8 Ekim 2019

KİŞİLİK ENVANTER TESTLERİNİN ÖNEMİ

 

gurkan

Gürkan KÖROĞLU yazdı… 

“İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, ya nice okumaktır.” Yunus Emre

Evet kendimizi bilmek, kendimizi tanımak insanlığın varoluşundan beri önemli bir konusu olmuştur. Zaman zaman çok iyi bildiğimizi düşündüğümüz konuları aslında yüzeysel olarak bildiğimizin ya da yeterince önemsemediğimiz, derinlerine inmediğimizin farkında olmuyoruz. Bu yüzeysel bakış açısı şeklimiz kendimize bakarken de aynı şekilde oluyor. Zayıf yanlarımız neler? Güçlü yanlarımız neler? Stres altında davranışlarımız nasıl değişim gösteriyor? Birebir ilişkide nasıl davranıyor ya da sosyal kalabalık bir ortamda nasıl davranıyoruz? gibi bir sürü kişisel özelliğimizin çoğunun farkında değiliz. Kişilik envanter testleri kullanım alanları özellikle şirketlerde işe alım, kariyer gelişimi; okullarda meslek seçimi, kariyer düzenlemesi; özel hayatta kişinin kendini tanıması gibi alanlarda kullanılmaktadır. Günümüzde çoğu firma özellikle işe alımlarda kişilik envanter testlerini etkili olarak kullanmakta. Şirketler işe başvuran adaylara ya da mevcut çalışanlarına bu testleri uygulayarak kişinin çeşitli özelliklerini analiz etmekte kullanırlar. Bu testler kişinin karakteristik özelliklerinin yanında bazı zihinsel ya da duygusal yatkınlıklarını da analiz etme imkânı sağlamaktadır. Şirketlerde bu testlerin geniş anlamda kullanım amaçları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

  • Kişiye uygun meslek tercihi
  • Aday görüşmelerinde firmaların adayları daha iyi tanımları
  • Çalışanların kariyer yol haritasının belirlenmesi
  • Gelişim alanlarının belirlenmesi
  • Yetenek yönetimi
  • Kişinin kendini yakından tanıması

Kişilik envanter testlerinin çoğunda birçok soru cevaplanması istenir. Bu sorular genelde çapraz sorulardır ve uygulanan kişinin testi manipüle etmesi neredeyse imkansızdır. Sorularda yanlış cevap ya da doğru cevap yoktur. Kişinin sorulara verdiği cevaplar test uygulanan kişinin kişiliğine göre verdiği cevaplardır.

Çoğu kişilik envanter testinde benzer sonuçlar çıkar. Her farklı kişilik testi ortak sonuçlar çıkarabildiği gibi kendilerine has farklılık yaratacak başka sonuçlara da ulaşılabilir. Şimdi de kişilik envanter testlerinin uygulamada çıkan sonuçlarının neler olduğu hakkında birkaç örnek verelim.

Örneğin detaycı, analitik, planlama ve analiz becerisi yüksek, içe dönük kişiler genelde muhasebe, finans pozisyonlarına başarılı ve mutlu oldukları gözlenmiştir. Dışa dönük, iletişimi yüksek, proaktif ve ikna becerisi yüksek kişiliklerin satış pozisyonunda başarılı oldukları gözlenmiştir. İçe dönük, tek başına çalışmaya uygun, iletişimi zayıf, teknolojik gelişime açık, problem çözmeye uygun kişiler bilgi işlem pozisyonu için uygun olabilir.

Tabi ki kişilik tipleri hep uç noktalar da ya da sadece tek bir alanda baskın olacak diye bir şart yoktur. Bazı kişilikler tüm alanlarda belirli bir miktarda bulunabilirler.

Genelde tüm alanlarda dengeli bir kişilik yapısına sahip olup proaktif özelliği, iletişimi ve liderlik becerileri yüksek olan kişilik tipleri yönetici rollerinde başarılı olma ihtimalleri yüksektir. Kişilerin test sonuçlarında güçlü yanlarını görebildikleri gibi zayıf oldukları kişilik özelliklerini de görmeleri büyük önem taşımaktadır.

Kişiler bu zayıf yanlarını fark ederek bu alanlarındaki farkındalıkları artar ve bu kişisel özelliklerini geliştirmek, yönetmek gibi bir avantaja sahip olurlar. Ayrıca aynı şirkette çalışanlar diğer ekip arkadaşları, alt ve üst çalışma arkadaşları, amirleri Birbirlerinin kişisel özelliklerini bilirlerse birbirlerine karşı ilişkilerinde daha uyum içinde bir çalışma ortamı sağlayabilirler.

Örneğin bir çalışan kendisine verilen görevin bitiş süresi, beklenilen tam hedefi ve sorumluluk boyutunun net olarak verilmesi ona konforlu, rahat ve güvenli bir ortam sağlıyorsa amirinin kendisine bu şartları sağlaması verimliliği arttıracaktır. Kişisel envanter testlerinin bence çok önemli bir özelliği de insanların empati özelliğine pozitif bir katkı sağlamasıdır. Kişilik envanter testi uygulanan kişi, kendinin farkına varacak bununla beraber her kişinin farklı bir kişilik yapısı olduğunu görecek, kişilerin farklı güçlü ve zayıf yönleri olacağının farkına varacak ve ilişkilerde bu farklılıkların doğal olduğu görülüp daha anlayışlı bir bakış açısına sahip olunacaktır.

Birçok ücretli kişilik envanter testi olduğu gibi internetten bulabileceğiniz ücretsiz kişilik envanter testi bulabilirsiniz. Kendinize bir kişilik envanter testi uygulayarak farkında olmadığınız kişilik özelliklerinizi fark etmeniz size çok şey katacaktır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It