17 Nisan 2018

Oyuncak Fuarı’nda Bir Bakan…

huseyın aytan

Hüseyin Güngör AYTAN yazdı…

 

Mart ayı içerisinde ülkemizin en büyük sağlık fuarına iştirak ettik. Bu yıl 25.si düzenlenen Expomed Eurasia Fuarı’nı yine biz bize açtık maalesef.

Gözler, Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ı aradı. Lakin selefleri, Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ ve Sayın Dr. Mehmet Müezzioğlu’nun daha önce bizzat iştirak edip açtığı bu güzide fuarda sayın bakan yoktu. Allah’tan Bakanlık Müsteşarımız Prof. Dr. Eyüp Gümüş, görevini hakkıyla yerine getirdiğine inandığım Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanımız Dr. Hakkı Gürsöz beyler var demeden geçemeyeceğim.

 

Motive edici olurdu…

Sağlıkta yerli ve milli söylemi ile gazete sayfalarına manşet oluyorsanız, bu söylemin mihenk taşını oluşturması muhtemel sektör “üretici” ve/veya “ithalatçı” firmalarının katıldığı bu fuarda olup, nabız yoklamak, onlara birinci ağızdan yerli ve milli söyleminin içeriğini anlatmak eminim ki çok ama çok isabetli ve motive edici bir hareket olurdu, olabilirdi, olacaktı… Ama olmadı.

 

Sahiplenilen bir sektör…

İşin enteresan ve acıtan tarafı ise, birçoğunuzun gözünden kaçan şey; Expomed ile aynı tarihlerde ziyaretçilere kapılarını açan İstanbul Oyuncak Fuarı’nın açılışını Gümrük ve Ticaret Bakanının yapmış olması idi bana göre…

Bilinmesi gereken şudur ki; sektörümüzün sahiplenilen bir sektör olduğunu bilmeye ihtiyacı var. Bununla birlikte, Sağlık Bakanlığı’nın hemen her kademesindeki muhatapların müspet ve sıcak yaklaşımlarının da sektörce fark edildiğini de ayrıca belirtmem gerekiyor.

 

Sağlıkta Ortak Gelecek… OHSAD 2018

Medikal NEWS olarak; Bu yıl 9.su düzenlenecek olan OHSAD Kurultayı’na katılacağız. Kamu ve Özel sektörden zirve isimleri bir araya getiren kurultay farklılığı ile ön plana çıkıyor malumunuz.

Ülkemizin kaliteli ve sürdürülebilir bir sağlık sistemine kavuşmasının önünü açmak adına; Sektörün kamu ve özel tüm paydaşlarını bir araya getirecek olan Kurultay’ın şimdiden hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It