21 Haziran 2018

MEDİKAL SEKTÖRÜN, ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDEN ALACAK ÖDEMESİ

yusuf med

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Ankara Ticaret Odası’nın iftarında sektör temsilcilerine yaptığı açıklamada; sektörün üniversite hastanelerinden alacaklarına dair ödemelerin 23 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirileceği bilgisini paylaştı.

5 milyar TL civarındaki alacakların bir kısmı 2017’den kalan borçlar, az bir kısmı diğer yıllardan kalan borçlar. Çok az da olsa 2014’e kadar giden borçlar da var. Bu alacaklardan doğan ıskontolara sektör tepki göstermişti. Bu tepkilere yetkililerden bir cevap gelmedi henüz.

Maliye Bakanı Ağbal, üniversite hastanelerinin yeniden benzer borçları biriktirmemesi için yapısal tedbirler üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Seçimlerden sonra bu tedbirlerin açıklanması bekleniyor…

 

SAĞLIK BAKANLIĞI YÖNETMELİ

Üniversite Hastanelerinin borçlarının artık birikmemesi için; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığı tarafından işletilmesi gerektiğini söylüyor. Erdoğan gençlerle birlikte yaptığı bir sahurda, üniversite yönetimlerine eleştirilerde bulunarak tıp fakültelerinin korkunç bir borç içinde olduklarını dile getirdi. İşin idari yönetiminin Sağlık Bakanlığı’na bırakılması çağrısında bulunduklarını aktaran Erdoğan, buna itiraz edildiğini anlatarak, “Kardeşim batırıyorsunuz bizi, maliyet çok yüksek. Biz bunun altından kalkamayız ki” dedi. Erdoğan, bu söylediklerinde haklı. Çünkü ortada 5 milyar TL’lik bir borç var… Üniversiteler borçlu hastaneleri için artık direnç göstermemeli. Hastane yönetimlerini Sağlık Bakanlığı’na bırakmalı. Bırakmalı ki tıbbi cihaz sektörü de rahat bir nefes alsın…

 

HASTANELERİN YILI

2018 yılı yeni hastanelerin yılı oldu diyebiliriz… Çünkü Şehir Hastaneleri, Devlet Hastaneleri ve Özel Hastaneler birbiri ardına açılıyor. Vatandaşların nitelikli sağlık hizmeti alıyor olmaları güzel. Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile başlayan bu gelişmelerin yıllar sonra da devam etmesi bu projenin önemini de ortaya koyuyor. Bu vesile ile Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni başlatan Sağlık eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ı kutlarım. 24 Haziran seçimlerinden sonra bana göre yeni bir isim Sağlık Bakanlığı’nın dümenine geçecek. Hem seçimler, hem yeni sağlık bakanımız şimdiden ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

HIMSS Avrupa’18’de ise EMRAM 6 seviyesinde en fazla hastaneye sahip olması nedeni ile Türkiye konuşuldu. Türkiye, 2017 yılında 163 hastanesinde elde ettiği HIMSS EMRAM 6 seviyesi ile Avrupa birincisi oldu. Türk hastanelerinin bu başarısı Barselona’da Türk rüzğarı estirdi. HIMSS Avrupa’18’de derece alan hastaneler adına ödül alan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, çalışmaları ile Türkiye’yi Avrupa birinciliğine taşıyan hastanelerin yönetici ve tüm kadrosuna teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi. Biz de bu hastanelerimizi tebrik ediyoruz…

 

KAPAK RÖPORTAJI

Bu ayki kapak röportajımızı Şafak Sağlık Grubu CEO’su Pınar Bayramgürler ile gerçekleştirdik. Özel Göztepe Hastanesi’ni de bünyesine katan Şafak Sağlık Grubu, teknoloji, hizmet ve hasta odaklı yaklaşımla büyümeye devam ediyor. Röportajı ilgiyle okuyacağınızı umarım.

Bir diğer röportajımızı ise; İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkan Yardımcısı ve Marmara Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) Başkan Yardımcısı Veysi Cengiz Balçık ile yaptık. Sayın Balçık röportajında sektörün sorunlarına dikkat çekti.

 

SALİH YÜCE VE ONKOLOJİ GÜNLERİ

Geçtiğimiz ay bir Muş ziyaretimiz oldu. “Uluslararası Yeşeren Bir Bitki Onkoloji Günleri” “Kadın Kanserleri ve Akciğer Kanserleri İle Mücadele” ana temasıyla Muş’ta düzenlendi. Muş’lu bir girişimci olan Salih Yüce tarafından 8. defa düzenlenen programa 21 ülkeden bilim insanları ve kanser hastaları katıldı. Genç Birikim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Salih Yüce’yi yıllardır sürdürdüğü bu çabalarından dolayı kutlarım. Konuyla ilgili haberi sayfalarımız arasında bulabilirsiniz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It