12 Nisan 2016

EXPOMED 2016’NIN ARDINDAN

MEHMET ALI OZKAN1

Medica ve Arab Health fuarlarından sonra Avrasya bölgesinin en büyük sağlık teknolojileri fuarı olan expoMED Eurasia 2016, 24-27 Mart tarihlerinde Beylikdüzü Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuar içerik ve aktiviteler bakımından her yıl daha efektif hale geliyor. Tıbbi cihaz sektörü ve tıbbi, cihaz teknolojileriyle alakalı konular sektörün direk katılımı ve kamu temsilcileriyle birlikte ele alınabiliyor. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun açılışa bizzat katılması, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar ve diğer bürokratların fuar süresince expoMED’te bulunmaları, üretici stantlarını ziyaret etmeleri, sektör sorunları ve ilgili mevzuatlar üzerine TÜMDEF ve SEİS ile beraber firma temsilcileriyle toplantılar düzenlemeleri takdire şayan bir durum. Fuar süresince bir daha görüldü ki TÜMDEF ve SEİS sektörü kamuda tam temsil etmek konusunda sınıfı geçmişler. Bu temsiliyetin yaratılmasında başta bu iki güzide kurumumuzun başkanlarını bir kez daha kutluyorum. Sektör birliğine saygı duyan ve destek veren herkesin bu temsiliyetin kazanılmasında büyük emekleri vardır.

Ziyaretçi katılımı

Katılımcılardan aldığım bilgiler ve gözlemlerime göre bu sene fuarın ziyaretçi bakımından pek tadı yoktu. Ülkemizde yaşanan terör olayları ve bombalı eylemler dış ülkelerden gelecek potansiyel ziyaretçilerin gelişini engellediği görülüyor. Yerli ziyaretçi sayısında da yine aynı sebep ve tıbbi cihaz sektöründeki bıktırıcı bazı problemlerden dolayı yerli ziyaretçi katılımında azalmalar olduğu görülüyor. En kısa zamanda istatistikî bilgiler yayınlandığında 2016 expoMED verileri ortaya çıkacaktır.

İşin gerçeği ülke huzur içinde olursa, bölgede huzur varsa, siyasi istikrar varsa ülkede tüm işler yolunda gider. Bunlardan hangisi eksik olursa olsun sektör ayırımı yapmadan ulusal ve uluslararası organizasyonlarda hesaplar şaşıyor maalesef. expoMED 2016 için başta Tüyap fuarcılık olmak üzere, Sağlık Bakanlığı, bağlı kuruluşları ve sektörel sivil toplum kuruluşlarının üzerlerine düşen görevleri kusursuz olarak yaptıkları görülmektedir. Başta ülkemizi bölmeye çalışan terör odaklarına ve onları koruyup kollayan, yataklık yapanlara, çevremizde ve bölgemizde huzursuzluk çıkaran güç odaklarına lanetler olsun. Ülkemizin dinamik gücünü, coğrafi avantajını, ülke insanının girişimci ruhunu köreltme eyleminde olan içimizdeki satılmışlara Allah fırsat vermesin.

Elle tutulur somut eylem yok

Birkaç satır da devlet tarafından tıbbi cihaz üretimi için verilen teşviklere ve desteklere değinmek isterim. Tıbbi cihaz strateji belgesinden sonra kâğıt üzerinde her şey tamam görünüyor. Ancak tıbbi cihaz üretim ve Ar-Ge çalışmaları için iştah kabartacak elle tutulur somut biz eylem göremedik henüz.

Tıbbi Cihaz Strateji Belgesi

Sektörün içinde olmadığı, sektör için alınacak kararlarda sektör temsilcilerinin olmadığı masada alınacak kararların ne kadar sağlıklı olacağı konusunda endişelerim var. Sağlık bakanlığı müsteşarı başkanlığında yapılmakta olan toplantı masasında TÜMDEF ve SEİS temsilcisinin yer alması tıbbi cihaz 2023 vizyonu için çok önemlidir. Kemal Yaz başkan fuar açılış konuşmasında bu konuya değindi. Dilerim Sağlık Bakanımız bu konuyu not almış ve gereği için talimatını vermişlerdir. Başta Başbakanlık 2015 Genelgesi olmak üzere Tıbbi Cihaz Strateji Belgesi kağıt üzerinde sektörü heyecanlandırırken, beklentilere paralel olarak sektör için henüz bir kıvılcım yaratılamamış olması motivasyon bozukluğu oluşturmakta. Bu durum yerli tıbbi cihaz üretiminde 2023 hedeflerine ulaşabilmek konusunda endişe verici bir durum olarak görülüyor.

Yerli tıbbi cihaz üretiminde hükümet ve devlet adına sorumluluk üstlenmiş olan Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki eksikliği gidermek için TÜMDEF ve SEİS’ten birer temsilciyi Tıbbi Cihaz Yürütme Komitesi’ne davet etmelerini diliyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It