26 Ekim 2017

Promedis Group, dünya devi Samsung’un, sağlık ve medikal cihazlar alanında ülkemizdeki tek yetkili distribütörü oldu

PROMEDIS 1 onur arslanoglu

Promedis Group Genel Müdürü Onur Arslanoğlu, bünyelerine kattıkları Samsung’un sağlık ve medikal cihazlar alanında Türkiye’deki tek yetkili distribütörlüğü ve Promedis Group’un çalışmaları hakkında sorularımızı cevaplandırdı.

Sağlık sektöründe uzun yıllara dayanan bir tecrübeniz var. Promedis ne zaman kuruldu? Neler yapıyorsunuz?

Promedis markası, 30 yıla yakın süredir Türk sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olan ve babam Tulay Arslanoğlu’nun kurduğu Pi Medikal’in deneyim ve tecrübelerinden yola çıkarak kurulmuştur. Promedis’te çalışmadan önce Draeger Asya Pasifif bölgesinde pazarlama direktörlüğü yapıyordum. Promedis Mart 2016 yılında, Pi Medikal’den devraldığı onlarca yıllık tecrübesini, yaratıcı teknoloji ve yaklaşımlar ile birleştirip, sağlık sektörüne yeni bir bakış açısı kazandırmak için kuruldu. Türkiye’deki çok uluslu firmalara efektif bir çözüm ortağı olabilmek, aynı zamanda Türkiye’de faaliyet göstermeyen büyük firmaların da temsilciliğini yapıp, hizmet kalitesini üst düzeyde tutarak büyük oyunculardan biri olmak için Promedis markası ile yola çıktık. Kuruluştan bu yana 100 bin metrekareye yakın anahtar teslim hastane proje tamamladık. Bu projelerde bilinen büyük markalarla iş ortaklığı yaptık. Anahtar teslim proje işi sürdürülebilirliği kolay bir iş değil, çok meşakkatli ve yorucu ama bir o kadar da değerli bir deneyimdir. Promedis; proje planlama, medikal cihaz planlama, medikal cihaz alımı ve kurulumu, medikal gaz sistemleri tasarımı ve uygulama, proje yönetimi ve tamamlayıcı danışmalık hizmetleriyle profesyonel, güvenilir ve gelişmelere hızla uyum sağlayabilen bir proje ortağıdır. Proje işine ek olarak marka yönetme ve geliştirmeyi seviyoruz, biliyoruz.

Promedis Group olarak, dünya devi Samsung’un, sağlık ve medikal cihazlar alanında ülkemizdeki tek yetkili distribütörü oldunuz. Bununla ilgili neler söylersiniz?

Samsung’un, sağlık ve medikal cihazlar alanında ülkemizdeki tek yetkili distribütörü olduk. Samsung ile firmamızı Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafi bölgenin (Afrika, Ortadoğu) servis, eğitim ve aplikasyon merkezi haline getirecek çok önemli bir anlaşmaya da imza attık. Bölgemizdeki bütün ülkelerin belirlenecek servis, eğitim, aplikasyon ihtiyaçlarının Samsung’un kalite kontrol standartları çerçevesinde karşılanacağı merkezimizi 2018 yılı başına kadar hayata geçirmeyi hedefliyoruz. En son teknolojileri, son kullanıcılara daha uygun bütçeler kapsamında ulaştırmayı hedefleyen Samsung Dijital Radyografi cihazları, son 5 yıl içerisinde ülkemizin birçok üniversite hastanesinde kullanılmaya başlandı. Bu da pazarda kalite ve fiyat oranı beklentisini yükseltti. Bu şekilde her dönem çıtayı yükseltmek için global ölçekte Samsung, ürün çeşitliliğini ve teknolojisini arttırırken biz de Samsung’un Türkiye’deki münhasır iş ortağı olarak pazardaki tanıtım ve satış faaliyetlerimizi ve aynı oranda satış sonrası destek hizmet yelpazemizi yeni yatırımlarımızı büyüterek ayak uyduruyoruz. Samsung’un Promedis markasının hedefleri ile örtüşen iki önemli noktası vardı. Birincisi Dünya çapında bilinen iyi bir marka olması, ikincisi çok agresif ve yeniliğe yatırım yapan bir firma olması idi. Kalite ve fiyat oranında beklentileri belli bir çıtanın üzerine çıkarttık. Samsung’un global anlayışı daha kaliteli ve son teknolojiyi uygun fiyatlara vererek her dönem bu çıtayı daha da yukarı taşımak.

