23 Nisan 2019

Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden önemli buluşlar

karabuk 1

 

Expomed fuarında öğrenciler; başta işitme engelliler için sesi metne çeviren gözlük prototipi Duyaryazar ve Robopicker cihazı olmak üzere birçok projeyi tanıtma imkanı buldular.

 

Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü öğrencileri medikal sektörün buluşma noktası olan expomed eurasia’ya katılarak üzerinde çalıştıkları cihazları tanıttılar. İstanbul’da Tüyap Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuara katılarak ziyaretçilere geliştirdikleri cihazları tanıtan öğrenciler fuardan mutlu ayrıldılar.

Duyaryazar

Fuardaki stantta işitme engelliler için sesi metne çeviren gözlük prototipini tanıtan Aslı Küçükekiz, Seda Büşra Bakır ve Özge Yıldırım, “Duyaryazar” adını verdikleri cihaz ile ilgili bilgiler verdiler. Dr. Hakan Yılmaz danışmanlığında bu ürünü geliştirdiklerini anlatan öğrenciler, “İşitme kolayca kaybedilebilecek değerli bir histir. Dünya genelinde toplam işitme kaybı olan 360 milyondan fazla insan var. Ses kaynağı mevcut cihazlar tarafından sağlanamamaktadır ve kullanılan işitme cihazları yetersizdir. Bu proje engelli insanlara kolaylık sağlamaya amaçlamaktadır. Duyaryazar, işitme engellilere yardımcı olmak için geliştirilen özel akıllı çözüm sunmaktadır. Cihazın amacı; kullanıcılara gerekli bilgileri bir metin halinde sunmak için, çevresel sesi dijital olarak yakalamak ve gözlük aparatı üzerinden okuyabilmelerini sağlamaktadır. Mobil uygulamayı içeren bu proje sadece işitme engelliler için değil aynı zamanda onlarla iletişim kurmak isteyen herkes tarafından tercih edilebilecek bir iletişim aracıdır. Aynı zamanda, sesi tam olarak algılamak için mikrofon aparatı kullanılacaktır. Farklı dillere de çeviri yapılabilecektir. Mobil programlama gerçekleştirileceği için, android ve IOS’ta da bir uygulama olarak kullanılabilir. Temel hedeflerimizden biri, anlayış kaybını önlemek ve metni takip edemediğimiz durumlarda bir düğme ile metni geri getirmektir. Bu cihaz işitme engellilerin iletişimini kolaylaştıracaktır. Mobil uygulama sayesinde işitme engelli bireyin telefonla etkileşimi artacaktır. Yakın çevremizde işitme engelli biri yoksa işaret dili öğrenmiyoruz. Duyaryazar, işaret diline ihtiyacı azaltacaktır” dediler.

Robopicker

Dr. Öğr. Üyesi Hakan Yılmaz’ın danışmanlığında, Sena Nur Kurtoğlu, Gamze Dursun, Feyza Nur Yetiş, Ezgi Ay, Sümeyye Sena Alkan’ın geliştirdiği Robopicker cihazı da fuarda tanıtıldı. Cihazı geliştiren öğrenciler şu bilgileri verdiler: “Laboratuvarlarda kullanıcılar, çok pahalı otomatik cihazlarla veya kendileri el ile bütün doz ayarlarını yapmaktadırlar. Bu sebeple ölçüm hataları ve yüksek maliyet ortaya çıkmaktadır. Robopicker ise; kullanıcının tanımlayacağı tüm senaryoyu uygulayabilecek, bütün solüsyonların hazırlanması ve dağıtılmasını otomatik olarak gerçekleştirecektir. İnsan kaynaklı hata payı ortadan kalkmış olacak ve daha az maliyetle bu işlem gerçekleşecektir. Geliştirilecek bilgisayar ara yüzüne kullanıcı tarafından istenilen miktardaki solüsyonların değeri girilecektir. Robot kol, rotor sistemindeki deney tüplerinde bulunan solüsyonları, kamera sistemi ile tanıyacaktır. Robot kol istenilen miktardaki solüsyonları deney tüplerinden alıp toplama tüpüne bırakacaktır. Toplama tüpüne bırakılan her solüsyon sonrasında enjektör ucu etil alkol ile kendini temizleyecektir. İşlem sonlandığında uyarı mesajı ile kullanıcı bilgilendirilecektir. Ayrıca cihaz, kalibrasyonunu otomatik olarak kendisi yapacaktır.”

Tıp Mühendisliği

Tıp Mühendisliği; sağlık hizmetlerinde kullanılan malzeme, alet, cihaz, yapay organ, sistem ve teknolojilerin; araştırma-geliştirmesi, tasarımı, üretimi ve işletmesi ile ilgilenmekte. Ülkemizde yeni bir program olsa da Dünyada Tıp mühendisleri uzun yıllardır hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesinde kullanılacak yeni teknik ve cihazların geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Teorik ve uygulamalı mühendislik bilimleri ile sağlık ve yaşam arasında bir köprü sağlayan Tıp Mühendisliği, tıp, malzeme mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, fizik, kimya vb. disiplinler arası çalışmaları kapsamaktadır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It