21 Kasım 2018

İhale farklı bir modele geçiş nedeniyle ertelendi

koca

 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sanayi İşbirliği Programı (SİP) kapsamında 5 tıbbi cihazın yerlileştirilmesi için yapılacak ihalenin ertelendiğini söyledi.

 

Düzenlediği basın toplantısında Şehir hastaneleriyle ilgili eleştirilere de değinen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Hazine ve Sağlık Bakanlığı’nın kamu özel iş birliği sözleşmelerine yönelik, bugüne kadar hiçbir sözleşmeye borç üstlenim anlaşmasının imzalanmadığına dikkati çekti. Sözleşme ihalelerinin gizli yapıldığı konusunda Koca, ön yeterlilik ihalesinin Resmi Gazete ve ulusal basın aracılığıyla duyurulduğuna değinerek, bugüne kadar projelere 17 firmanın katıldığını aktardı.

Bakan Koca, şehir hastanelerinde hasta ve ameliyat garantisi olduğu iddialarına ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı: “Ne acil hizmetlerde ne poliklinik muayenelerinde ne hasta sayısında ne yatan hastada ne de ameliyatta herhangi bir taahhüt ve garanti asla söz konusu değildir. Ayrıca yatak doluluk oranı ile de herhangi bir garanti söz konusu değildir. Bu anlamda birtakım hizmetlerde garanti söz konusu. Görüntüleme, laboratuvar gibi bu hizmetlerin doluluk oranı şu an kamuda yüzde 80 oranında. Burada özellikle görüntüleme, laboratuvardaki yüzde 70 garanti durumu bizim daha fazla indirim sağlamak üzere olan bir garanti durumu.

Görüntüleme ve laboratuvarı hizmet ağırlıklı olmak üzere kamu hastanelerinde ve üniversite hastanelerimizde yapılıyor. Hiçbir kamu veya üniversite hastanesinde asla bu indirim söz konusu değildir. Şehir hastanelerinde bizim ‘kullanım bedeli’ dediğimiz sabit bir bedel artan bir bedel bunun dışındaki görüntüleme gibi hizmete dayalı olan zorunlu bir ödeme söz konusu değildir. Şehir hastaneleri sadece kirasını vermekle sorumludur. Herhangi bir borcunu veya ödemesini asla garanti etmek durumu söz konusu değildir.”

Yerli ve bir milli ilaç platformuna ilişkin çalışmaların nasıl yürütüleceği konusundaki bir soru üzerine Koca, “Yeni dönemde yerlileşmeyi, millileşmeyi önemsiyoruz. 12 milyar dolar olan dışa bağımlılığımızı en az önümüzdeki 5 yıllık süreçte yarıya indirmeyi hedefliyoruz. İlaçta değer bazında yüzde 54, sarfta yüzde yüzlere yakın, cihazda yüzde 80’lerin üzerinde dışa bağımlılığımız söz konusu” dedi.

İhale farklı bir modele geçiş nedeniyle ertelendi

Sanayi İşbirliği Programı (SİP) kapsamında 5 tıbbi cihazın yerlileştirilmesi için yapılacak ihalenin ertelenmesine ilişkin de Bakan Koca, şunları kaydetti: “Kimi zaman teknoloji transferi şeklinde yapabiliriz kimi zaman da Ar-Ge’sini ve üretimini kendimizin yaptığı yaklaşım tarzımız olabilir. Özellikle 5’li pakete tek firmanın teklif vermesi şeklinde bir düzenlemeydi. Biz bu düzenlemenin yerli firmalar ve ayrıca genel olarak rekabeti zayıflatacağı endişesi içindeyiz. Hem rekabeti güçlendirmek hem de 5’li paket içinde üreticilerimizin de teklif verebileceği kalemler var. Onların da önünü açmak için ihalede farklı bir modele geçiş nedeniyle ötelendi.”

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığını (TÜSEB) teknoloji transferi yapan bir kuruma dönüştürmek istediklerine işaret eden Koca, bu yapının da yeri geldiğinde geri ödeme garantisi verilen kalemlerle ilgili altın hisse dahil olmak üzere farklı yaklaşımların devrede olmasını arzu ettiklerine işaret etti.

Şehir hastaneleriyle personel alımı artacak

Sağlık personeli alımına ilişkin bir soruya karşılık Koca, sağlık kuruluşlarına ihtiyacın olduğu il ve ilçelerde yatırımlara asla ara vermediklerine değindi. Şehir hastanelerinin kesintiye uğramadan belirtilen takvimde tamamlanmaya devam edildiğini vurgulayan Koca, Bilkent Şehir Hastanesinin bu yılın sonuna kadar açılmasının planlandığını anlattı.

Bakan Koca, sağlık yatırımlarının sadece şehir hastaneleri modeli ile sürdürülmediğine dikkati çekerek, şehir hastanelerinin devreye girmesiyle de personel alımının artarak devam edeceğini aktardı. Koca, şehir hastanelerinin açılmasıyla mevcut hastaneleri hemen kapatmak istemediklerini vurgulayarak, “Bunu bir sürece yaymak gerekiyor. Kimi yerlerde özellikle erişimin zor olabildiği yerlerde acil ve poliklinik hizmetlerinde kimi yerlerde devam etmeyi de düşünüyoruz. Bunu bir plan dahilinde bunu yapmış olacağız” diye konuştu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It