29 Haziran 2018

NÖROGELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR İSTANBUL’DA TARTIŞILACAK

1. ULUSLARARASI UYGULAMALI DAVRANIŞ ANALİZİ KONFERANSI

1.Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı Türkiye (UDAKOT), (1. International Conference on Applied Behavior Analysis Turkey- ICABAT) Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği (ÖÇED) tarafından 22-23 Eylül 2018 tarihleri arasında, Haliç Kongre Merkezi‘nde düzenlenecek.

ABA Konferans 2018 hakkında bilgi veren ABA Konferans 2018 Düzenleme Kurulu Eş Başkanı Nicky Nükte Altıkulaç şu bilgileri paylaştı:

“Gelişimi farklı (Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Serebral Palsi, Zihin Yetersizliği, Çoklu Yetersizliği Olanlar, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Dil ve Konuşma Bozukluğu,  Fiziksel/Motor Yetersizliği ve diğer yetersizlik grupları) ya da riskli olan çocuklar ve ailelerine farklı disiplinlerde hizmet veren alanları kapsamaktadır. Nörogelişimsel bozukluklar arasında Otizm, akıl sağlığı ve eğitim alanında en çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Genetik, üzerinde en çok çalışılan konu olurken, uygulamalı davranış analizi (ABA/UDA) de dikkatleri üzerine çekmiş ve köklü geçmişiyle, günümüze kadar en umut vaat edici sonuçları sağlamıştır.”

ABA Konferans 2018 Düzenleme Kurulu Eş Başkanı Selim Parlak da, Uygulamalı davranış analizi uygulamalarının kullanımındaki artışa rağmen, çok sayıdaki metot ve prosedürle ilgili yanlış yorumlama ve anlaşılmaların mevcut olduğunu belirtti. Parlak, şöyle devam etti:

“Diğer prosedür ve metotlar geliştirilip doğrudan karşılaştırmalarla ya da en azından farklı araştırma takımları tarafından çeşitli çalışmaların yayınlanmasıyla uygulamalı davranış analizlerinden üstün olduğu kanıtlanmadıkça ve kanıtlanana kadar, ABA/UDA’nın otizm tedavisinde mevcut en etkili metot olduğu sonucu geçerliliğini koruyacaktır. Bu sebeple tüm dünyada pek çok farklı disiplinden araştırmacı ve uygulamacıların üzerinde çalışmalar yürüttüğü; uygulamaların çeşitliliği ve görülme sıklığı bakımından giderek daha fazla dikkat çeken ABA/UDA‘ya ilişkin güncel yaklaşım ve uygulamaların paylaşılacağı ve tartışılacağı bu konferansı düzenlenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İki gün boyunca, uluslararası ve ulusal düzeyde tanınmış ABA/UDA alanında uzmanlaşmış bilim insanının katılımıyla sürecek olan konferansımızın, otizm ve diğer gelişim bozukluklar alanına, ülkemize, bilime ve barışa faydalı olmasını diliyoruz.”

Konferansla ilgili detaylı bilgiler http://abakonferans.org/ adresinde yer alıyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It