9 Aralık 2019

OHSAD BAŞKANI BAHAT: OHSAD AKADEMİ İLE YURT DIŞINA 5 YIL SONRA CİDDİ YÖNETİCİLER İHRAÇ EDECEĞİZ

ohsad akademi 1 resat bahat

 

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği bünyesinde geçtiğimiz yıl kurulan OHSAD Akademi 1. Yaşını kutluyor. Bir yılda önemli faaliyetlerde bulunan OHSAD Akademi’yi Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, OHSAD Akademi Başkanı Dr. Ömer Güzel ve OHSAD Akademi Koordinatörü Güler Çakmak Tosunoğlu ile konuştuk:

 

OHSAD-Akademi-570x370

Reşat Bey; OHSAD Akademi 1 yaşında. Kuruluş hikâyesi nasıl oldu? Anlatır mısınız?

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği ülkemizde özel sağlık sektörünün en güçlü sesi olarak hizmet sunmak misyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Ana hedefimiz etkili, verimli ve kaliteli sağlık hizmet sunumu sağlayarak, hem ülkenin kıt sağlık kaynaklarını en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak, hem de sağlık sektörünün geliştirilmesi yoluyla toplumun sağlık düzeyinin arttırılmasına yardımcı olmaktır. Hedefe varmanın yolu, üyelerimizin verdiği güçle ülkemizde sağlık sektöründe yaşanan değişimlerin doğru bir zemine oluşturulmasını sağlamaktan geçmektedir. Bunu başarabilmenin yollarından biri de sürekli gelişen ve büyüyen sektörümüzde hem mevcut çalışanların gelişmeleri takip etmesi hem de daha fazla kalifiye eleman yetişmesi için eğitim çalışmaları düzenlenmesidir. Derneğimizce bu amaçla OHSAD Akademi faaliyete geçirilmiştir. Sağlık Hizmeti Sunumu, Sağlık Finansmanı ve Sağlık Meslekleri konularında özel sektörün ihtiyaç duyduğu eğitimlerin, OHSAD Akademi tarafından Üniversite, Meslek Kuruluşları, Kamu Kuruluşları ve Sektör Uzmanları ile işbirlikleri içerisinde ücretli ve ücretsiz olarak hayata geçirerek, sektörün ve profesyonellerin gelişiminde sorumluluk almak ve katkı sağlamanın bu amaca katkıda bulunacağına ve bu girişimimizin sektörümüz için faydalı olacağına inanıyoruz. Sektörde işimiz aynı zamanda üyelerimizin sıkıntılarını, vatandaşımızın sıkıntılarını, çözüm ortaklarımızın sıkıntılarını kamuya iletmek ve birlikte ortak çözüm bulmak tabi gayretimiz. Ancak bütün bunları yaparken sektörde nitelikli, iş bilen eleman sayısında ciddi bir sıkıntının olduğunu, sektörde bir kalite sorununun olduğunu fark ettik. Ve bir sürü kurumun bu eğitimi yeterince akredite olmadan verdiği görüşüne sahip olduk. Anladık ki bu alanda proaktif olmamız lazım. OHSAD değerli bir marka. Çünkü Türkiye’deki hemen bütün özel hastanelerin üye olduğu bir dernekten bahsediyoruz. Kamu ile çok ciddi iletişimleri var ve çok değerli profesyonelleri var. Zaten bu eğitimleri veren arkadaşlarımız da bizim üyelerimizin çalışanları olduğu için proaktif olup OHSAD Akademi’yi kurduk. Beraberinde de çok doğru bir şey yaptığımızı da anladık. Sektörümüzün çok ciddi eğitim talepleri oldu. Güzel komiteler kurduk. Bir yılda hemen hemen hedeflediğimiz yerdeyiz. OHSAD’ın bu alandaki büyüklüğünün artarak devam edeceğini gösteriyor. OHSAD’ın başka bir alanda aynı zamanda evrileceğini de gösteriyor. Bilgi değerli bir şey. Bilgi ile hitap ettiğinizde, öğrettiğinizde daha değerli oluyorsunuz. Karşı taraftaki değerinizde de ciddi bir artış oluyor. Kamu da sizi daha değerli görüyor. Çünkü OHSAD’dan aldığı belgeler iş bulmasında da insanlara kolaylık sağlamaya başladı. Bu da bizim açımızdan çok değerli bir şeydi. İleride onların yöneticisi olacak olan insanlar eğitimleri verdiler bu arkadaşlarımıza.

Özel hastanelerin ilgisi nasıl bu eğitimlere? Hedefiniz ne?

OHSAD Akademi olarak üniversitelerimiz ile de işbirliği yaptık. OHSAD Akademi, sadece özel sektör profesyonelleri ile bu işi yapmıyor, üniversiteler aracılığıyla, işbirlikleriyle bu işi yaptığı için çok geniş bir sahaya eğitim verme şansımız oluyor. Ve çok sahiplendiler. Özel sektörde 300 bine yakın çalışanın, üniversitelerde de 100 bine yakın çalışanın olduğunu düşünürseniz, 400 bin çalışanı ilgilendiren bir organizasyondan bahsediyoruz. Türkiye sağlık alanında dünya markaları yaratmaya başladı. Bu iyi yetişmiş çalışanlarımızı çok yakında yönetici ihracatı yapacağız. Biz yurt dışına bir 5 yıl sonra ciddi yöneticiler ihraç edeceğiz. Belki de Şehir Hastanelerinin Türkiye’ye en büyük hediyesi de bu olacak. Biz önce şehir hastanelerine de kamu ile beraber bu elemanları yetiştireceğiz. Büyük hastane yönetme becerisi olan, grup yönetme becerisi olan onlarca yüzlerce insan yetiştirme şansımız olacak. Bu hem ülkemize para kazandıracak, hem ülkemizin itibarını artıracak, hem de aslında yurt dışına gidecek her yönetici ülkenin politikacısı gibi davranır. Türkiye’nin oradaki hedeflerine ulaşmasına katkı sağlar.

