10 Şubat 2017

GURUR DUYULACAK BİR HASTANE: MERSİN ŞEHİR HASTANESİ

YUSUF

Yusuf KÜRKÇÜOĞLU

CCN Holding tarafından Kamu Özel Ortaklığı ile yapılan Akdeniz’in en büyük sağlık tesisi Mersin Şehir Hastanesi 3 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından hizmete açıldı. Bu mutlu günde bende açılıştaydım. Açılış öncesi hastaneyi gezerek Türkiye’nin ilk hizmete giren PPP Projesi olan şehir hastanesini inceleme fırsatım oldu.

Toplam 1.300 yatak kapasitesi, 5 yıldızlı otel konforu, tek kişilik ve refakatçilerin kalabildiği odalarıyla tamamen ücretsiz olarak hizmet sunan Mersin Şehir Hastanesi’nde MR-CT, PET CT, Gama Kamera, Anjio Spect, Mamografi, Ultrason, Kemik Dansitometresi, Linac, Brakiterapi, Dijital Patoloji cihazlarına kadar tüm modern cihazlar yer alıyor. Helikopter pistinden acile doğrudan hasta kabulünün yapılabildiği hastanede; 30 yataklı diyaliz merkezi, 50 yataklı kemoterapi merkezi, kadın ve çocuk hastalıkları hastanesi, kanser merkezi, kan nakil merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi de yer alıyor.

230 poliklinik odasıyla dikkat çeken hastanede 51 ameliyathane bulunmakta. Acil Serviste, Yeşil, Sarı ve Kırmızı Alanlar birbirinden ayrılmış ve çok sayıda acil müdahale odası bulunmakta. Hastanenin bir diğer önemli ünitesi ise Yanık Merkezi. Yanık Merkezi’nde Yanık Ameliyathanesi de bulunuyor. Yüksek basınçlı oksijen tedavi merkezi de diğer önemli bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Günde 12 bin hastaya poliklinik hizmete verebilecek bir kapasiteye sahip hastanede yaklaşık 5 bin sağlık personeli görev yapacak. Şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunan hastaneye girdiğinizde sizi güler yüzlü personeller karşılıyor. Hastanede tedavi olurken bir bölümden diğer bölüme gitmek için hasta yönlendirme personeli size eşlik ediyor. Hastane çok büyük olduğu için yürümekte zorluk çeken hastalar için tekerlekli sandalyeler ve bina içi hizmet veren arabalar da mevcut.

Mersin Şehir Hastanesi’nin görüntüleme cihazları GE Healthcare tarafından kuruldu. Laboratuvar cihazları ise Siemens Healthineers tarafından kuruldu. Acil servislerde yer alan ateş ölçer, tansiyon aleti, otoskop, operasyon otoskobu, oftalmoskop seti ise Riester’e ait. Hastanenin otoklav ve alet sterilizasyon cihazları ise Nüve’ye ait. Laboratuvar’da yer alan Leica marka cihaz ise Türkiye’de ilk olarak Mersin Şehir Hastanesi’nde kullanılacak.

CCN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Murat Çeçen, Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Bayar ve Murad Bayar, CCN Holding Medikal Satınalma Koordinatörü Mehmet Şener Şenyurt, Mersin Şehir Hastanesi’ne büyük emekler harcadılar. Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Alper Cihan ve ekibi hastanenin hizmete gireceği güne kadar çalışmalarını sürdürdüler. Böylesine büyük bir hastanenin açılıştan sonra verilen hizmetlerde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için büyük özen gösterildi. SSK hastanelerindeki muayene kuyruklarından kapıda sizi karşılayan görevlilerin olduğu bir hastaneye kolay gelinmedi. Tüm emeği geçenleri kutlarım.

Bu arada; Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışına katılan tek sektör yayını Medikal News idi. Şubat sayımızda Mersin Şehir Hastanesi açılışına geniş yer verdik. Ayrıca Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın önemli açıklamalarını dergimizin sayfalarına taşıdık. Orsa Ortopedi Sanayi Genel Müdürü Sayın Necdet Çapa bu ayki kapak röportajımızın konuğu idi. Delta Trade Company Teknik Servis Müdürü Cem Sevgili ile yapılan röportaj da dikkat çekici. Şehir Hastaneleri’nin açılmaya başlanmasıyla teknik servis hizmetleri de ön plana çıkmış oldu. Delta Trade Company, şehir hastanelerine nitelikli ve kaliteli teknik servis hizmeti vermek için hazır. Mersin Şehir Hastanesi Laboratuvar Hizmetlerini üstlenen Siemens Healthineers ile ilgili haberimiz de sayfalarımız arasında. Sektörde önemli bir satın alma yaşandı geçtiğimiz ay. Hitachi, Kurt&Kurt’u bünyesine katarak sektörde önemli bir ivme kazandı. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan yeni cazibe merkezleri haberimizi de dikkatle okuyacağınızı umarım. GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Sayın Yelda Ulu Colin’in dijitalleşme ile ilgili açıklamaları da dergimizde yer alıyor. Bu sayımızda önemli işler yapan Kamu Özel Ortaklığı Derneği’nin düzenlediği Çalıştaylara da yer verdik.

Mart sayımız ile Ekspomed Fuarı’nda olacağız. Tüm firmalarımızı ve hastane yöneticilerini fuardaki standımıza bekleriz…

Yeni bir sayıda buluşmak ümidiyle…

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It