22 Aralık 2017

PROFESÖRÜN EŞSİZ TARİFLERİ ÖZEL BİR KİTAPTA TOPLANDI

Arzu Yorgancıoğlu Örnek sayfa_24-25

Astım ve KOAH alanında özel olarak çalışan, bu alanda uluslararası çalışmalar yürüten ve 32 yıldır hastalara şifa sağlayan Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, hobi olarak uzun yıllardır devam eden yemek merakını, eşsiz tariflerle hazırladığı “Arzu’nun Mutluluk Reçeteleri” kitabı ile taçlandırdı.

Solunum hastalıkları alanında ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atan ve görevleri bulunan Yorgancıoğlu halen Türk Toraks Derneği 1. Başkan Yardımcısı, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı, Dünya Sağlık Örgütü’nün en önemli kuruluşlarından Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD)’ın Türkiye Yönetim Kurulu olarak akademik kariyerine devam ediyor.

“KİTABIN GELİRİ ÖĞRENCİLERE”  

Kitabın bir de sosyal sorumluluk yönü olduğunu belirten Yorgancıoğlu, “Her tarifimin bir seveni oldu ve tarif için  100 TL bağışladı. Onların aldığı tarif, sayfada onların ismiyle çıktı. Kitapta ilgili sayfalarda yeşil yapraklarda isimleri yer alıyor. Daha kitap çıkmadan 4 üniversiteli kız öğrencimize burs oldu. Satıştan da yazara kalacak payı yine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)’ne bağışlayacağım ve öğrencilere destek olarak kullanılacak.” diye belirtti.

“YEMEK YAPMAK BENİM İÇİN MEDİTASYON”  

Yemek yapmaya eskiden beri merakı olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, “Yemek yapmak benim için âdeta meditasyon gibi. En stresli olduğum anda mutfağa girip yemek yapmaya başladığımda bütün yorgunluğumu, stresimi  unutuyorum. Bu benim için bir hayat tarzı. Annem çalışırdı. O zamandan ev işlerine ve yemek yapmaya merak sardım. Biraz zorunluluktan başladı.” diye anlattı. Çok uzun yıllardır yemek yapmanın en sevdiği uğraş olduğunu belirten Yorgancıoğlu, “Mutfağım mabedim gibidir, orada huzur bulurum, en yorgun anlarımda orada dinlenirim. Müziğimi açar, bir fincan kahve eşliğinde yemekle oynamaya başlarım. Bir keşif yolculuğu, bir serüven olur bu her zaman. Lise yıllarında anne ve babama bir şeyler hazırlayıp sürpriz yapmaya bayılırdım. Bu sürprizler daha sonra eşime, çocuklarıma ve tüm arkadaşlarıma yöneldi. Sonra da damak tadlarına çok güvendiğim torunlarıma oldu. Tanrıya şükür etrafımda yeni reçetelere, yeni oyunlarıma açık çok insanım var, deneylerim her zaman çok başarılı olmasa bile beni hep yüreklendiriyorlar. İşim gereği çok sık seyahat ediyorum, Dünyanın her yerinden birşey öğreniyorum, malzemeleri ve aletleri oralardan taşıyorum. Yeri geldi bu Amerika’dan bir makarna makinesi, İspanya’dan pürmüz, İtalya’dan mürekkep balığı mürekkebi, Brüksel’den midye tenceresi oldu. Biriktirdim, biriktirdim.. sonra bir gün çok sevdiğim mesleki derneğim Türk Toraks Derneği’nden, sosyal paylaşım platformu için tariflerimi paylaşma teklifi geldi. Artık kendi evimden dışarı çıkma vaktim gelmişti demek ki. Önce orada başladım, sonra üye olmayan arkadaşlarım kendi sosyal medya hesabımda da paylaşmamı istediler. Neredeyse bir yıldır, her hafta bir tarif paylaşıyorum. Bu tariflere öyle çok, öyle içten, öyle cesaretlendirici yorumlar oldu ki ben de inanamadım yaptığım işe.” diyerek duygularını paylaştı.

“NE YAPARSANIZ YAPIN, AŞKLA YAPMAK GEREK”

 Arzu Yorgancıoğlu, hazırladığı kitabın hikayesini de şöyle anlatıyor: “Çok sevgili Avni babam yaşamımın önceki dönemlerinde olduğu gibi yine bana dokundu, ‘daha fazla bekleme ben bu kitabı görmek istiyorum’ dedi ve kitaba vesile oldu. Yemekler evimin mutfağından, pek çoğu benim 25-30 yıllık tariflerim, bazıları can dostlarımda yediğim ve sonra minik dokunuşlar yaptığım lezzetler. Bu kitaba hazırlanırken ben çok heyecanlandım, çok mutlu oldum, anladım ki profesyonel mesleğimin yanısıra bu işi de pek sevdim. Ve bir kez daha anladım ki, ne yaparsanız yapın aşkla yapmak gerek ve de bu mutluluğu paylaşan dostlarınızın olması şart. Ben dünyanın şanslı insanlarındanım. Yaşamım hep aşkla ve dostlarla dolu oldu. Bence mutluluk sevdiklerinle bir sofranın etrafında buluşup damak tadlarıyla sohbetin, yaşamın tadını çıkarmak. Benim için de o sofraya yüreğimden coşarak hazırlanmak. Bu ilk ürün son derece amatörce, telefonumla çektiğim fotoğraflar ve kendi üslubumla. Mutlulukla, sağlıkla tariflerimin keyfini çıkarın, ben yenilerini hazırlıyor olacağım.”  Yorgancıoğlu, “Arzu’nun Mutluluk Reçeteleri” kitabının ilk imza gününde 23 Aralık Cumartesi günü 13:30-15:30 arasında Alsancak’ta Yakın Kitabevi’nde, İzmirli kitapseverlerle buluşacak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It