3 Eylül 2020

İTO Başkanı Avdagiç: Tıbbi cihaz sektörünün alacakları çözüme kavuşturulmalı

118774950_633170777335538_555882165457959635_o

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, tıbbi cihaz sektörünün üniversite ve kamu hastanelerinden tahakkuk eden birikmiş alacaklarının ödenmesinin bu zor günlerde sektöre nefes aldıracağını ve güç vereceğini bildirdi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık İhtisas Komitesi Üyeleri, TÜMDEF ve MASSİAD Heyeti, İTO Başkanı Şekib Avdagiç’i ziyaret etti. Görüşmede, sektörün üniversite/devlet hastanelerinden alacaklarının tahsil edilmesindeki sorunlar, tıbbi cihaz ve malzeme ihtiyaçlarının temini ele alındı.

Görüşmeye; İTO Başkanı Şekib Avdağiç, Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkanı Kemal Yaz, İTO Sağlık İhtisas Komitesi İlaç Komite Başkanı Hakan Koçak, İTO Sağlık İhtisas Komitesi Başkan Yardımcısı V. Cengiz Balçık, Komite Üyeleri Mehmet Alper Eryaşar, Necat Koç, Marmara Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Derneği (MASSİAD) Genel Sekreteri Tolga Oruçoğlu, MASSİAD Denetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Şerbetçi ve MASSİAD Disiplin Kurulu Başkanı C. Sadrettin Dai katıldı.

baskan_tcihaz_3123

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, pandemide fedakârca çalışan tıbbi cihaz sektörünün üniversite ve kamu hastanelerinden tahakkuk eden birikmiş alacaklarının ödenmesinin bu zor günlerde sektöre nefes aldıracağını ve güç vereceğini söyledi.

Avdagiç sektör temsilcileri ile görüşmesinde, tıbbi cihaz sektörünün alacakları konusunda hükümetin vereceği bir kararın sektörü rahatlatacağını ve pandemi sürecinde daha çok ihtiyaç duydukları yerli tıbbi yatırımlara büyük cesaret vereceğini ifade etti. Tıbbi cihaz ve malzeme üreten, tedarik eden firmaların kamudan alacaklarının 15 milyar lirayı bulduğuna işaret eden Avdagiç, bu ödemelerin yapılmasının sektörün yerlileşme çabalarına da güç vereceğini kaydetti. Avdagiç, “Sağlık sektöründeki firmalar, ödemelerin yapılmaması halinde, pandemi sürecinde yüzümüzü ağartan işletmelerin ayakta durmakta zorlanacaklarını ifade ediyorlar” dedi.

“EYLÜL’DE BAŞLAYACAK GERİ ÖDEMELER FİRMALARI ZORLAYACAK”

Firmaların pandemi sürecinde Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) yararlandıklarını, geri ödemelerin eylül ayında başlayacağını ve bu geri ödemelerin sektörü ve firmaları zorlayacağını ifade eden Avdagiç, şunları kaydetti: “Tıbbi cihaz endüstrimiz, MR’dan eldivene, stentten kalp kapağına, diyalizden ortopedi malzemelerine, ameliyat lambasından katetere kadar çok geniş bir alanda hizmet sunuyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sırasında da şahit olduk ki bu sektörümüz, sağlık hizmetlerinin etkin, kesintisiz ve başarılı bir şekilde sürdürülmesi için üzerine düşen her türlü fedakârlığı yapmaktadır. İnanıyoruz ki kamuya tedarik yapan firmalara taahhüt edilen ödemelerin yapılması, firmalarımızın nakit akışına ciddi katkı yapacağı gibi hükümetimizin de desteğiyle yürüttüğümüz yerlileştirme yatırımlarına ciddi bir katkı verecektir.” Avdagiç, en az 2 ya da 3 bölgede tıbbi cihaz ihtisas Organize Sanayi Bölgeleri oluşturulması gerektiğini belirterek, “Bu OSB’lerdeki şirketlerin teşvik edilmesi önemli bir katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

COVID-19 ile mücadelede sağlık ürünleri tedarikçileri ve üreticilerinin sağlık profesyonellerinin her zaman yanında olacağını ifade eden sektör temsilcileri, Başkan Avdağiç’e gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ettiler.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It