3 Şubat 2020

“Global Health&Pharma 2019 Teknoloji Ödülü’nü almamız ortopedi alanındaki çalışmalarımızı motive etmiştir”

necdet capa 5 

ORSA Ortopedi Sanayi, İngiltere’de bulunan GHP (Global Health&Pharma) kuruluşunun Dünyanın en iyilerini seçtiği ödül programında 2019 Teknoloji Ödülünü almaya hak kazandı. 2019 Teknoloji ödülü dalında ORSA, “En iyi ortopedik destek ürünleri üreticisi” olarak seçildi. Türkiye’den ilk defa bir firmanın aldığı bu büyük ödül için ORSA Ortopedi Sanayi Genel Müdürü Ecz. Necdet Çapa ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

ORSA Ortopedi Sanayi’ni bize biraz tanıtır mısınız?

Çapa Grubunun bir kuruluşu olan ORSA Ortopedi Sanayi 1976 yılından beri, Tıbbi Korseler-Ortopedik Cihazlar-Felç Yürüme Cihazları-Rehabilitasyon Malzemeleri-Protez ve Ortezler dalında üretim yapmaktadır. Orsa’nın Türkiye genelinde 580 satış noktası bulunmakta, üretilen malzemeler yurtdışında 43 ayrı ülkede satılmaktadır. Üretiminin büyük kısmını yurtdışına gönderen firmamız sektöründe dünyanın en büyükleri arasına girmiştir. “Sağlık için sağlıklı seçim” sloganıyla yola çıkan firmamız bu sloganı kalite politikasının temeline yerleştirmiştir. Hasta insanlara hizmet sunduğumuzu hiçbir zaman unutmamak, üretimlerimizi her zaman hastaların yerine kendimizi koyarak kalite kontrolünden geçirmek ve bu bilinci tüm personelimize aşılamak firmamızın başarısının en büyük etkenlerindendir. Dünyada aranılan marka olmamızı sağlayan diğer önemli etkenlerde; eğitime önem vermek, nitelikli personel kullanmak, Ar-Ge’nin önemini kavramak, kaliteyi hayat felsefesi olarak benimsemektir. Ürünlerimizin muadillerinden en büyük üstünlüğü; Ürünlerimizde kullanılan hammaddelerin testlerinin ISO 10993 standartlarına göre Akredite kuruluşlarca yapılmış olması, Avrupa’da yapılmış Klinik Araştırma sonuçlarının bulunması ve gene Avrupa’da Akredite laboratuvarlarca yapılmış Mikro klima test sonuçlarının olmasıdır. Ürünlerimizin zehirsizliği, klinik yeterliliği, vücuda takıldığında zarar verecek kadar terleme ve ısı artışı yapmadığı belgelerle gösterilmektedir. Tabidir ki bu duruma 2001 yılından beri yaptığımız çalışmalarla gelinmiştir. Testlerde uygun çıkmayan malzemelerimizde olmuş bunlar en kısa sürede daha uygun materyallerle değiştirilerek bugünkü uygun hale gelinmiştir. Klinik araştırmalar sırasında bazı ürünler üzerinde 20-25 defa değişiklikler yapılmış ve ideale ulaşana kadar klinik araştırmalar devam etmiştir ve hala da devam etmektedir. Şu an geldiğimiz noktaya gelince; Doktor ORSA markalı ürünü hastaya tavsiye ettiğinde bu ürünün vücuda toksikolojik etkisi var mıdır? Alerji yapar mı? Yeterli tedavi değerliğine ve standardına sahip midir? Mikroklimal uygunsuzluğu var mıdır? diye düşünmez. Firmamızda 2002 yılından beri ISO 9001 Kalite Yönetim Sitemi belgesi mevcut olup 2010 yılında ISO 13485 belgesini Türkiye`de ilk alan da firmamız olmuştur. Ürünlerimizi Avrupa Birliği Ülkelerine gönderdiğimiz için 2001 yılından beri CE işaretini ürünlerimize koymaktayız. Firmamızın TSE Hizmet Yeri Yeterlilik belgesi mevcuttur. Ürettiğimiz ürünlerinin hammaddelerinin zararsızlığına dair test raporlarımız, mikroklimal, kompresyon vb. test belgelerimiz bulunmaktadır. Branşında yukarıda sayılan belgelerin tümünde ilk olma ve halen birçoğunda da ilk ve tek olma özelliği olan ORSA kalite ve kalite belgeleri konusunda sektörünün öncüsü olmaktan gurur duymaktadır.

