15 Aralık 2016

Sağlık Bakanı Recep Akdağ tıbbi cihaz sektörü temsilcileriyle 3,5 saat görüştü

img_557515492083_1175232942560452_2429078466117827826_n

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, tıbbi cihaz sektörünün temsilcileriyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda (TİTCK) bir araya geldi. 14 Aralık Çarşamba gecesi düzenlenen toplantı 3,5 saat sürerek gece 24.00’de tamamlandı. Toplantıda sektörün talepleri masaya yatırıldı.

 

Toplantıya; Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, Başkan Yardımcısı Ali Sait Septioğlu, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Genel Başkanı Metin Demir ile Başkan Yardımcısı Mete Levent Özgürbüz, MASSİAD Tıbbi Cihaz Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı F.A. Tolga Sözen ile Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı ve MASSİAD Başkan Yardımcısı C. Sadrettin Dai, TÜMDEF Başkan Yardımcısı Doğan Ay, Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği (SADER) Başkanı Ali Şengel ile Geçmiş Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Engin Arel, TÜDER Başkanı Mustafa Daşçı, Başkan Yardımcısı Ahmet Fethi Polat, Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Başkanı Özgür Tomruk, Ostim Medikal Sanayi Kümelenme yetkilisi ile bürokratlar katıldı.

 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kapsamlı bir destek yatırım haritasının hayata geçirileceğini söyleyen Bakan Recep Akdağ, yeni teşvikler ile medikal sektörün bu illerde yatırım yapabileceğini belirtti. Akdağ, “Yakında resmi gazetede yayınlanacak. Ciddi teşvikler gelecek. Bu illerde yatırım yapmak isteyen medikal sektör yatırımcılarına elimden geleni yaparım. Uzun vadeli alımlar yapacağız” dedi.

 

Sektör temsilcileri medikal sektörün sorunlarının çözülememesinin sektörü olumsuz yönde etkilediğini ifade ettiler. Başta ödeme sorunu olmak üzere tüm sorunları Bakan Akdağ’a anlatan sektör temsilcileri, “Problemler çözülmezse yatırımlar olmaz” dediler. Bakan Akdağ, sektör ödemelerinin 120 güne düşürmek için çalışma yapılabileceğini ifade etti. Akdağ, sektörün sorunlarını ihtiva eden bir raporun hazırlanmasını talep etti. Toplantı’nın Ocak veya Şubat ayında yeniden yapılması bekleniyor. İlk defa böyle geniş katılımlı bir toplantının yapılması sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

yusuf@medikalnews.com

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It