27 Nisan 2020

Koronavirus Karantinasında Evlerindeki Yaşlılar

sınan ıbıs yenı

 

Koronavirus Karantinasında Evlerindeki Yaşlılar

Uzman Dr. Sinan İBİŞ

Medikal Turizm Derneği Başkanı

Koronavirus salgını dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de insanlığın varlığını tehlikeye atmaktadır. Dünyanın diğer ülkeleri gibi, Devletimiz de Koronavirus’un bulaşmasını önlemek için insanlardan belirli bir süre evde kalmalarını isterken, çocukların ve yaşlıların ise dışarı çıkmamaları konusunda yasaklar koymuşlardır. Başlangıçta evde tatil gibi hissedilen karantina süreci, ilerleyen günlerle birlikte tahammülsüz bir hal almıştır. Bir haftalık bir karantina süresi insanların sabırlarını taşırmak için genellikle yeterli bir süre gibi gözükmekle birlikte, bu sürenin aşılmasında insanların meşguliyetlerini geliştirememeleri, eğlenceli ve dolu günleri geçiremez hale gelmeleri durumunda kendilerini hapishanede düşünebilmeleri kaçınılmazdır.

IMG_3573

Açık havaya özlem…

Yaşlılar için açık havaya çıkmak, temiz havayı solumak, yeşilliklerden zengin bir ortamda hafif bir yürüyüş yapmak, akranları ile bir çay, kahve, pasta sohbeti yapamasalar da sosyal mesafeyi koruyarak etraf ile sosyal iletişim içerisinde bulunmak son derece yararlıdır. Yaşlıların dışarı çıktıklarında bir parkta oturabiliyor olmaları ve etrafta olan biteni izlemeleri, sosyal değerleri yüksek ortamlarda ise gelip geçen insanlarla selamlaşmaları onların kendilerini yaşamın içerisinde hissetmeleri için son derece önemlidir. Yaşlıların akranları ile park, pastane, kütüphane, restoran, kafe gibi ortamlarda buluşmalarını karantina ve sosyal mesafenin korunması kuralları engellese de, bu kişilerin mobil telefonlar veya tabletler üzerinden görüntülü telefon görüşmeleri yapmaları veya evde birlikte yaşadıkları insanlarla zamanı dolduran aktiviteleri yapmamaları içinde hiçbir engel yoktur.

Balkonda hayat var…

Balkonları olan evlerde günün çok serin, çok sıcak, esintili ve yağmurlu olmayan saatlerinde yaşlılar ile birlikte balkonda temiz hava ile buluşmak, çevredeki kuşlar için balkon kenarına yemler bırakmak, balkondaki çiçeklerin günlük bakımını yapmak ya da saksılara tohum ekmek, özel günlerde ise balkon kenarına bayrak asmak, balkonda otururken el kol, boyun egzersizleri yapmak, ya da balkon da kahve veya çay molası gerçekleştirmek gibi birçok olağan aktiviteler ile yaşlıların meşguliyetleri sağlanabilir ve sıkılarak mutsuz olmaları önlenebilir.

Yaşlılar açık hava ile buluşma…

Evde karantina altındaki yaşlılar alışageldik birçok aktiviteden mahrumdur ve gençlerin aksine karantina sırasında dinlenmek ve mutlu olmak konularında evlerinde sınırlı seçeneklere sahiptirler. Yaşlıların evlere hapsolması yerine birlikte yaşadıkları birileri var ise bunlarla birlikte yaşlıların insanlardan korunmaya özen göstererek tenha yerlerde günlük yürüyüş yapmalarına izin verilmesi onların sağlıkları için son derece yararlı olabilir. Yaşlıların evlerinde onlarla yaşayan aktif birilerinin olması onlar için şanstır ve evdeki diğer kişiler yaşlı bireylerini mutlu kılmak için birçok aktivite yada meşguliyet seçeneği üretebilirler. Ancak yalnız yaşamak durumunda olan yaşlı bir bireylere teknoloji bazı imkanlar sağlayabilse de, karantina sürecinde insanlardan zorunlu uzak kalmak onlar için daha çekilmez hal alabilir ve daha yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It