Nov19407-2019 Technology Awards Winners Logo

İngiltere’de bulunan Global Health&Pharma kuruluşunun Dünyanın en iyilerini seçtiği ödül programında 2019 Teknoloji Ödülünü almaya hak kazandınız. Ödül ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

GHP kuruluşu 2019 Teknoloji ödülü dalında ORSA’yı, “En İyi Ortopedik Destek Ürünleri Üreticisi” olarak seçti. Geliştirdiğimiz yeni 3 Boyutlu terletmeyen Alptex kumaşları 1976 yılından beri ürettiğimiz Ortopedik Destek ürünlerine uygulayarak Ortopedik ürünler konusunda yeni bir çığır açtık. Uyguladığımız bu yeni teknoloji dolayısıyla 2019 Teknoloji Ödülleri kapsamında En iyi Ortopedik Destek Ürünleri Üreticisi ödülü almaya hak kazandık. Dünyada sadece firmamızda olan bu ürünlerle hastaların yaşamına konfor sağladığımız ve düzenli kullanım sayesinde tedavilerini hızlandırdığımız için çok mutluyuz. Engelliler ve hasta bireyler için yaptığımız çalışmaların ödüllendirilmesi bizi mutlu ediyor. Motive olarak daha çok çalışıyor, yenilikler yaparak hastaların yaşam kalitesini arttırıyoruz. İngiltere den bu ödülü alan ilk Türk firması olmakta bize gurur veriyor. ORSA sektörünün lokomotifi olarak yüksek kalite standartlarıyla üretimde ve tüm kalite ve test belgelerinin alımında Türkiye’nin ilk firması olmuştur. CE belgesinden ISO belgesine uluslararası tüm belgeleri sektöründe ilk alan hep ORSA’dır. Biz çıtayı yükselttikçe arkamızdan diğer Türk firmaları da gelmiştir. Bu sayede ortopedi konusunda kaliteli üretimiyle ve kaliteyi belgelendirmesiyle Türkiye Dünyada söz sahibi bir ülke olmuş sektör olarak ihracatımız devamlı artmıştır. Dünyanın her ülkesinde Türk malı ürünleri görmekten onur duyuyorum. Şimdi bu son aldığımız Teknoloji ödülü ile bu başarıları taçlandırdık. 44 yıllık kaliteli ve standart üretim çabamızın karşılığını aldık. Ödülün getireceği prestijin hem markamız hem de ülkemiz için önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Açtığımız yoldan gidecek diğer Türk firmalarıyla beraber Türk Ortopedi Ürünleri kalitelidir imajı inşallah tüm Dünyaya yayılacaktır. Bu ödülle “En İyi Ortopedik Destek Ürünleri Üreticisi” olarak bütün dünyaya duyurulmak bize gurur verdi.

Bu önemli ödülü alıncaya kadar ki süreçlerden biraz bahseder misiniz?

Yaklaşık 2,5 yıldır yaptığımız çalışmalar sonrasında geliştirdiğimiz Alptex 3 boyutlu kumaşla, sağlık sektöründe yaşanan çok büyük zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Bunları şöyle anlatabilirim: Yoğun bakım hastalarının ve yatalak hastaların en büyük problemi dekübit dediğimiz yatak yaralarının açılmasıdır. Yara açıldıktan sonra yaranın kapanması uzun uğraş ve çaba gerektirmekte; hasta, sıkıntılı ve rahatsız günler geçirmektedir. Yara açılmasını engellemek için yıllardır bilim insanları çözüm aramaktadır. Havalı yataklar, basınç dağıtıcı yataklar vb. birçok uygulama şu an mevcuttur. Tüm uygulamaların olumlu ve olumsuz yönleri mevcuttur. Mesela en çok kullanılan havalı yatakların devamlı motora bağlı olması, elektrik tüketmesi, ses yapması vb. sorunları mevcuttur. Bizim geliştirdiğimiz 3 boyutlu Alptex kumaştan yapılma çarşaflar, yüksek hava geçirgenliği ile termal konfor sağlamakta, daha az terletmekte, daha serin ve kuru his vermekte, mükemmel basınç dağılımı yapmaktadır. Bu özellikleriyle hastalarda yara açılmasını engellemektedir. Bası yarasının açılmasını sağlayan terleme, baskı oluşma, havasızlık gibi birçok etkeni ortadan kaldırmaktadır. Bası yarasının açılması birçok etkene bağlı olup 3 boyutlu çarşafımız çoğu etkene engel olmaktadır. Düzenli bakımı yapılan hastalarda kullanılan çarşafımız yatak yarası açılmasını önlemektedir.

