21 Aralık 2015

“expomed Eurasia, değişen yüzüyle Avrasya’nın kalbi İstanbul’da sektöre yön verecek”

gokhan3Avrasya’nın en büyük medikal fuarı expomed Eurasia Proje Grup Başkanı Gökhan Evcil ile 24-27 Mart 2016 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan 23. expomed Eurasia Fuarı ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

expomed fuarından kısaca bahseder misiniz?

expomed; medikal cihaz, ekipman ve teknolojilerin sergilendiği, medikal trendlerin ve bilimsel etkinliklerin takip edildiği; Türk medikal sektörünü, dünyanın geri kalanı ile buluşturan Avrasya’nın lider ve vazgeçilmez medikal fuarıdır.

Avrasya’nın en büyük medikal fuarı olarak bu yıl 23. defa kapılarınızı açacaksınız. 23 yılda expomed Eurasia nereden nereye geldi?

8 salonda 36 katılımcı ülkeden 276’sı yabancı, 711 stantta 1.143 farklı markanın ürünlerinin sergilendiği, 4.899’u yabancı olmak üzere 35.997 sağlık profesyonelinin ziyaret ettiği Avrasya’nın sağlık sektöründeki en büyük ticari platformu olduk. 23 yıl önce 70 katılımcı ile açtığımız ilk fuar maceramız 2016’da 700’ü aşkın firma ile artarak devam etmekte.

Sektörün beklediği fuara bu yıl Türkiye’den ve yurt dışından ilgi nasıl? Kaç ülkeden heyetler gelecek?

Avrasya bölgesi dünyadaki en dinamik ve en hızlı gelişme gösteren ekonomik alanlardan birisi ve bölgedeki sağlık sektörünün gelişimi de bir o kadar heyecan verici boyuttadır. İstanbul çoğu kişi tarafından Avrasya’nın başkenti olarak görülmekle birlikte birçok ülkeden vizesiz erişim imkânına sahip eşsiz bir buluşma yeridir. Başta Türkiye olmak üzere bölge ekonomilerinin son on yıldaki hızlı gelişimlerine paralel olarak sağlık alanında kamu ve özel sektör tarafından yapılan yatırımlar orta vadede büyük bir potansiyeli ortaya çıkarmaktadır. Reed Tüyap ekibi olarak bölge ofislerimizle birlikte tanıtım gezileri yapıyor, bölgesel ve uluslararası fuarlarda çok yoğun bir ilgi görüyoruz. Yerli ve yabancı firmalarımızı yakın coğrafyamızdan ve dünyanın 80’e yakın farklı ülkesinden kaliteli ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Fuara katılım oranı ziyaretçi anlamında her yıl artıyor sanırım? Ziyaretçi profilinden de biraz bahseder misiniz?

Yurtiçi Ağırlama Programı kapsamında medikal sektörün yurtiçinde karar vericileri pozisyonundaki, kamu hastane birliklerinden genel sekreterlerimizi ve yöneticilerimizi, Sağlık Bakanlığımızın üst düzey yetkililerini, devlet, özel, üniversite, vakıf ve askeri hastanelerimizin yetkilileri ile medikal sektörün distribütörlerini ağırlıyoruz. Uluslararası Ağırlama Programı kapsamında bu seneki ziyaretçi onur ülkemiz İran başta olmak üzere Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, Kosova, Makedonya, Yunanistan, Hırvatistan, Filistin, Bosna Hersek, Rusya, Türkmenistan, Libya, Arnavutluk, Fas, Tunus, Cezayir, Sudan, Somali gibi hedef ülkelerden özenle seçilmiş olan profesyonelleri ağırlıyoruz. Bu yıl, sektörden gelen talep doğrultusunda özellikle ziyaretçi kampanyasında hedef ülke olarak seçtiğimiz İran’dan önemli hastanelerden direktörler ve bakanlıktan da alım kararlarına yön veren yetkilileri fuarımıza getirmek için çalışıyoruz.

Bu yıl ki fuarın onur ülkesi Almanya? Almanya fuara kaç firma ile katılıyor?

Uluslararası katılımı ve ziyaretçiyi artırmak amacı ile 2014 yılında İtalya ile başladığımız, 2015’te Çin ile devam eden Onur Ülke programımız 2016 yılında medikal teknolojinin kalbi Almanya ile devam ediyor. 40’ın üzerinde Alman katılımcıya ev sahipliği yapmayı hedeflediğimiz expomed fuarımızda özellikle Alman teknoloji firmalarını yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle buluşturacağız.

