18 Mayıs 2018

JÜLİDE SARIEROĞLU, SUT FİYATLARI İÇİN HAZİRAN ÖNCESİNE İŞARET ETTİ

yusuf med

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU yazdı…

 

Bakan Sarıeroğlu’nun, SUT konusunu oldukça önemsediğini belirtmesi ve “24 Haziran’dan önce bu sürecin tamamlanması konusunda elimizden gelen çabayı ortaya koyacağız” demesi sektörü umutlandırdı.

 

BAKAN UMUTLANDIRDI

Nisan ayında Antalya’da düzenlenen OHSAD Kurultayı’na katıldık. Kurultay haberini dergimizde genişçe işledik. Birbirinden önemli konuların ele alındığı oturumların düzenlendiği Kurultay’a son gün katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, özel hastanelerin yıllardır isteği olan Sağlık Uygulama Tebliği fiyatlarının artırılmasıyla ilgili müjdeli haber verdi.

Bakan Sarıeroğlu’nun, SUT konusunu oldukça önemsediğini belirtmesi ve “24 Haziran’dan önce bu sürecin tamamlanması konusunda elimizden gelen çabayı ortaya koyacağız” demesi OHSAD Kurultayı’na katılan özel hastane yetkililerini umutlandırdı. Umutlar 24 Haziran öncesi sevince dönüşecek mi? Bekleyip göreceğiz…

OHSAD’da şu konu başlıkları öne çıktı: Sağlığı geliştiren hastane kavramının hayata geçirilmesi.

Özel hastanelerde acil servis bulundurma zorunluluğunun belirli bir planlama ile isteğe bağlı hale getirilmesi.

Nöbet hizmetleri için kamudan hizmet satın alınması imkânının sağlanması.

Nadir hastalıklara özel önem verilmesi.

Düşük kaliteli cihazların kurulum riskleri.

Sağlık hizmet sunumu mevzuatının güncellenmesi.

Özel ve kamu kuruluşlarında eşit rekabet olması.

Yeni özel hastane açılmasıyla ilgili olarak da Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün şu sözü Kurultay’a damga vurdu: “5 yıl sonra hekim sayımız 200 bin oluyor. Uzman doktor sayımızı da 5 yıl içinde kamuda 50 binin üzerine çıkardığımızda özel hastane açmayı serbest hale getirebiliriz.”

OHSAD’da özel hastanelere satışta uzaktan erişim lansmanını yapan Çapa Medikal’in bu projesi büyük ilgi gördü. Yüzde 99’u tıbbi sarf malzemelerinden oluşan 1000’den fazla ürünü bulunan Çapa Medikal’in 4700’den fazla Stok Tutma Birimi bulunuyor. Dijital entegrasyon ile Çapa Medikal, merkezi stok yönetimi ve hatasız sipariş imkânının yanı sıra hem kendi firmasında hem de hizmet verdiği kurumda iş gücü tasarrufu sağlamakta.

 

ŞEHİR HASTANELERİ

Şehir Hastaneleri peş peşe açılıyor. Sağlıkta çağ atlayan Türkiye yeni bir hastane daha kazandı. Kayseri Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete girdi. Kayseri ile birlikte hizmete giren şehir hastanesi sayısı 5’e (Yozgat, Isparta, Mersin, Adana) yükseldi. Yılsonuna kadar Ankara Bilkent, Manisa, Elazığ, Eskişehir Şehir Hastanelerinin de hizmete girmesi planlanıyor. Türkiye genelinde şuan 31 Şehir Hastanesi projesi var. 2023 yılına kadar bu projelerin tamamının hayata geçmesi bekleniyor.

 

3 ÖNEMLİ ETKİNLİK

Sağlık alanında önemli fuar ve kongreler düzenleyen Ajansfa, 2018 yılı ikinci çeyreği için 3 önemli etkinlik için hazırlıklarına şimdiden başladı. Etkinliğin ilki 2-3 Ekim tarihleri arasında Pakistan’da düzenlenecek olan PAKMEDİCA Fuarı. Türk firmaları fuarda, her yıl katılımı artırarak yer alıyor. Sağlık bilişimin ele alındığı ikinci etkinlik ise HIMSS Eurasia Konferans ve Fuarı. 25-27 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek olan etkinlikte sağlık bilişimi tüm yönleriyle ele alınacak. Uluslararası katılımlı IV. Tıbbi Tedarik Yönetimi Kongresi ise 6-8 Aralık tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek. Bu 3 önemli etkinliğin Türk sağlık sistemine önemli katkı sunacağını umuyorum.

Bu sayıda; kapak röportajımızı Siemens Healthineers Türkiye Görüntüleme Ülke Lideri Enis Sonemel ile gerçekleştirdik. Sonemel ile Siemens Healthineers’ın Türkiye’de görüntüleme sistemleri alanındaki faaliyetleri üzerine konuştuk.

 

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It