşları için motivasyon kaynağı olmuş; bugün Türkiye, sağlıkta dijitalleşme konusunda kat ettiği mesafe ile birçok Batı ülkeleri arasından sıyrılarak Avrupa lideri olmayı başarmıştır. Bu yıl itibari ile HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde 1 adet seviye 7 ve 165 seviye 6 akreditasyonlu kamu hastanesi ile tüm Avrupa ülkelerini geride bırakan Türkiye, aynı kararlılık ve hızla hastanelerini dijitalleştirmeye devam edecektir. Türkiye’nin sağlık alanında gösterdiği performans ve dijital hastanecilik konusunda aldığı yol uluslararası alanda da dikkat çekmektedir. Başarısı ve tecrübesi ile bölge coğrafyasındaki ülkeler için lider ve rol model olan ülkemizin küresel alanda gücünü artırmasında HIMSS’18 Eurasia’nın da büyük ölçüde etki sağlayacağına ve destek olacağına inanıyorum.

Türkiye bölge ülkeler için rol model konumunda

Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci: Türkiye’nin sağlık alanında aldığı mesafe, tüm bölge ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler bakımından Türkiye’yi lider ülke konumuna getirdi. Böylelikle HIMSS’18 Eurasia adıyla Türkiye ile birlikte Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerini hedefleyen uluslararası bir etkinlik yapma gereği kaçınılmaz hale geldi. 2018 yılından itibaren bölge ülkelerini de kapsayan HIMSS’18 Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansını Türkiye’yi odak ülke olarak ele alarak İstanbul’da yapacak olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığının destek ve himayeleri başta olmak üzere, sağlık hizmet sunumunda önemli paya sahip üniversitelerin, özel hastanelerin, SGK ve benzeri kuruluşların işbirliği ve bölge ülkelerinin sağlık otoritelerinin katılımıyla gerçekleşecek HIMSS’18 Eurasia Etkinliği; en iyi IT uygulamaları ve inovasyona dayalı çözümlerle buluşma fırsatları oluşturacak. Böylece sağlık sektörünü dönüştürebilmenin yollarını birlikte keşfedeceğiz.

Türkiye’nin öncülük rolü ona ayrı bir misyon kazandırıyor

Harold “Hal” Wolf, HIMSS USA III. Başkanı & CEO’su: Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme sürecinde göstermiş olduğu performans diğer ülkeler arasından hızla sıyrılmasına olanak sağladı. Türkiye civar ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler nezdinde üstlenmiş olduğu öncülük rolü ayrı bir misyon da vermektedir.

HIMSS’18 Eurasia’da neler bulacaksınız?

Ulusal ve uluslararası konuşmacıları ile nitelikli toplantılara sahne olacak HIMSS’18 Eurasia, ele alınacak konuları ile de ses getirecek. Kongrede gündeme taşınacak konu başlıkları şöyle;

Dijital Vizyon: Türkiye’de ve Dünya’da Dijital Sağlık Vizyonu.

Sağlık hizmet sunumunda çıktılar: Bilgi Teknolojilerini Kullanarak, Sağlık Hizmet Sunumunda Kalite ve Klinik Çıktıların Geliştirilmesi.

Sağlıkta dijital dönüşüm: Klinik Bakış Açısıyla Hastanelerden Evde Bakıma, Kronik Hastalık Yönetimi, Evde Sağlık Hizmetleri.

Verinin yapılandırılması: Bilgiden Klinik ve Mali Bilgeliğe.

Sağlık hizmet sunumunda hasta yönetimi: Hasta Odağında Sağlık Hizmet Sunumundan Hastanın Yönetiminde Sağlık Hizmet Sunumuna.

Sağlıkta nesnelerin interneti: Birbirleriyle ve Sistemlerle Bağlantılı İletişim Ağları.

Klinik karar bilgi sistemleri: Sağlıkta Yapay Zeka’nın Geniş Çaplı Kullanımına Hazır mıyız? Elektronik Sağlık Kayıtlarına Dayalı Klinik Karar Bilgi Sistemleri.

Açık inovasyon: Sağlıkta Start-up Vakti.

Konferans dışındaki etkinlikler

Avrasya Sağlık Bilişimi İşbirliği Toplantısı: 43 Ülke Delegasyonu ile T.C. Sağlık Bakanlığı ve DEİK Himayelerinde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın davetlisi 43 Ülke Sağlık Bakanlıklarından gelen üst düzey yöneticilerin katılımı ile gerçekleşecek toplantıda, ‘Sağlık Bilişimi’nde işbirliği imkânları, ülkelerin öncelik verdiği konular neler ve bu konularda nasıl ülkeler arası işbirlikleri yapılabilir gibi konularda fikir alışverişinde bulunulacak.

CIO Toplantısı: TUSAP/SASPAM, Özel ve KÖİ Şehir Hastaneleri Bilgi İşlem Yöneticileri

Türkiye’deki Özel hastaneler ve Şehir hastanelerinin yöneticilerinin katılımı ile yapılacak toplantıda, HIMSS standartlarının sağlık hizmet sunumuna katkıları konuşulacak ve gelecekteki HIMSS etkinliklerinin hastanelerin bakış açısı çerçevesinde ne tür konular ve etkinliklerle zenginleştirilebileceği tartışılacak.

Sağlık Bilişimi Üssü – Endüstri Vizyon Toplantısı: Türkiye, SABİYED ve Sağlık Bakanlığı katılımcıları ile Türkiye idealinin arkasındaki asli unsur olan endüstrinin Sağlık Bakanlığı önderliğinde bir araya geleceği bir etkinlik.

Siber Güvenlik Toplantıları: Değer Bazlı Veri Güvenliği

T.C. Sağlık Bakanlığı siber güvenlik yöneticileri liderliğinde, konusunda uzman kişilerin ve yöneticilerin katılacağı bir değerlendirme toplantısıdır.

Dijital Hastane Deneyim Alanı

Hastanelerin dijitalleşme süreçlerinde ileri teknoloji ürünleri ile çözümün bir parçası olan yazılım, donanım, cihaz ve teknoloji firmalarının yer aldığı ‘Dijital Hastane Deneyim Alanı’nda ziyaretçiler HIMSS standartlarına uygun ürün, hizmet ve uygulamaları yerinde görme imkânına sahip olacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It