Yatağa bağımlı kişiler için çalışma yaparken, bu sorunun sadece yatağa bağımlı kişilerde değil; tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde de büyük sorun olduğunu gördük. Devamlı tekerlekli sandalyede oturan kişiler için de tekerlekli sandalyenin sırt ve bel bölgesi için havlu kumaş kaplı, 3 boyutlu kumaştan pedler yaptık. Üstün hava sirkülasyonu ve basınç dağılımı sağlayan pedlerimiz, tekerlekli sandalye bağımlılarına da yaşam konforu sağladı. Ter, havasızlık gibi sorunları engelleyerek yaşamlarını kolaylaştırmış olduk.

Yatağa bağımlı olmasa da bazı rahatsızlıklarda hasta yatarken sorunlar yaşamaktadır. Örneğin; menopoz dönemine girmiş kadınlarda ter basması ve sıcaklık, diyabet hastalarında ter basması ve sıcaklık, ruhsal rahatsızlıklarda sıcaktan bunalma, uyku bozukluğu olan kişilerde sıcaktan ve terden uykuya dalamama vb. birçok sorun vardır. Geliştirdiğimiz tek ve çift kişilik üstü bambu kumaşla kaplı 3 boyutlu Alptex çarşaflarla, bu sorunun sıcaklık ve terleme kaynaklı kısımlarına engel olduk. Böylece çoğu rahatsızlığı olan kişi bambulu Alptex çarşaflarımızla uyku konforunu yakaladı. Rahat ve termal konforlu uyku düzeni oluştu.

Fiziksel bir rahatsızlığı olmasa da günlük yaşamda ve uykuda terleme sorunu olan kişiler için de çalışmalar yaptık. Sıcak yaz günlerinde ve sıcak ülkelerdeki insanların en büyük problemi olan uykuda terleme sorununu çözdük. Bambu kaplı 3 boyutlu Alptex kumaştan yaptığımız tek ve çift kişilik çarşaflar, uykuda terleme sorununu çözerek; sağlıklı insanların da uyku kalitesini arttırdı. Kafası terlediği için yastığı devamlı ıslanan kişiler için yaptığımız yastık pedleriyle kafa terlemesi sorununu çözerek, daha sağlıklı yaşam sürmelerini sağladık.

Yatağa ve koltuğa fiziksel olarak bağımlı olmasa da iş hayatı ve günlük çalışmalar nedeniyle zorluk çeken kişilere de çözüm sunduk. Her insanın ihtiyacı olan uykuyu en iyi şekilde geçirmesi için yaptığımız çarşaflar çok etkili oldu. Bilgisayar karşısında, masa başında veya araba koltuğunda uzun süre oturup; terleme ve kas yorulması yaşayan kişiler için yaptığımız büro koltuğu ve araba koltuğu pedleriyle kişileri rahatlattık. Havlu kumaş kaplı 3D Alptex kumaştan yapılma koltuk pedleri ile insanların terlemesine engel olduk.

