7 Şubat 2019

Prof. Dr. Erkan İbiş yeniden Üniversite Hastaneleri Birliği Başkanı seçildi

UNIVERSITE 1UNIVERSITE 2 erkan ıbıs

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği (ÜHBD) Olağanüstü 8. Genel Kurul Toplantısı, 25 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü Binası Kılıçlık Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, ÜHBD Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Erkan İbiş, ÜHBD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, ÜHBD Saymanı ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar, ÜHBD Üyesi İstanbul Üniversitesi Rektörü ve ÜHBD Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Ak adına vekaleten Rektör Yardımcısı Sedat Murat ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Nuri Aydın, Gazi Üniversitesi Rektörü İbrahim Uslan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Kemal Şenocak, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Ahmet Güney, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Başhekimi Halil Kavgacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ünsal Özgen, Manisa Celal Bayar Hastanesi Başhekimi Emin Kurt, Mersin Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Meltem Nass Duce, Hacettepe Üniversitesi Rektör Danışmanı Arbay Özden Çiftçi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Serdar Göktaş, Ege Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Ali Veral, Fırat Üniversitesi Başhekimi Refik Ayten, Trakya Üniversitesi Hastane Başhekimi Abdullah Taş, Atatürk Üniversitesi Hastane Başhekimi Ali Şahin, Harran Üniversitesi Hastane Başhekimi Mehmet Akif Altay ve Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi ÜHBD Genel Sekreteri Haluk Özsarı katıldı.

ÜHBD’nin 2017-2018 yılları Faaliyet ve Denetim Kurulu Raporları sunularak kabul edildiği Toplantıda Tüzük maddelerinde bazı değişiklikler yapılarak Yönetim ve Denetim Kurulu seçimleri gerçekleştirildi. Seçimlerde, Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine; Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak, Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Nuri Aydın, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Kemal Şenocak, Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Haluk Özsarı seçildi. Yönetim Kurulu yaptığı görev dağılımında; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş Başkan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü Başkan Yardımcısı, Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar Sayman ve Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Haluk Özsarı’nın Genel Sekreter olarak devamlarına karar verildi. Bu arada; Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu’nun bazı Üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu ve Kurul Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile Üniversite Hastanelerinin sorunları üzerine verimli bir toplantı yaptı. Toplantıda, devletin sağlıkta öncelikli alanlarıyla ilgili görüşmeler yaptıklarını dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak, “Güçlü bir Türkiye için devletimizle iş birliği içinde yaptığımız çalışmalarımız ve gelecekte yapmayı planladığımız projelerimizle ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Devletimizin öncelikli alanlarına ilişkin üniversiteler olarak ne gibi katkılar sunabileceğimiz üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Ege Üniversitesi olarak farklı disiplinlerde devletimizin öncelikli alanlarına yönelik bir süredir yürüttüğümüz çalışmalarımız vardı, bu çalışmalarımızı genişleterek sürdürüyoruz” dedi. Derneğin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Rektör Budak, “Üniversitelerin sağlık uygulama araştırma merkezleri ve hastanelerinin sorunları değerlendirilip çözüm yolları üretilmesi için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca dernek üyesi üniversiteler, bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşıyor, ortak eğitimler düzenliyor. Biz de Ege Üniversitesi olarak derneğin faaliyetlerine desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri daha sonra Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş’ı ziyaret ederek Üniversite Hastaneleri için yapılması gerekenlere yönelik önerilerini iletti.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It