29 Mayıs 2019

SAĞLIĞIN FİNANSMANI… BIÇAKCILAR 60 YAŞINDA… EN SAĞLIK’LI DERGİ SEÇİLDİK…

20190502_132544

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

 

SAĞLIK FİNANSMANINDA REFORM ARAYIŞLARI

  1. OHSAD Kurultayı öncesi düzenlenen Ortak Akıl Toplantısı’nın konusu “sağlık finansmanında reform arayışları” idi. Bu önemli konu sağlık sektörünün önde gelenleri tarafından masaya yatırıldı. Toplantıdan; sağlık finansmanında Türkiye için şu öneriler ortaya çıktı: Kaynaklar verimli kullanılmalı, “Sevk zinciri” uygulaması yeniden düzenlenmeli, “Katkı payı” tüm oyuncular için aynı olmalı, Bireyler sisteme finansal katkı sağlamalı, “Maliyet temelli” bakışla SUT fiyatları gözden geçirilmeli, Finansmana hızlıca etki için kamudaki 6 lira 15’e çıkmalı, GSMH içindeki “sağlık hizmetleri payı” artırılmalı, “Genel bütçeden pay” arttırılmalı, Özel sektörün sistemdeki “rolü” iyi tanımlanmalı, Kamu, özel sektör ve üniversite “eşit koşul”larda çalışmalı, Ödemeler yılın sonunda “şeffaf” bir şekilde açıklamalı, Prim miktarı artırılmalı, Değer bazlı ödeme” sistemine geçilmeli, miktar yerine sağlıklılığa odaklanılmalı, Sağlık Bakanlığı’nın hizmet satış fiyatına göre “SGK geri ödeme fiyatı” belirlenmeli, Sağlıkta çıktıların kontrolü amacı ile liberalleşme yöntemleri ve buna bağlı olarak “mikro finansman modelleri” oluşturulmalı, Sağlık yatırımcısına “prim teşviki” oluşturulmalı, Sağlık hizmetlerinde “dijitalleşme” sağlanmalı. Bu kadar önemli başlığın hayata geçirilmesi bakalım ne kadar bir zamanda olacak…

 

BIÇAKCILAR 60 YAŞINDA

Bu sayıda kapak röportajımızı Bıçakcılar Tıbbi Cihazlar CEO’su Dr. Souheil El Hakim ile yaptık. Türk tıbbi cihaz sektörünün lider firmalarından Bıçakcılar bu yıl 60. yaşını kutluyor. 60 yıldır insan sağlığına katkıda bulunan Bıçakcılar’ın sağlık sektöründe önemli bir yeri bulunuyor. Yüzde 100 Türk şirketi olan Bıçakcılar ile ilgili ayrıntıları Dr. Souheil El Hakim ile yaptığımız röportajda bulabilirsiniz. Bu sayımızda Nisan ayında düzenlenen 10. OHSAD Kurultayına geniş yer ayırdık. Sağlık Uygulama Tebliği’nden (SUT) tutun da sağlık sektörü ile ilgili birçok konu bu kurultayda masaya yatırıldı. SUT artar mı artmaz mı? Sorusu kurultayda cevap bulamadı. Hem özel hastaneler açısından hem tıbbi cihaz sektörü açısından SUT fiyatlarının artması büyük önem taşıyor. Ama ufukta böyle bir artış gözükmüyor. Roche Diagnostik Türkiye Genel Müdürü, Türkiye & Orta Asya ve Kafkas Ülkeleri Yönetim Merkezi Başkanı Burçak Çelik ve Philips Türkiye Sağlık Sistemleri Pazarlama Direktörü Gamze Arbak ile yaptığımız röportaj da dikkat çekici.

EN SAĞLIK’LI DERGİ SEÇİLDİK

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “Şahane Medya Ödülleri” kapsamında 2018 yılı “En Sağlık’lı Dergi” ödülüne ayık görüldük. Emeğimizin ikinci defa Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ödüllendirilmesi memnuniyet verici. Yayın hayatına başladığımız Şubat 2015 yılından bu yana Medikal News dergimiz sektörde okunan, her sayısı beklenen bir dergi oldu. Bunun karşılığını da ödüllerle almayı sürdürüyoruz. Ödülümüzü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mekteb-i Tıbbiyye-i Şahane Haydarpaşa Külliyesi’nde düzenlenen törenle aldık. Dergimizi bu ödüle layık gören başta Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl olmak üzere jüri üyelerine ve yayın hayatımızın başından bu yana bizleri destekleyen çözüm ortaklarımıza teşekkür ederiz.

ONUR ÖDÜLÜ

Bu arada şahsım, Türk Böbrek Vakfı tarafından “Onur Ödülü”ne layık görüldü. Türk Böbrek Vakfı 5. Medya Ödülleri kapsamında sağlık haberciliği alanında 20. yılını dolduran basın mensuplarına ‘Onur Ödülü’ takdim edildi. Ödülümü Lazzoni Otel’de düzenlenen törende Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk’in elinden aldım. Türk Böbrek Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği medya ödüllerinden dolayı Başkan Timur Erk’i kutlarım.

En güzel dergileri siz değerli okuyucularımıza sunmak için çalışıyoruz. Takdir sizden çalışmak bizden…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It