Samsung ultrasonografide önemli işler yapıyor…

Global ölçekte Samsung, Medison satın almasından sonra üst düzey teknolojisini ultrasonografi alanına taşımasıyla, ciddi bir pazar elde etti. Ülkemizde ise son 5 yılda 500’ün üzerinde ultrasonu son kullanıcısıyla buluşturarak, Türkiye Ultrasonografi pazarında vazgeçilmez bir oyuncu olduğunu kanıtladı. Promedis Group’a dahil olmasıyla genişleyen satış ve hizmet ağıyla beraber Samsung Ultrasonografi cihazlarının kullanıcı nezdindeki imajı ve pazardaki pozisyonu büyük bir ivmeyle yükselmeye devam edecektir. Yaptığımız tüm yatırımlar bu yönde bir atılımın alt yapısını oluşturur nitelikte olup, ilerleyen dönemlerde oluşacak taleplere en iyi şekilde cevap verebilmek için hem markayı hem de organizasyonumuzu hazırlamaktadır.

Samsung ile beraber sektörün önemli firmalarından Medmodern’i de tecrübeli ekibi ve değerli distribütörlükleri ile bünyenize kattınız sanırım?

Evet. Medmodern firması 2017 Ağustos ayı itibariyle grubumuza dahil oldu. Bununla birlikte Samsung, Ziehm, Koelis, Acutronic, Midmark gibi hem nişinde hem de genel pazarda güçlü konumlara sahip markalardan oluşan dengeli bir distribütörlük portfolyosu oluşturmuş olduk. İstanbul, Ankara, İzmir ofislerimiz ve 80’e yakın çalışanımızla son 30 senedir yaptığımız gibi müşterilerimizin tercih ettiği çözüm ortağı olmaya devam ediyoruz. Hem Türkiye hem de bölgede pazarın bilinen, güvenilen ve tercih edilen en büyük çözüm ortaklarından biri olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Bu bağlamda yurtdışı iş ortaklarımızdan da ciddi bir destek görmekteyiz. İş ortaklarımızla ülkemizi bölgenin değer merkezi haline getirecek yeni yatırımlar için hazırlıklarımıza hız vermiş bulunuyoruz.

Ziehm Imaging firması ile ne gibi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Münhasır Temsilciliğini yapmakta olduğumuz Ziehm Imaging AG firması, sadece ameliyathane C Kollu skopi sistemlerini üreten, alanında her daim öncü büyük bir Alman teknoloji firmasıdır. Çeşitli cerrahi disiplinlerde kullanılabilen ve birçok ürünüyle cerrahi altın standartları yeniden tanımlayan Ziehm firmasının Türkiye’deki tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini geniş kapsamlı olarak alanında uzman satış, uygulama ve servis personelimizle yürütmekteyiz. Eminim ki bu alanda hastanelerimiz ve cerrahlarımızla birçok ilki ülkemizde Promedis Group çözüm ortaklığıyla gerçekleştireceğiz. Hekimlerimizin gerçekleştirdikleri bu operasyonlarla, özellikli tedavi bekleyen birçok yurt içi ve yurt dışı hasta şifa bulmaktadır. Ziehm gibi alanında uzman birçok yurt dışı iş ortağımızla birlikte multidisipliner hibrit ameliyathane konseptini Almanya ile aynı anda ülkemizde uyguluyoruz. Böylelikle kullanıcılarımıza bütçe ve iş akışı hususlarında ciddi oranda esneklik sağlayabiliyoruz. Ziehm C Kollu’da hibrit çözümler sunuyor. Ziehm’in kompakt ürünleriyle, aynı ürünleri hem anjiyoda hem ortopedi de kullanabiliyorsunuz. Normalde bir hibrit ameliyathane için 90 metrekarelik bir alan ayırılması gerekirken, biz Ziehm ürünleri ile aynı işi 35-40 metrekarede yapabiliyoruz. 35-40 metrekarelik bir alanı multidisipliner hibrit ameliyathaneye çevirebiliyoruz. Bu da hem kamu hem de özel hastanelerdeki yatırım bütçeleri için oldukça avantajlı bir hal alıyor ve aynı zamanda son teknolojiye uygun bir çözüm sağlıyor. Birçok hastanede şu anda hibrit çözümlerimiz uygulanıyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It