Türk firmaları yabancı firmalar ile distribütörlük anlaşmaları yapacaklar mı?

Geçen yıl ilk kez uygulanan Distribütör Programı ile Türkiye ve çevre ülkelerden gelen distribütörler, distribütör programına katılan ve distribütör arayan firmalarla kolayca iletişime geçebileceklerdir. Distribütör arayan ve bu programa katılan firmaların firma iletişim bilgileri ve posterleri 7. salonda bulunan Distribütör / Bayi Salonu’nda sergilenecektir.

Türk firmaları expomed Eurasia’dan ne bekliyorlar? Beklediklerini expomed Eurasia’dan alabiliyorlar mı? Yeni pazarlara expomed Eurasia ile adım atıyorlar mı?

Fuar sırasında araştırma şirketimiz, BIG Information’a yaptırdığımız anketler ve firma ziyaretlerimiz sırasında edinilen bilgilerden Türk firmalarımızın expomed Eurasia Fuarı’mızdan beklentilerini; yabancı müşteri ağı oluşturmak, yurtiçi müşteri ağı kurmak, yeni ürün lansmanı yapmak ve distribütör bulmak olmak üzere dört ana başlıkta toplayabiliriz.

Fuarımız firmalarımızın beklentilerini karşılıyor mu sorusuna ise % 80 gibi yüksek bir oranda memnun olduğu, % 84’ünün ise gelecek yıl tekrar bu fuara katılmayı planladığı cevabını verdiğini görüyoruz. expomed Eurasia 2016 Fuarı’mızda da katılımcılarımızın memnuniyet oranı yüksek bir organizasyon yaşamalarını sağlayacağız.

Firmalar expomed Eurasia’de neler bulacaklar?

Her yönüyle artış gösteren bilimsel etkinlikleriyle, ziyaretçi kitlesini harekete geçirecek yenilikleriyle tüm dünyadan fuara gelen VIP profesyonelleriyle expomed Eurasia, Avrasya’nın kalbi İstanbul‘da medikal sektörü tek bir platformda toplayacak; katılımcılarımızı, karar vericiler ve yeni hedef kitleler ile buluşturacaktır. expomed Eurasia ekibi olarak fuarlarımızı 4 gün süren organizasyon olmaktan çıkarıp, yeni nesil fuarcılık anlayışımızla fuar öncesi, fuar sırasında ve sonrasında firmalarımıza hizmet vermeye devam eden bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz. www.expomedistanbul.com adresindeki web sitemiz 1 yıl boyunca kullanılabilecek bir portal haline geldi. Fuarımızı ziyaret eden yaklaşık 36 bine yakın ziyaretçimizin yanında son bir yıl içinde web sitemizi 800 bin kişi ziyaret etti. Web sitesinde yer alan on-line katılımcı listesi ile ziyaretçilerin, iş fırsatlarını arttırmak isteyen katılımcılara ve ürünlerine daha kolay ulaşmasını sağladık. Katılımcılar stant paketlerinin bir parçası olarak sunulan bu hizmetle; firma logosu, firma profili, sosyal medya linki, firma videosu, ürün fotoğrafları ve broşürlerini fuarın web sitesine ekleme olanağına sahip olmuştur. expomed mobil uygulaması ile ziyaretçiler firma listelerine ulaşabilecek, notlarını alabilecek ve aradıkları ürün grubuna kolayca fuar öncesi, sırası ve sonrasında ulaşabilecektir.

Geçtiğimiz yıllarda Reed ile bir ortaklık yapmıştınız. Bu ortaklık fuarlara nasıl yansıdı?

43 ülkede ofisi bulunan, her yıl 500’ün üzerinde fuar organize eden, dünyanın en büyük fuarcılık organizasyonu Reed ve Türkiye’nin en büyük fuarcılık kuruluşu Tüyap Fuarcılık gruplarının 2012 yılında başladıkları ortak girişim çalışmalarını gelecek için daha da geliştirmek, Tüyap’ın etkili ve stratejik bir konuma sahip olduğu Avrasya coğrafyasında çok uluslu katılımcı ve ziyaretçilere yeni imkânlar yaratacak güçlü fuarlar hazırlayabilmek amacıyla kurulan Reed Tüyap Fuarcılık bünyesinde organize ettiğimiz expomed Eurasia Fuarı’mızda her geçen yıl yabancı katılımcı ve ziyaretçinin arttığını görüyoruz. Fuarlarımızda uyguladığımız birçok yeniliğin sektör tarafından fark edilip beğenildiği yönünde geri dönüşler alıyoruz. Gelecek beş yıllık süreçte ziyaretçi oranımızın % 35 ila % 40’ının yabancılardan ulaşmasını hedefliyoruz.

Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. olarak Türk medikal sektörü ile iyi ilişkileriniz var. Birçok STK expomed Eurasia’ya destek oluyor. Bu işbirliklerinizden biraz bahseder misiniz?

expomed Eurasia ve Labtechmed Eurasia fuarlarımız sağlık sektöründeki meslek örgütlerinin işbirliği ile hazırlanmaktadır. Bu meslek örgütleri ise şunlardır; TÜMDEF (Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu) ve söz konusu federasyona bağlı dernekler, MASSİAD (Marmara Sağlık Sektörü İş Adamları Derneği), ÇUMED (Çukurova Medikalciler Derneği), İMDER (İç Anadolu Medikalciler Derneği), E.T.M.D. (Ege Tıbbi Malzemeciler Derneği), DOMED (Doğu Anadolu Medikalciler Derneği) Gaziantep Sağlık İşadamları Derneği. SEİS (Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası), SADER (Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği). Organizasyon sırasında yardımlarını ve desteklerini bizlerden esirgemeyen çok değerli Federasyon ve Dernek Başkanlarımıza, Yönetim Kurullarına, fuar komitelerine ve üye firmalarına çok teşekkür ederiz.

Sağlık Bakanlığı da fuarı destekliyor.

Ülkemiz medikal sektörünün gelişiminde karar verici ve yönlendirici konumda olan Sağlık Bakanlığımız expomed Eurasia ve Labtechmed Eurasia fuarlarımızı destekliyor. Tıbbi Cihaz Kurumumuz, Kamu Hastaneler Birliği Kurumumuz, Halk Sağlığı Kurumumuz stantlı katılımları ile fuarımızı onurlandırıyorlar. Sektörde ülkemizin strateji ve politika belirleyicisi olan Sağlık Bakanlığımızın ve ilgili kurumlarının fuarlarımızı desteklemesi ve katılımcı olarak yer almasının yurtiçinde ve yurtdışında sektöre güç verdiğine, sektörün iç pazarda ve ihracat pazarlarında büyümesi yönünde önemli bir motivasyon kaynağı olduğuna inanıyoruz.

Bilimsel etkinlikler olacak mı?

Üç yıl önce başlayan bilimsel etkinlikleriyle expomed, ticari platform olmasının yanında bilimsel yönünü de günden güne artırıyor. Yurt içinden ve yurt dışından davet edilen konuk konuşmacılarla workshoplar ve seminerlerle expomed, medikal sektörde bilimsel etkinliklerin izlenebileceği bir fuar haline de gelmiştir. Medikal fuarlar arasında lider olmanın birinci koşulunun bir bütün olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple expomed’i sadece ticaretin yapıldığı bir fuar olmaktan çıkarıp yeni bir kimlik kazandırmaya çalışıyoruz. Bu amaçla da bilimsel etkinliklere ağırlık veriyoruz. Fuarın bilimsel yönü arttıkça fuarın ziyaretçi profilinde de bir değişim yaşanıyor. Geçmiş yıllarda Türkiye’den ve dünyadan distribütör bayilerin ağırlıklı olarak ziyaret ettiği fuarımız artık son kullanıcılar olarak adlandırdığımız doktorlar, hemşireler, biyomedikal mühendisler, eczacılar, laborantlar gibi sağlık profesyonelleri tarafından da ağırlıklı olarak ziyaret edilmektedir. Ziyaretçilerimiz 2016’da yoğun bir etkinlik programıyla karşılaşacaklardır.

Fuar katılımcılarına için herhangi bir teşvik veya destek olabiliyor mu?

expomed Eurasia ve Labtechmed Eurasia fuarlarımız katılımcılarına KOSGEB tarafından destek verilmektedir. KOBİ niteliğindeki katılımcı firmalarımız kosgeb.gov.tr sayfasından gerekli destek detaylarına ulaşabilirler. Ayrıca Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın verdiği teknopazar desteğiyle teknolojik ürün üreten firmalarımız 25 bin TL’ye kadar fuar desteği alabiliyorlar. Teknopazar desteğinin detaylarına sanayi.gov.tr sitesinden ulaşılabilir.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It