23 Ekim 2020

“Kaos tabiatın kanunuydu; düzen ise insanın rüyası…”

aylın altuntas

Aylin ALTUNTAŞ yazdı…

 “Kaos tabiatın kanunuydu; düzen ise insanın rüyası…”

Henry Adams

 

Organik nanobotlar hücrelere ilaç taşıyabilecek, hücre bozulmalarını düzeltip, kök hücreleri düzelterek hastalanmayı azaltıp, hatta yok edebilecekler.

 

Son yüz yılda ortalama insan ömrü iki katına çıktı. Çocukken 100 yıl yaşamak bir hayaldi, şimdi ölümsüzlük mümkün mü sorusunu tartışmaktayız. “İnsan insan derler idi…”

 

‘Bana şu orta boy akciğerden bir paket sarar mısınız rica etsem?’

Bilim insanları 3 boyutlu yazıcılar ile canlı hücrelerin kullanıldığı çeşitli insan organları tasarlıyor; 3D bio-yazıcı kartuşu içindeki hücre ve benzeri bio-materyallerle kulak, burun ve yüz gibi çeşitli uzuvlar yapabiliyor. Yakın bir zamanda bilim-marketlerde kulak, burun, kalp satışı başlaması yüksek olasılık.

 

Yaşlanmayı geciktirecek bir diğer önemli teknolojik gelişme nanobot (nanorobot) bilimi. Hızla ilerleyen nanobot teknolojisi –vücudumuz içinde dolaşan küçük robotlar- özellikle sağlık alanında büyük gelişmeler yaşanacağının sinyallerini veriyor. Bu cihazlar 0.1-10 mikrometre arasında değişmekte ve nano ölçekli parça ve molekül bileşenlerinden oluşmakta. Mini robotların kanser tedavisi ve DNA yapısındaki hatalı parçaların ortadan kaldırılması gibi çığır açacak tedavilerde kullanılması planlanıyor. Organik nanobotlar hücrelere ilaç taşıyabilecek, hücre bozulmalarını düzeltip, kök hücreleri düzelterek hastalanmayı azaltıp, hatta yok edebilecekler. Yaşlanma kromozomunu düzeltince, botoksa veda, artık yeni moda nanobotlarımız! (PS)

 

“İlim ilim bilmektir,

İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin,

Ya nice okumaktır.”   Yunus Emre

 

Sağlık Bilim insanları bu gelişmelerle yorulurken; Yönetim Bilimi, insan ve ekiplerin nasıl daha iyi yönetileceğine zihin yormaktadır. Duygusal Zekası yüksek liderlerin yönettiği ekiplerin hedefe ulaşmadaki farkı %20’ye kadar yükselmekte. Duygusal zekânın en önemli bileşenlerinden biri DUYGUSAL FARKINDALIK’tır. Duygularımızın farkında olursak, olumsuz tepkilerimizi kontrol edebilir, kendimize ve çevremize faydalı duygusal tepkiler vermeyi öğrenebiliriz. Duygusal farkındalık alıştırmasını geçen gün ARTER Müzesi’ndeki bir sanatçının sergisindeki eserlerde buldum. Klaus Peter Brehmer Alman bir grafik sanatçısı. Brehmer istatistik, sosyoloji, ekonomi, psikoloji, müzik gibi alanları resim, video, grafik sanatıyla harmanlıyor. Duygularını mutlu, umutlu, nötr, üzgün ve endişeli olarak 5 kategoride; olumlu ve olumsuz olarak ayırarak, günlük hayatını kayıt altına almış ve bu grafikler zamanla sanat eserine dönüşmüş. Dahice! Sanat ve Bilimin içiçe geçtiği anabilim dallarına duyulan ilgi her geçen gün artıyor.

 

Bilimle, sanatla, insanla,

PS: Kişisel görüşüm buluşların kozmetik değil, sağlık ve tedavi amaçlı kullanılmasından yanadır.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It