4 Aralık 2019

Hastanelerde kan alımlarındaki karışıklığa son!

Volkan Birlik 

Greiner Bio One, Pre Barkod sistemini ilk kez Türkiye’de uygulayan firma oldu. Pre Barkod sistemi, öncelikle kan alımlarında yaşanan karışıklığı ortadan kaldırıyor.

 

Hastanelerde hasta tüp arasındaki entegrasyon; Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) ve Laboratuar İşletim Sistemi (LİS) üzerinden sağlanıyor. Bundan dolayı, rutin kan alma işlemi için tüpün üzerine önceden üretilmiş olan bir barkod yapıştırılması gerekiyor. Bu işlem, bir o kadar basit gözükse de, hastanelerde yüksek maliyetlere ve iş yüküne sebep oluyor. Bazı durumlarda ise, hasta karışıklığı problemleri yaşanıyor. Ayrıca bu barkodlama işlemi hem personel, hem de cihaz maliyetlerinin artmasına neden oluyor.

greiner logo

Zaman takibi zorlaşıyor

 

Hastanelerin mevcut kan alımlarında kimlik tespiti, kan alan hemşirelerin kimlik sorması ile gerçekleşiyor ve hastanın direk olarak, tüple temas etmesi bir takım istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yatan hasta servislerinde ise personeller, barkodları önceden üreterek, nöbet değişimi sırasında diğer personellere kolaylık sağlamak amacıyla, tüplerin üzerine barkodları yapıştırıyor. Bu da, bazı kurumlarda kan alma saatinin takibini önlemekle beraber alınan kanın, laboratuara iletildiği saatin de takip edilememesine yol açıyor.

 

Pre Barkod sistemi ilk kez Türkiye’de

 

Avusturya merkezli Greiner Grubu bünyesinde faaliyet gösteren, dünyanın en önde gelen laboratuar malzemesi üreticilerinden ve ilk plastik vakumlu kan alma üreticisi Greiner Bio One, Pre Barkod sistemini ilk kez Türkiye’de uygulayan firma oldu. Greiner Bio One’ın Türkiye Ülke Müdürü Volkan Birlik, geliştirdikleri Pre Barkod sisteminin; kurumları öncelikle kan alımlarında kullanılan ‘tüp barkod cihazı’ maliyetinden kurtararak, cihaz başı personel maliyetini de ortadan kaldırdığına işaret ediyor. Birlik bu konuda şu bilgileri veriyor: “Kurum, kendi personelini kan alımında çalıştırsa dahi, başka bir birimde de istihdam edebiliyor. Barkodlama cihazına, sürekli tüp yüklemeden kaynaklanan zaman kaybının önüne geçilmesi önleniyor. Barkodlama cihazlarının olmadığı kurumlarda, manuel etiketlemeden doğan zaman kaybının önüne geçiliyor. Barkodlamadan kaynaklanan hasta karışıklığı ortadan kalkıyor. Kan alma personellerinin, kimlik tespiti direk hasta başında birebir olarak sağlanıyor. Hastaların direk tüp ile teması önleniyor. Dezenfekte.. vs gibi alkol bazlı temizleyicilerden kaynaklanan, barkodun üzerinde dijitlerin silinmesi problemi, katlanmış barkod gibi hatalar da ortadan kalkıyor. Yatan hasta servislerinde barkod üretilmeyeceği ve entegrasyon direk hasta başında sağlanacağı için hem kan alma saati, hem de kanın laboratuara geldiği zaman takip edilebiliyor. Yatan hasta servislerinde kanın hangi personel tarafından alındığı tespit edilebiliyor. Aylık, yıllık olarak ödenen cihaz ve personel maliyeti ortadan kalkıyor”.

 

Greiner Bio-One hakkında:

Greiner Grubu, Avusturya merkezli olup, 150 yılı aşkın tarihi olan global bir yapı. Greiner Bio One, Pre-Analitik ürünleri, BioScience, Diagnostik ve OEM ürünleri uluslararası standartlarda, laboratuarlar için vakumlu kan toplama ürünleri ve aksesuarları ile bilimsel araştırma ve sarf malzemeleri üretiyor.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It