3 Şubat 2017

Mersin Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete açıldı

yi-20170203-mersin-52-acilisyi-20170203-mersin-54-acilisDSC_7589DSC_7967

Mersin Şehir Hastanesi ve yaımı tamamlanan kamu yatırımlarının toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin hem sistem, hem kalite olarak Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın her yerinden katbekat üstün olduğunu bilmenizi istiyorum” dedi.

Toplam yatırım bedeli 1 milyar 100 milyon lira olan 19 ayrı eser ve hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yatırımların her biri elbette önemli ancak bir tanesi var ki ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcını ifade ediyor. Evet, Mersin Şehir Hastanesi’nden bahsediyorum, dertli olduğum, âşık olduğum, ‘Bunu muhakkak gerçekleştirmemiz gerekir’ dediğim bir projeden bahsediyorum. Bu yola çıktığımız zaman, partimizi kurduğumuz zaman, belediye başkanlığım döneminde dünyayı dolaşırken edindiğim bir projeydi bu ve ‘O kabiliyeti ülkemize ne zaman kazandıracağız’ diye hep bunun derdi, aşkı içerisindeydik. Arkadaşlarımla hep bunun hasbihâlini yapardık ve hamdolsun şimdi Mersin’de bunu gerçekleştirmenin memnuniyeti içerisindeyiz” diye konuştu.

Vatandaşların “Tarsus seninle gurur duyuyor” tezahüratı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de sizlerle gurur duyuyoruz” karşılığını verdi. Yozgat Şehir Hastanesi’nin geçen haftalarda fiilen hizmete girdiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek günlerde resmî açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi. Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözlerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte şu anda devletimiz, hükûmetimiz kendi vatandaşı için bunu söylüyor, ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.’ Şimdi diğer hastane projeleriyle birlikte değerlendirdiğimizde 2023 yılında tamamı da nitelikli olmak üzere 10 bin kişiye 32 yatak hedefine inşallah ulaşmış olacağız. Bu bir rekordur, bu projenin amacı tek bir kampüsün içinde vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunlarının en kaliteli hizmetle çözüme kavuşturulmuş olmasıdır. Hastanelerimizin hepsi de hem şifa arayan vatandaşlarımız hem de refakatçileri için 5 yıldızlı konfordadır. Helikopter pistinden otoparklarına, binalarından cihazlarına, enerji sisteminden otomasyonuna kadar her konuda en üst standartta tasarlanan hastanelerimiz ülkemize sağlık alanında bir sınıf atlatıyor, sınıf” dedi. Bugün açılışı yapılan Mersin Şehir Hastanesi’nin 232 bin metrekarelik alan üzerinde, 375 bin metrekare kapalı alana sahip iftihar verici bir tesis olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede her biri 33 metrekarelik, içinde banyosu, tuvaleti, hasta yatağı, refakatçi kanepesi, televizyonu, buzdolabı, gerekli tıbbi cihazları bulunan 502 tek kişilik oda bulunduğunu aktardı.

Başbakan Binali Yıldırım da, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mersin’in tarihi bir günü yaşadığını belirtti. Türkiye’de sağlık hizmeti anlayışında yeni bir döneme girildiğini, şehirleri tek tek dev şehir hastaneleriyle buluşturduklarını anlatan Yıldırım, “Sayın Cumhurbaşkanım, şehir hastaneleri sizin hayaliniz, sizin sahip çıktığınız projelerden. 15 yıllık bir hayali Mersin’de gerçekleştiriyor, bugün Türkiye’de ilk şehir hastanesini açmış oluyoruz. Mersinimiz için uğurlu, kademli olsun.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da konuşmasında “Hayatımın 38 yılı sağlıkla, insanlara nasıl bir sağlık hizmeti verilebilir? konusunu tatbik ederek geçti. İnsanların çektiği çileyi birlikte görerek yaşadım. Solunumu duran bir bebeğin cihaz bulunamadığı için bir doktorun onu hayatta tutma çabasına şahit oldum. Yoksul kanserli hastaları sigortadan kalan ilaçlarla tedavi ettirdiğimizi hatırlıyorum. Kuytu bir bodrumda 2 kalem ilacını almak için saatlerce bekleyen işçi emeklisi kardeşlerimi hatırlıyorum. Ambulans için bekleyen ambulans hizmeti alamayan hastaları hatırlıyorum. Çok büyük başarılara imza attık. Bugüne kadar 35 bin vatandaşımızı hava ambulansı ile hiçbir ücret istemeden taşıdık. Genel sağlık sigortası ile tüm vatandaşlarımızın genel sağlık hizmetini karşıladık” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hazır mıyız Mersin? Diliniz dert görmesin, üç sefer ‘Evet’ dediniz ama üç sefer ‘Evet’ yetmez. Alıştınız, alıştırdınız, maşallah. Hazır mıyız? Ya Allah, Bismillah” diyerek Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve diğer konuklarla açılışı gerçekleştirdi. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin Şehir Hastanesi’ni gezdi. Törene, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy, GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin ile milletvekilleri ve çok sayıda yabancı konuk da katıldı. Siemens Healthineers; CCN Holding ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle, Kamu-Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) projeleri kapsamında hizmete giren Mersin Şehir Hastanesi’nin laboratuvar hizmetlerinin tamamını üstlendi.

MERSİN ŞEHİR HASTANESİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Hastane günlük 12 bin kişiye hizmet verecek poliklinik kapasitesine sahip Hastane toplam 370 bin metrekare kapalı alana sahip 1.300 yatak kapasitesi mevcut Hastanede yaklaşık 5 bine yakın sağlık personeli çalışacak Hastanenin 230 poliklinik odası bulunuyor Hastanede, 51 ameliyathane ve 210 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunuyor MR-CT-PET CT- Gama Kamera – Anjio Spect- Mamografi Ultrason- Kemik Dansimetre – Linac – Brakiterapi – Dijital Patoloji Hastanede 30 yataklı diyaliz makinesi var ve 50 yataklı kemoterapi merkezine sahip 3.858 araçlık ücretsiz açık ve kapalı otopark var

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It