1976 yılından beri ortopedik destekler üreten firmamız bugüne kadar değişik hammaddelerle çalıştı. Vücudun tüm bölgelerindeki rahatsızlıklar için ürettiğimiz yaklaşık 700 model ürünümüz mevcuttur. Omurgada, belde, kalçada, dizde, el-ayak bileğinde, omuzda, kolda, gövdede kısacası her eklemde ve kasta; vücudun her bölgesinde kullanılan ürünlerimiz var. Bu ürünler rahatsız olan bölgeye destek olarak veriliyor. Sabitleme, kısıtlama, dinlendirme, koruma vb. amaçlarla ürünlerimiz kullanılıyor. Bu ürünlerde kullandığımız neopren, örgü kumaş, süngerli kumaş gibi hammaddelerle yıllardır yaşadığımız sorun; bunların kullanıldığı bölgeyi terletmesiydi. Tüm ürünler uygulandığı bölgeyi terletiyor ve havalandırmıyordu. Bu yüzden hasta, ürünleri düzenli kullanmıyor ve tedaviye ara veriyordu. Ayrıca hasta, terleme kontrolü olmadığı için tedaviyi aksatıyordu. Terleyen bölgede rahatsızlık olabiliyordu. Aralıklı kullanım yüzünden hastanın tedavisi gecikiyordu. Üç boyutlu kumaştan yaptığımız çalışmalar bize ilham verdi. Bu kumaşı inceltip, gerekli elastikiyeti sağlayıp, üstün hava sirkülasyonu olan ve mükemmel basınç dağılımı sağlayan Orsa Plus serisi inovatif ortopedik destek ürünlerini ürettik. Daha az terleten, daha serin ve kuru his veren 3D Alptex kumaş teknolojisiyle üretilmiş bu destek ürünleriyle, hastalar artık düzenli kullanımla tedaviyi aksatmıyor. Daha kısa sürede yaşam kalitesi bozulmadan tedavi oluyor. Terleme kontrolüyle hastaların terleyip üşütmesi de engellenmiş oluyor. Hava geçirgenlik testleri ve tüm testler, Alptex kumaşın diğer kumaşlara göre üstünlüğünü göstermektedir ki yıllardır ortopedik destek ürünlerinde yaşanan büyük ve köklü bir sorun firmamızca çözülmüştür. Yeni Orsa Plus serisi yaklaşık 50 değişik modeldeki ürünlerimizle vücudun her noktasındaki rahatsızlıklara terletmeyen ve bunaltmayan alternatif çözümler sunduk.

Bu ödülünü almanızı sağlayan bilimsel kanıtlar nelerdir?

Yaklaşık 2,5 yıldır bu ürünleri geliştirme konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu arada tabi ki ürünler için çok sayıda test ve çalışmalar yapıldı. Aşağıda bunların bir kısmını bilgi olarak sunuyorum. Tüm test sonuçları 3 boyutlu kumaş teknolojisiyle üretilmiş Alptex kumaşımızın üstünlüklerini göstermektedir:

*Dünyada ilk defa firmamızca üretilen Alptex kumaşlar 3 boyutlu hava geçirgen yapısıyla deriyi havalandırır.

Neopren kumaş hava geçirgenliği; 0 m2/sn

Süngerli Kumaş hava geçirgenliği 474 m2/sn

Alptex Kumaş  hava geçirgenliği  942 m2/sn

*Alptex kumaşlar 3 boyutlu hava geçirgen yapısıyla vücutta ısı artışını  minimuma indirip termal konfor sağlar.

Neopren Kumaş deri üst sıcaklık 33,3 C

Süngerli Kumaş deri üst sıcaklık 31,6 C

Alptex Kumaş deri üst sıcaklık 30,5 C

*Üstün petek yapısıyla Alptex kumaşlar terlemeyi azaltır. Daha serin ve kuru his verir.

Higrometre sonuçları;

Neopren Kumaş deri üst nem % 131

Süngerli Kumaş deri üst nem % 93,9

Alptex Kumaş deri üst nem % 52,7

*Mükemmel basınç dağılımı ile uygulandığı bölgenin tedavisini hızlandırır. Alptex kumaş, vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtarak ana basınç noktalarını kaldırır ve hareketlerinize dinamik olarak cevap verir.  Vücudun kumaşa uyguladığı basınç, kumaş yüzeyince filamentlere iletilerek dış kuvveti geniş bir alan boyunca 3 boyutta dağıtır.

 

 

Bası Yarası Projesi Termal Direnç Sonuçları
 
Sweating Guarded Hot Plate Termal Direnç Rct – ISO 11092
KOD RCT DEĞER (m² K/W)
A03 0,0363
17 0,0491
 Ürün 0,1705

 

En iyi ürünleri müşterilerinize sunmak için neler yapıyorsunuz?

