12 Nisan 2016

“Oftalmoloji branşında geniş ürün yelpazemizle müşterilerimizin çözüm ortağıyız”

ZEISS

ZEISS Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Seyfi Ceyhan ile çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

ZEISS ne zaman kuruldu ve ne zamandan beri Türkiye’de temsil edilmektedir?

ZEISS, Carl Zeiss tarafından Almanya’nın Jena kentinde hassas mekanik ve optik parçalar üretmek üzere bir atölye olarak 1846 yılında kuruldu ve kuruluşunun ilk yıllarından itibaren büyük bir başarı elde etti. Ünlü Alman fizikçi Ernst Karl Abbe’nin olağanüstü çalışmalarını temel alan bu girişim optik biliminde bir dünya devinin doğuşu olarak nitelendirilmektedir. Merkezi Almanya’nın Oberkochen ve Jena kentlerinde bulunan grubumuzun, bugün 40’tan fazla ülkede temsilciliği ve 25.000 civarında çalışanı bulunmaktadır. ZEISS 1907 yılından beri ürünleri ve hizmetleri ile Türkiye’de temsil edilmektedir. 2013 yılı sonu itibariyle de müşterilerine daha yakın olmak amacıyla ZEISS distribütörlüğünü yapan Optronik A.Ş. şirketini devralarak ZEISS Türkiye Satış ve Servis Şirketini kurdu.

Satış ve pazarlama konusundaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Özellikle Oftalmoloji branşında geniş ürün yelpazesine sahip bir çözüm ortağı olarak müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Teknik donanımlı ve klinik deneyimli satış ekibimiz ve merkezimizden aldığımız bilgilerle en iyi desteği vermek birincil hedeflerimiz arasındadır. Satış ve aplikasyonda eğitimli ve tecrübeli bir kadromuz bulunmaktadır. ZEISS Global ile koordineli çalışan geniş servis ağımız, müşterilerimizin ihtiyaçlarını satış sonrası da özel servis paketleri – OPTIME ile karşılamaktadır. Finansal partnerlerimizle müşterilerimize farklı finansman modelleri sunmaktayız. Bu finansman modelleri arasında özellikle Finansal ve Operasyonel Kiralama büyük ilgi görmektedir. Pazarlama ve satış faaliyetlerimizin yanısıra çözüm ortağı olduğumuz hastanelerin ve hekimlerimizin bilimsel çalışmalarına da destek sağlamaktayız. Bu kapsamda Oftalmoloji ve Nöroşirürji alanında canlı cerrahi desteği sağlamakta, fikir önderleri olan saygıdeğer hekimlerimiz ile bilimsel toplantılar düzenlemekteyiz. Ayrıca sektörel fuar ve kongrelere katılarak üstün teknoloji ürünlerimizin tanıtımlarını gerçekleştirmekte ve bu sayede her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflemekteyiz.

Türkiye pazarında hangi ürünleri ve hizmetleri sunuyorsunuz?

ZEISS Medikal Çözümler grubumuz sektörde yenilikçi teknolojileri ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Yeniliklerin öncüsü teknolojilerimiz ve uygulama odaklı çözümlerimiz ile doktorlara, hastalarının yaşam kalitesini yükseltebilmeleri için destek veriyoruz. Bu birim aynı zamanda cerrahi çözümlerin de içinde bulunduğu, göz hastalıklarının tanı ve tedavisine yönelik toplam çözümlerin yanında, mikrocerrahi için yenilikçi görüntüleme çözümlerini de sunuyor. ZEISS daima inovasyona önem vermiş ve faaliyet gösterilen tüm sektörlerde yeniliklerin öncüsü olmayı hedeflemiştir. Medikal sektörde portföyümüz Oftalmoloji, Nöroşirürji, Kulak Burun Boğaz, Plastik Cerrahi ve Dental bölümlerinin cihaz ve teknolojilerini kapsamaktadır. Ayrıca teknoloji alanında çözümler sunan ZEISS Teknoloji Çözümleri şirketimiz, endüstriyel ölçüm cihazları, laboratuvar ve elektron mikroskopları ile sanayi ve akademi alanlarında hizmet vermektedir. Laboratuvar mikroskoplarımız; hastane ve kliniklerde patoloji, genetik, mikrobiyoloji ve tüp bebek alanlarında kullanılmaktadır. Tüm bu alanlarda, faaliyetlerimizi etkin bir şekilde sürdürebilmek için satış ve servis ekiplerimizin yurt içi ve yurt dışı eğitimlerle teknik anlamda gelişimini sağlıyoruz. Son iki yıl içinde iş gücümüzü önemli düzeyde arttırdık ve önümüzdeki süreçte de devam etmesini planlıyoruz.

Türkiye’deki her göz ameliyatında bir ürününüz kullanılıyor diyebilir miyiz?

Türkiye’de her göz ameliyatında bir ürünümüzün kullanıldığını söylemek fazlasıyla iddialı bir ifade olacaktır. Ancak dünya genelinde katarakt hastalarının yaklaşık %75’i tedavi aşamalarında bir ZEISS ürünü ile karşılaşmaktadır. Ameliyatların büyük bir kısmında cihaz ve/veya cerrahi ürünlerimizden yararlanıldığını söylemek doğru bir ifade olacaktır. Geniş ürün portföyümüzde bulunan her bir ürünün ileri ve yüksek teknolojilere sahip ürünler olduğu müşterilerimiz tarafından da tescil edilmektedir.

Oftalmologları destekleyen yeniliklerinizden biraz bahseder misiniz?

