2 Ekim 2017

Kanser hastalarına özel tv kanalı: ONKOTV yayında

onkotv DSC_4867

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından hazırlanan ve kanser hastalarına özel tv kanalı olan ONKOTV Youtube üzerinden yayına başladı. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, “Hastalarımız, uzman isimler aracılığıyla bilgi edinebilecek. Tedavi, korunma, bunun dışında geleneksel ve tamamlayıcı alanlardaki gelişmeler konusunda da halkımızın bilgilenmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

“Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak bilimsel gelişmeleri takip etmek, üyelerimizin bilimsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak gibi faaliyetlerimizin yanında kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirme görevimizin de öneminin farkındayız” diyen Prof. Dr. Gümüş, “Bunun için toplantılar düzenliyoruz, web sayfamızda sürekli yenilenen bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz. Medyada kanserle ilgili en doğru bilgilerin, en güncel gelişmelerin doğru ve yetkin isimler tarafından topluma anlatılması için çaba gösteriyoruz.

Derneğimiz sürekli olarak devam eden bu faaliyetlerine “ sosyal sorumluluk” anlayışımızın gereği olarak çok önemli bir hizmetle daha katkıda bulunmaktadır. Youtube üzerinden yayına başlayan ONKOTV kanalı ile kanser hastaları ve hasta yakınları başta olmak üzere halkımızın kanser ile ilgili en doğru bilgileri, en güncel gelişmeleri konunun doğrudan ilgili uzman isimleri aracılığı ile ulaştırmayı hedefledik. Kanserle ilgili en önemli sorunlarımızdan biri özellikle internetteki “bilgi kirliliği” hasta ve hasta yakınları çeşitli arama motorları aracılığı ile internette gezinerek hastalıkları ile ilgili bilgi edinmeye çalışıyorlar. Elbette bunu anlamak mümkün hastaların ve yakınlarının durumlarını anlamak, hastalıklarını tanımak maksadıyla araştırma yapmaları, bilgi edinmeye çalışmaları son derece anlaşılabilir bir tutum.

Fakat internette kontrolsüz olarak dolaşan çoğu zaman uzman tavsiyesi içermeyen ve maalesef hastalara fayda yerine zarar verebilecek çok fazla bilgi dolaşmakta.

Tıbbi onkoloji uzmanları olarak takip ettiğimiz hastalarımızın tedavilerinde başarıya ulaşmaya çalışırken bu yanlış bilgiler hem uyguladığımız tedavilere hem de hastalarımıza önemli sıkıntılar yaşatabiliyor” diye konuştu.

 

Doğal ve bitkisel olduğu iddia edilen kimi ürünlerin bilinçsiz biçimde kullanılması hem tedavideki başarıyı hem de hastaların şifa yolunda ilerlemelerine engel olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mahmut Gümüş şunları söyledi: “Daha da kötüsü kimi zaman bu tür ürünlerin kullanımı nedeni ile hayatını kaybeden hastalarımız bile olabiliyor. Tüm bunları göz önüne alarak Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak yeni bir projeyi hayata geçirdik. Youtube üzerinden yayın yapan ONKOTV adlı kanalımızda kanserin önlenmesinden tedavideki en son yeniliklere kadar çok fazla konu başlığı ile ilgili onlarca video yayınlanmakta. ONKOTV’nin kanser ile ilgili bilgilenmede bir referans merkezi olmasını amaçlıyoruz. Bu nedenle ONKOTV’nin yayınlarını halkımıza duyurmak en doğru, güvenilir ve en güncel bilgileri alabilecekleri bir mecra olduğunu duyurmak istiyoruz. Kanser ile ilgili toplumsal farkındalığı, bilgilendirme ve bilinçlendirmeyi amaçlayan, tamamen “ sosyal sorumluluk maksadı ile “ profesyonel koşullarda hazırladığımız kısa videolarla halkımızın kanser televizyonu yayın hayatına başlamış bulunuyor. ONKOTV’de Türk Tıbbi Onkoloji Derneği üyeleri başta olmak üzere birlikte çalıştığımız branş hekimlerinin de katkıları ile çok farklı konularda onlarca videoyu güncel gelişmeler ışığında sürekli ekleme ve yenilemeler yaparak yayına devam ediyoruz. Kanser ile ilgili her konuda derneğimizin “Hayat için bilimin izinde” sloganı ile yayına devam eden ONKOTV’ye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.”

www.youtube.com/channel/UCW9JnkPx6_wkZ7-WTnFfGHQ

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It