Müşterilerden gelen geri bildirimler bizim için çok önemli. Ürünlerimizi devamlı iyileştirmek için çalışıyoruz. Ürünlerimizin en iyisi olduğuna inanmıyor, daha iyisini yapmak için devamlı araştırıyoruz. Kalite- Güvenilirlik- Etkinlik ve Standardizasyon temel ilkelerimizdir. Hammaddenin depoya girmesinden ürün olarak hastaya ulaşmasına hatta hastadan geri dönüşüm alınmasına kadar her aşamada bu ilkeler firmamızca kontrol edilmektedir. 44 yıldır yaptığımız üretimlerde müşteri memnuniyetsizliği olmaması iade oranımızın çok düşük olması ve en son olarak aldığımız bu ödül başarımızı göstermektedir.

Sizi rakiplerinizden farklı kılan özellikler neler?

Rakiplerimizden en büyük farkımız; devamlı Ar-Ge ve inovasyon yaparak yeni ürünler yapmaktır. “Sağlık için sağlıklı seçim” sloganıyla yola çıkan firmamız, bu sloganı kalite politikasının temeline yerleştirmiştir. Hasta insanlara hizmet sunduğumuzu hiçbir zaman unutmamak, üretimlerimizi her zaman hastaların yerine kendimizi koyarak kalite kontrolünden geçirmek ve bu bilinci tüm personelimize aşılamak; firmamızın rakiplere karşı başarısının en büyük etkenlerindendir.

Sektörde oluşturmaya çalıştığınız bir trend var onu biraz anlatır mısınız?

Ortopedi sektörü uzun süredir hammadde konusunda bir durağanlık yaşıyordu. Bir ara kumaş vücut destek ürünleri revaçtaydı. Sonrasında neopren hammaddesi çıktığında neopren destek ürünleri satışı artmıştı. Neoprenden sonra örgü destek ürünleri çıkınca örgü ürünler trend olmuştu. Örgü ürünlerden sonra uzun bir süredir sektör yenilik yapamıyordu. Şu ansa sektörde bizim oluşturmaya çalıştığımız bir trend var: Üç boyutlu kumaş teknolojisiyle üretilmiş Alptex kumaştan, terletmeyen, hasta termal konforunu arttıran vücut destek ürünleri üretmek. Ayrıca gene 3 boyutlu Alptex kumaş kullanarak engelli ve yatalak hastaların yaşam kalitesini arttırıcı, antidekübit, termal konfor sağlayan yatak ve koltuk pedleri üretimimizi trend haline getirmek için çalışıyoruz.

Dünyada aranılan marka olmanızı sağlayan etkenler neler acaba?

“Sağlık için sağlıklı seçim” sloganıyla yola çıkan firmamız bu sloganı kalite politikasının temeline yerleştirmiştir. Hasta insanlara hizmet sunduğumuzu hiçbir zaman unutmamak, üretimlerimizi her zaman hastaların yerine kendimizi koyarak kalite kontrolünden geçirmek ve bu bilinci tüm personelimize aşılamak firmamızın başarısının en büyük etkenlerindendir. Dünyada aranılan marka olmamızı sağlayan diğer önemli etkenlerde; eğitime önem vermek, nitelikli personel kullanmak, Ar-Ge’nin önemini kavramak, kaliteyi hayat felsefesi olarak benimsemektir.

Önümüzdeki dönemde yeni projeleriniz olacak mı?

3 boyutlu Alptex kumaştan yapılmış ortopedik destek ürünlerimizin çeşidini arttırmak istiyoruz. Engelli ve sağlıklı insanların yaşam ve uyku kalitesini arttırmak için yeni ürün çalışmalarımız var. Ayrıca, bebeklerde ve çocuklarda terleme sorununu çözmek için araştırmalar yapıyoruz. Bebek ve çocukların terleyip hasta olmasını istemiyoruz. Gelecekte bebek ve çocukların uyku ve yaşam konforunu arttırıcı ürün projelerimiz hayatı kolaylaştıracaktır. Son olarak sektörümüzdeki Ortopedi ürün satıcılarına diyoruz ki; Ortopedi ürünlerinde en iyisini satmak sizin, en iyisini kullanmak müşterinizin hakkıdır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It