Oftalmolojide, müşterimize bir göz merkezi veya hastanesinin gerekli cihazlarının büyük bir kısmını bir elden sunabilmekteyiz. Ayrıca, göz içi lens ve viskoelastik ürünlerimizle de katarakt ameliyatları için geniş bir ürün portföyü sunmaktayız. Şu anda Oftalmoloji alanında klinikler için teşhis, cerrahi ve refraktif cerrahi gibi bölümlerin tamamına hizmet verecek şekilde son teknolojiler ile donatılmış bir ürün gamımız bulunmaktadır. Bu yıl Oftalmolojide ciddi ilgi uyandıran üç inovasyonumuz vardır. Bunlar arasında, intraoperatif OCT’li göz ameliyat mikroskopu RESCAN 700® bulunmaktadır. Bu teknoloji ILM peeling, vitreous traction ya da keratoplasti gibi zorlu cerrahi müdahalelerde hekimlere ek bilgiler sunmaktadır. Oftalmoloji Diagnostik cihazlarımızda ise yıllardır sektörde altın standartları belirleyen IOL Master® serimiz öne çıkmaktadır. IOL Master® serisinin yeni üyesi olan IOL Master® 700 kısa zaman içerisinde sektörde sunduğu artılar ile alanında fark yaratarak hızla pazardaki yerini aldı. Bu cihaz, IOL gücü hesaplamada yeni araçlar sunmakta ve “SWEPT Source” tarama özelliği sayesinde hekimlere retinal hastalıklarda ön teşhis imkânı sağlayan OCT görüntüleri sunmaktadır. Ayrıca ZEISS, CIRRUS® HD-OCT 5000 ve AngioPlex™ OCT ile yeni bir anjiografi sistemi geliştirmiştir. Oftalmologlara tanı koyma aşamasında çok ciddi yenilikler ve faydalar sağlayacağını düşündüğümüz CIRRUS® HD-OCT 5000 cihazımızın yeni özelliği Angioplex™ – OCT anjiyografi sistemimiz bulunuyor. Bu sistem ile geleneksel Fundus Florosein Anjiyografi’den farklı olarak hastaya herhangi bir ilaç enjekte etmeden sadece bir kaç saniye içerisinde non-invaziv bir şekilde almak istenen anjiyografi görüntülerini yüksek çözünürlükte ve farklı kesitlerden alabilme imkânı sunmaktadır.

Yeni jenerasyon femtosaniye lazer cihazınız VisuMax® ve SMILE tedavi protokolünden biraz bahsedebilir misiniz?

Refraktif Lazer tedavisinde 3. nesil refraktif tedavi olarak bilinen SMILE -küçük kesi ile lenticule çıkarma- operasyonunu günümüzde ilk ve tek uygulayan cihaz ZEISS femtosaniye lazeri VisuMax® ’dir. Kornea üstünde bir flap kapağı açmadan, kornea içinde lenticule olarak adlandırılan bir parça oluşturur ve oluşturulan bu parça lazer yardımıyla açılan 4 mm’den küçük bir kesiden çıkarılır. Çok kısa sürede, excimer lazere ve flap açmaya ihtiyaç duymadan sadece femto SMILE işlemi ile hastanın refraktif kusurları tedavi edilmiş olur. ZEISS’ın ReLEx® SMILE olarak adlandırdığı bu teknik, kornea dokusunda açılan minimum kesi sayesinde avantaj sağlamaktadır.

Nöroşirürji alanında öne çıkan ürünlerinizden bahseder misiniz?

Ön plana çıkan ameliyat mikroskoplarımızdan biri olan OPMI® PENTERO® 900, Türkiye’nin Nöroşirürji alanında cihaz parkuru ve hekim bilinirliği açısından üst düzey kliniklerde kullanılmaktadır. Bu ürün, beyin tümörleri, AVM ve Anevrizma gibi beyin damarlarında oluşan yapısal problemlerin ameliyat esnasında görüntülenmesi için kullanılmaktadır. Türkiye’de lansmanı yapılan ZEISS YELLOW 560 modülü; Floresan tabanlı görüntüleme ile ek uygulama alanları için 540 – 690 nm dalga boyları aralığında floresan boyalarını görüntüler. ZEISS YELLOW 560 floresan modülü, floresan işaretli yapıları öne çıkarırken, işaretli olmayan dokuları doğal renklerinde görüntüleyebilmektedir. Bu görüntülemenin cerrahi başarıya sağladığı katkı da cerrahlarımız tarafından takdir edilmektedir.

2007 yılından beri ZEISS’tesiniz. Türkiye tıbbi cihaz pazarının son 10 yılını değerlendirebilir misiniz? Sektör nereden nereye geldi?

Tıbbi cihaz pazarı hızlı büyüyen bir pazardır. Türkiye tıbbi cihaz pazarı son on yılda çok hızlı büyüdü. Özel sektör ve kamu sektöründe büyük yatırımlar yapıldı. Özel sektör yatırımları geçtiğimiz 10 yıl içerisinde zaman zaman ulusal ve global ekonomik duraksamalar sebebiyle yavaşlama eğilimi gösterse de, genel olarak bir artış trendi görülmektedir. Bunların sebepleri arasında yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’de sağlık sektörünün geleceği adına gördükleri ışığın da etkisi olduğunu düşünüyorum. Kamu tarafında sağlık yatırımları hızla devam etmektedir. Ülkemizin dört bir yanında yeni ve büyük kamu hastaneleri yükselmektedir. Sağlık sektörü içerisinde büyük önem arz eden Kamu Özel Ortaklığı modeli ile geliştirilen Şehir Hastanesi projelerinin ülkemizdeki sağlık sektörünün gelişimi adına bizleri de heyecanlandırdığını ve bu projelere katkıda bulunabilmek için sabırsızlandığımızı da belirtmek isterim.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It