6 Aralık 2019

ÖZEL HASTANELER SAĞLIK TURİZMİNE, MEDİKAL FİRMALAR İHRACATA ODAKLANDI…

yusuf med

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

Sağlık turizminden pay almak isteyen özel hastanelerin gözü sağlık turizminde. Üretim yapan tıbbi cihaz firmalarının umudu ise ihracat.

 

 

ÜRETİCİNİN HEDEFİ İHRACAT

İhracat her üreticinin hayali. Çok sayıda tıbbi cihaz firması ürettiği ürünleri Dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyor artık. Sektörün ihracatı tabi ki yıllardır vardı ama bu ihracat hedefi periyodik olarak artış gösteriyor. Bu artışta firmaların, iç piyasada devlet hastanelerine, üniversite hastanelerine satış yapıp paralarını çok geç almanın etkisi var. İç piyasadan ümidini büyük ölçüde kesen medikal üreticiler ihracata ağırlık veriyor artık. Şu anda tıbbi cihaz ihracatımız 570 milyon Dolar, ithalat ise 1,9 milyar Dolar civarında. İhracat rakamlarının ithalat rakamlarıyla yer değiştirmesi sektörün hedefi. Medikal ürün, ekipman ve teknolojiler alanında dünyanın en büyük fuarlarından biri olan Medica Fuarı’nda Türkiye’yi bu yıl 161 firma temsil etti. Bu gerçekten önemli bir rakam. Tıbbi cihaz ve sarf malzemesinde dünya artık Türk malına yöneliyor. Kaliteli ürünleri ve kurumsal kimlikleriyle alıcıların karşısına çıkan firmalarımız alınlarının akıyla ihracatlarını gerçekleştiriyorlar. Bu arada medikal firmaların ödeme sorunu ise halen çözüme kavuşturulmuş değil. Ödemenizi alamadığınız hastaneye siz olsanız satış yapar mısınız? Tabi ki yapmazsınız. Peki o hastane tedariğini nereden sağlayacak? Kaliteli ürüne mi yönelecek kalitesiz ürüne mi? Kalitesiz ürüne yönelinmemesi Ülkemiz sağlık politikalarını yönetenlerin elinde. Sağlıkta tasarruf olmaz. Bu sebeple medikal firmaların alacakları geciktirilmemeli, SUT fiyatlarında düzenlemeye gidilmeli. Böylece üretici iç piyasada mutlu olacak, ihracat ile de ülkemize döviz kazandıracaktır.

SAĞLIK TURİZMİ REVAÇTA

Geçtiğimiz günlerde Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)’ın düzenlediği toplantıya katıldım. Hem katılımcılarla hem de OHSAD Başkanı Sayın Dr. Reşat Bahat ile konuşmamda özel hastanelerin sağlık turizmine büyük önem verdiklerini ve ileriki dönemde bu önemin daha da artacağına şahit oldum. Tabi sağlık turizmine bu kadar önem verilmesinin en önemli sebebi medikal sektörde olduğu gibi iç piyasanın özel hastaneler tarafında da daralması aslında. Özel hastaneler mevcut fiyat politikalarından dolayı giderlerini karşılayamaz olduklarından sağlık turizmine yöneliyorlar. Özel hastanecilikte şu anda dünya ile yarışır haldeyiz. En kaliteli ve özellikli ameliyatlar ülkemizde yapılmakta. Fiyatlarımız da uygun olduğu için yurt dışından çok sayıda hasta ülkemizi tercih ederek tedavilerini yaptırmaktalar. Sağlık turizmini Sağlık Bakanlığı da destekliyor. Uluslararası Sağlık Hizmetleri Anonim Şirketi (USHAŞ) ile sağlık turizminin hem kamu hastanelerimize hem de özel hastanelere katkı sağlaması hedefleniyor. OHSAD Başkanı Dr. Reşat Bahat’ın, “Hastanecilikte marka olmamız, tıbbi cihaz sektörünü de tetikleyecektir” sözünün gerçeğe dönüşmesine çok az kaldı diyebilirim. Sağlık turizminde oyun yeniden kuruluyor. Buna herkes hazır olmalı…

MART AYININ ÖNEMİ DAHA DA ARTTI

Tıbbi cihaz sektörü için Mart ayı önemli bir ay. Çünkü her yıl Mart ayında tıbbi cihaz sektörünü buluşturan Ekspomed Fuarı düzenleniyor. Fuar 19-21 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Sayın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın fuarın açılışına katılması sektöre moral verecektir diye düşünüyorum. Bu fuara hem katılımcı hem ziyaretçi olmanın birçok sebebi var. İşte onlardan birkaçı: Yurt içindeki ve yurt dışındaki müşteri ağınızı genişletebilirsiniz. Yeni ürünlerinizin lansmanını sektörün bir araya geldiği böyle bir etkinlik kapsamında yapabilirsiniz. Türkiye ve dünyadaki sektörel gelişmeleri takip edebilirsiniz. Hedeflediğiniz bölgelerde distribütör bulabilir veya mevcut distribütör ağınızı genişletebilirsiniz. Sektörün durumunu yerinde ve doğru analiz ederek rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD)’nin her yıl Nisan ayında düzenlediği kongresinin Mart ayına alınmasıyla sektör yoğun bir ay geçirecek. Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantılarının 11.si 11-15 Mart 2020 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek. Hem Ekspomed Fuarı’na hem de OHSAD Kongresi’ne katılım büyük önem taşıyor.

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It