16 Kasım 2016

Kardiyoloji hakkında her şey Kardiyopedi.com’da!

dsc_3145

Doç. Dr. Taylan Akgün tarafından kurulan ve bu yıl üçüncü senesini dolduran Kardiyopedi.com, tüm sağlık profesyonellerin yararlanabileceği, kolayca ulaşılabilen bir kaynak olmayı hedefliyor. Şu anda, 1.400’ü kardiyolog olmak üzere 1.800 üyesi bulunan Kardiyopedi.com’daki içerikler beş kardiyoloji uzmanı tarafından hazırlanıyor.

 Doç. Dr. Taylan Akgün, Kardiyopedi.com’un kuruluş hikayesini şöyle anlattı: “Bir video barındırma web sitesinde; bir yanda oldukça bilgilendirici kardiyoloji içeriklerinin, bir yanda da yanlış yönlendirici ve yetersiz içeriklerin olduğunu gördük. Bununla ilgili bir makale yazarak önemli bir dergide yayınladık. Yapılan bir araştırmaya göre hekimlerin akıllı telefon kullanma oranları %96 seviyesinde. Biz de, güzel bir site yaparsak neredeyse tüm meslektaşlarımızın yararlanabileceği, kolayca ulaşılabilen bir kaynak oluşturabileceğimizi düşündük ve çalışmalarımız bu şekilde başladı. İki yıllık uğraş sonrası Kardiyopedi.com’u kurduk. Sadece sağlık profesyonellerine yönelik olan sitemize üyelik sistemi ile girilebiliyor ve şu anda 1.400’ü kardiyolog olmak üzere 1.800 üyemiz var.”

Görsel olarak desteklenen bilgilerin hem daha kalıcı hem de daha hızlı bir şekilde öğrenildiği düşünülerek video ve fotoğraf temelli olarak tasarlanan sitede 3-5 dakikalık kısa videolarla kardiyoloji hakkında önemli bilgiler veriliyor. Siteye üye olan kardiyologlar, mesleki hayatlarında karşılaştıkları ilginç ya da bilgilendirici olguları sitede paylaşabiliyor. Üyelerden gelen içerikler ise, 5 kardiyoloji uzmanı ve doçentten oluşan bir ekip tarafından uygunluk, hasta hakları ve bilgi güvenliği açısından sürekli kontrol ediliyor. Ayrıca paylaşımların altındaki “hata bildir” butonu sayesinde kullanıcılar da hata veya güncelleme ihtiyacı konusunda geri bildirimde bulunabiliyor.

Kardiyoloji bilginizi test etmek için binlerce soru

Mobil kullanıma da uygun olan Kardiyoloji.com içerisindeki “Online Sorular” bölümünde metin, fotoğraf veya video formatında binlerce soru bulunuyor. Kullanıcılar bu bölümdeki soruları çözerek bilgilerini pekiştirebiliyor. Kardiyoloji.com’un hedefi soru sayısını 10.000’e çıkarak önemli bir soru bankası oluşturmak. Siteyi geliştirmek için sürekli çalıştıklarını belirten Doç. Dr. Taylan Akgün, ayrıca online bülten çıkarmayı da planladıklarını ve şu anda bunun üzerinde çalıştıklarını belirtti. “Bu online bültende aylık literatür özetleri yapacağız. Ayrıca sitemizdeki videolar da artarak devam edecek. Yani kısacası, daha yapacak çok işimiz var.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It