17 Şubat 2017

Hayatın ilk 1000 gününün önemi için Geleceğin Ayak İzleri Zirvesi

fotoğraf

İnsan yaşamında ilk 1000 günün önemine dikkat çekmek ve bu hayati konuda çok daha bilinçli bir toplum yaratmak amacıyla her yıl Nisan ayında “Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi” düzenleniyor. Hayaller Fabrikası tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenecek olan zirvede, geniş bir katılım ve sponsorluk desteğiyle ilk 1000 günün önemi tüm boyutlarıyla mercek altına alınacak. Zirveye bebeklere yönelik uyku eğitimi yöntemleri geliştiren ABD’li yazar ve uyku uzmanı

Kim West de Uyku Meleği’nin davetlisi olarak konuşmacı olarak katılıyor.

İnsan yaşamındaki ilk 1000 günün önemine dikkat çekmek amacıyla Hayaller Fabrikası tarafından her yıl Nisan ayında gerçekleştirilen “Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi”nin ikincisi bu yıl 5 Nisan 2017 tarihinde Point Otel Barbaros’ta düzenlenecek. 2016 yılında geniş bir katılımla gerçekleşen İlk 1000 Gün Zirvesi’nin paylaşım içinde olduğu kesimleri ebeveynler, meslekleri gereği anne ve bebeklerle ilgilenen profesyoneller, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, etkileşimi yüksek sosyal medya kullanıcıları ve medya mensupları oluşturuyor.

Sağlıklı nesiller için bilinçli bir toplum

“Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi, her yıl daha çok anne ve bebeğin hayatına dokunmak ve geleceğin sağlıklı nesilleri için daha bilinçli bir toplum yaratma amacıyla düzenleniyor. Zirveyi gerçekleştiren Hayaller Fabrikası’nın Ajans Başkanı Şebnem Öğredik Çavuşoğlu, geçen yılki zirvenin gördüğü yoğun ilgiden cesaret alarak hedef büyüttüklerini kaydediyor.

Anne ve çocuk sağlığıyla ilgili olarak “ilk 1000 gün”ün önemine odaklanan tek organizasyonunun İlk 1000 Gün Zirvesi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, zirvenin hedefleri hakkında şunları söylüyor: “Zirveyi annelere annelik serüveninde yalnız olmadıklarını hissettirmek ve daha bilinçli bir annelik dönemi yaşamalarına destek olmak, alanında uzman kişilerden öğrenilmesi gereken bilgilerle bireylerin ilk 1000 günü daha güvenli yaşamalarına olanak sağlamak, ebeveynler, uzmanlar, markalar, kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek ilk 1000 gün dönemindeki anne ve bebek sağlığına dikkat çekmek ve ilk 1000 günün önemi hakkında farkındalık yaratan kişi ve kurumları ödüllendirmek amacıyla düzenliyoruz. Bu yılki zirvemizin mottosunda vurguladığımız gibi ‘gelecekten sorumluyum’. “

Uyku eğitimi uzmanı Kim West de zirvede

Zirvede birçok önemli panelist ve konuşmacının yer alacağını kaydeden Çavuşoğlu, geçen yılki zirvenin uluslararası alanda da yankı uyandırdığını, bu yılki zirvenin konuşmacıları arasında tanınmış Amerikalı yazar ve uyku uzmanı Kim West’in de bulunduğunu belirtiyor.

Bebeklerin uyku sorununa yönelik uyku eğitimi yöntemleri geliştiren Kim West’in Türkiye’de de yayımlanmış çok önemli bir kitabının bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye lisanslama ofisi olan Uyku Meleği’nin davetlisi olarak Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi’ne katılmak üzere ilk kez Türkiye’ye gelecek olan Kim West’in zirvede bu konuda yapmış olduğu araştırmaları ve çalışmaları katılımcılarla paylaşacağını söylüyor.

 

Gelecekten herkes sorumlu

Çavuşoğlu, geleceğin sağlıklı nesilleri için ilk 1000 günün büyük önem taşıdığını ve bu konuda herkese sorumluluk düştüğünün altını çiziyor. Zirveye geniş kesimlerin katkı sağladığını belirten Çavuşoğlu, anne ve ebeveynlerden sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine, bilim insanlarından sağlık kurumlarına, markalardan etkileşimi yüksek sosyal medya kullanıcıları ve medya kuruluşlarının zirvenin hedef kitlesi olduğunu söylüyor.

Zirveye sponsorluk desteğinin de çok güçlü olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, zirvenin ana sponsorluğunu GSK Türkiye, sponsorluklarını Nutricia, Bepanthol Baby, Lansinoh, L’oreal, Yaşam Bankası ve Mamaped, iletişim sponsorluğunu Haber Atölyesi, SmartOffice ve sodamedya, araştırma sponsorluğunu ise DORinsight’ın üstlendiğini kaydediyor. Zirvenin İstanbul Koruyucu Aile Derneği’ni desteklediğini ve bir panelde ‘koruyucu aile’ konusunun ele alınacağını ifade eden Çavuşoğlu, sivil toplum kuruluşlarına da katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtiyor. Zirvenin Danışma Kurulu’nda Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Genel Müdürü Yalım Üner, GSK Türkiye Grup Medikal Müdürü Dr. Devrim Ulusal ve Çocuk Hastalıkları ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç’ın yer aldığını söyleyen Çavuşoğlu, geleceğe sağlıklı bir yön vermek isteyen tüm kişi, marka, kurum ve sivil toplum kuruluşlarına kapılarının açık olduğunu söylüyor.

İlklerin zirvesine yoğun ilgi

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi, insan yaşamında ilk 1000 güne odaklanan ilk organizasyon olarak büyük ilgi gördü. Sosyal medyada 5 milyona yakın etkileşim gerçekleştiren zirve, canlı yayında 10.000’i aşkın kişi tarafından izlendi. Bu yıl hedef yükselten zirve, sosyal medyada 12 milyon etkileşim, canlı yayında 25.000 izlenmeyi hedefliyor.

Annelerin ve anne adaylarının İlk 1000 Gün’de sıklıkla sorduğu soruları cevaplamayı ve akıllarına takılan konulara değinmeyi amaçlayan ve tüm gün sürecek olan İlk 1000 Gün Zirvesi’nde aşıların değeri, önemi ve aşı takvimi, anne sütünün önemi ve ek gıdalara geçiş süreci, anne bebek beslenmesi, bebek bakımı ve hijyen, ebeveynlerin fiziksel ve ruhsal sağlığı konularını ele alan geniş bir perspektif ile anne ve bebek sağlığı konuşulacak. Konferans kapsamında Dorinsight tarafından Türkiye genelinde annelerle gerçekleştirilen çarpıcı bir anket çalışmasının sonuçları da katılımcılarla paylaşılacak.

www.geleceginayakizleri.com

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It