24 Eylül 2018

Kişiselleştirilmiş kanser tedavisine gen haritalama testleri yol gösteriyor

1537778261_FoundationOne_4

Geçmiş yıllarda bilim kurgu olarak görülen kapsamlı gen haritaları, bugün kanser tedavisi için dönüşümün anahtarı konumunda bulunuyor. Dünyanın öncü kanser gen haritalama testi FoundationONE, kişiselleştirilmiş kanser tedavisinde hasta ve hekimlere anlamlı bir yol haritası sunuyor.

Yakın bir süre öncesine kadar vücutta ilk kez görüldükleri yere göre sınıflandırılan kanserler, hastalığın itici gücü olan gen değişiklikleri keşfedildikçe artık çok daha doğru bir biçimde kategorize edilebiliyor. Türkiye’de İnfogenetik adı altında hizmet veren Foundation Medicine’in sunduğu kanser gen haritalama testlerinden FoundationOne, kanserle ilişkisi olduğu bilinen 315 farklı gendeki tüm genomik değişiklikleri tespit edebiliyor. Tümörün, vücudun neresinde bulunduğu fark etmeksizin yapılabilen bu testler, genetik değişikliklerin güncel tedaviler ve klinik çalışmalarla eşleştirilmesine yardımcı olarak hastalar ve hekimlerine kişiselleştirilmiş kanser tedavi haritası sunuyor.

Kanser artık sadece bir hastalık olarak değil; her biri kendine has özelliklere ve kendi genetik yapısına sahip yüzlerce hastalıktan oluşan bir koleksiyon olarak değerlendiriliyor. Örneğin, 2004 yılına kadar akciğer kanseri, belirli genlerin anormal işlev göstermesi nedeniyle oluşan tek bir hastalık olarak biliniyordu. Günümüzde akciğer kanserlerinin yüzde 70’inden fazlasının belirli genlerde meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığı tespit edildi.[1] Kanserin aynı organda görülse dahi farklı olabildiğinin anlaşılmasıyla beraber, yenilikçi tedaviler de kişiye özel çözümlere odaklanmaya başladı. Kişiye özel tedavi yaklaşımının önemli bir yapı taşı olan hedefe yönelik tedaviler, yalnızca genomik değişimlerden etkilenmiş olan kanser hücrelerini hedef alıyor.

 

Kansere ilişkin moleküler bilgi hızla artarken, kanserle ilgili verileri toplamak ve işlemek için yeni yollar bulunmaya devam ediliyor. Foundation Medicine’in kanserde kişiye özel tedaviyi gerçeğe dönüştürme vizyonuyla geliştirdiği FoundationONE testlerinin sonucunda sunulan kapsamlı raporda önemli içgörüler yer alıyor. Rapor, hekimlere her hasta için hedefe yönelik tedavi seçeneklerini belirlemede yardımcı olabilecek ve hastalığın ilerlemesi durumunda gelecekteki hareket yollarını şekillendirmek için tedavi yolculuklarını haritalandıracak değerli bilgiler sağlıyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It