“460 EĞİTİM BELGESİ VERDİK”

ohsad akademi 2

OHSAD Akademi Başkanı Dr. Ömer Güzel de OHSAD Akademi ile ilgili şu sorularımızı cevaplandırdı:

OHSAD Akademi 1 yaşında. Duygularınızı alabilir miyim?

Türkiye’de sağlık sektörünün ve sağlık profesyonellerinin gelişimini desteklemek amacı ile 01.03.2018 yılında OHSAD Akademi’yi kurduk. Uzman eğitim kadromuz ile oluşturduğumuz, günümüz sağlık sektörünün ihtiyaçlarını en iyi şekilde kapsayan, çözümlerimizi içeren OHSAD Akademi’yi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız. Bugün 460’a yakın EĞİTİM belgesi verdiğimiz katılımcımız ile 1 yılımızı tamamlamanın da mutluluğu içindeyiz.

OHSAD Akademi’nin hedeflerinden biraz bahseder misiniz? İşbirliği yaptığınız kurum ve kuruluşlar hangileri?

OHSAD Akademi sağlık sektörünün eğitim ihtiyacını karşılayacak en büyük çatı derneğin koludur. Sağlık sektörünün ihtiyacı olan nitelikli kadroları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Kâr amacı gütmeden sosyal sorumluluk kapsamında çalışmalarını yerine getirmektedir. Sektörün tüm eğitim ihtiyacını karşılamak için üniversiteler ve kurumlar ile iş birliği yaptık. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi ASAGEM, SKİD, Koç Üniversitesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi, SASDER, Medicabil, Yalın Enstitü, İstinye Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ile işbirliğimiz bulunmaktadır.

TECRÜBE AKTARIMI

ohsad akademı 4 GÜLER TOSUNOĞLU

OHSAD Akademi Koordinatörü Güler Çakmak Tosunoğlu da 1. Yılını kutlayan OHSAD Akademi’nin çalışmaları ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

OHSAD Akademi ne zaman kuruldu? Faaliyet alanından biraz bahseder misiniz?

1.03.2018 tarihinde kuruldu. 01.08.2018 tarihinde göreve başlamam ile aktif çalışmalarımız hız kazandı. Göreve gelir gelmez akademinin sistemsel dokümantasyon alt yapısı ile web sitesi, eğitimleri, eğitmenleri ve takvimin içeriğini belirledik ve kurduk. Akademik Danışma Kurulu’nun ilk toplantısı ile hazırlıklarımızı sunduk. Onay sonrası Kasım 2018 tarihinde ilk eğitimleri vermeye başladık. Eğitim yelpazemiz geniş olduğu için iş birliği kapsamında kurum ve kuruluşlar ile anlaştık. Faaliyet alanımız yalnızca sektöre eğitim vermek. Online, sınıf eğitimi, çalıştaylar, yerinde eğitimler, kurs programları, kongre ve sempozyumlar, ohsadakademi you tube kanalı bilgilendirme eğitimleri vb.

Sektöre kalifiye elemanlar OHSAD Akademi’den yetişiyor diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. Bizlerin 24 yıllık sağlık sektörü yönetim ve akreditasyon tecrübemiz var. Hastane içinden geldiğim için eğitim ihtiyaçlarını ve çalışanların, yöneticilerin, patronların ve kalite standartlarının ihtiyaçlarını çok iyi biliyorum. Benim bağlık olduğu Akademik Danışma Kurulu Başkan ve Üyelerinin derin deneyim tecrübeleri ile birleştirince bu sürecin organizasyonunu en optimal seviyede yapabiliyorum. Sonuçta nitelikli katılımcıları sektör için yetiştirmiş oluyoruz.

Eğitmen kadronuzdan biraz bahseder misiniz?

Eğitmen seçiminde iki kriter önceliğimiz oldu. 1. Sektörel en üst düzey uzmanlık bilgisi ve tecrübesi ile 2. Akademik unvanlara baktık. Her ikisi var ise direkt seçtik. Aktifte 26 eğitmen pasifte 24 eğitmen ile çalışmaya devam ediyoruz. Tüm eğitmenler Akademik Danışma Kurulu onayından geçtikten sonra görev alır.

Hangi alanlarda eğitimler veriyorsunuz?

Eğitimlerimizi bir hastanenin ihtiyacını kapsayacak 5 kategoride veriyoruz. Yalnızca Sertifikalı Eğitimler için işbirliği içinde olduğumuz kurum ve kuruluşlar ile veriyoruz.

Verdiğimiz eğitimleri şöyle sıralayabilirim: Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitimler, Kalite ve Akreditasyon Standartlarının İstediği Eğitimler, Kurumsal ve Mesleki Gelişim Eğitimleri, Kişisel Gelişim Eğitimleri, Uzmanlık Eğitimleri.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It