14 Kasım 2017

ENDÜSTRİ 4.O SAĞLIK ALANINI NASIL DEĞİŞTİRİYOR?

Esra Öz-5

Esra ÖZ yazdı…

 

Sağlık sektörü gelişen teknoloji ve değişen sistemlere uyum sağlamaya devam ediyor. Bu süreçte de dijital dönüşüm sayesinde birçok yenilik hayatımızı değiştiriyor. Sağlık sektörü teşhis ve tedavi için yeni gelişmeleri insanların kullanımına sunarken, en çok robotların neleri yapacağı merak ediliyor.

Giyilebilirler teknolojiler

Akıllı kontak lensler, diyabet, meme kanseri sensörü gibi çok çeşitli ürün kullanıma sunuluyor. Tractica’da yayınlanan rapora göre, dünya genelinde sağlık hizmeti konusunda giyilebilir cihaz siparişlerinin, 2016’da 2,5 milyon olan rakamın, 2021’e kadar büyük bir sıçrama yaparak, 97,6 milyona ulaşacağına yer verildi. Küresel ölçekte de 17,8 milyar dolar yıllık gelir oluşturacağı tahmininde bulunuluyor. Kişiselleştirilmiş, gerçek zamanlı veri toplayabilen, sağlıklı yaşamı teşvik eden ve medikal araştırmalar için veri toplayan hayatımızın bir parçası olacak.

Ameliyat eden robotlar

Son dönemlerde internette dolaşan üçümü ameliyat eden robot videosu dolaşıyor. (https://www.youtube.com/watch?v=0XdC1HUp-rU) Ameliyat eden robotlar, yıllar öncesinde katıldığım genel cerrahi toplantısında anlatılmıştı. Şu anda konuştuğumuz konular birçok uzman tarafından biliniyordu. Şimdi ne derece ilerlediler, medyaya yansımasından çok daha ileri olduğu kesin.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), bilgisayar tarafından üretilen ve duyularımızla oynanan bir ortam oluşturulması. Sağlık alanında da bu yenilikler kullanılıyor. İnme belirtilerini teşhis etmek için eğiten yeni sanal gerçeklik uygulaması Think F.A.S.T, gerçekçi görseller ve interaktif bir deneyimle, inme belirtilerini öğretmek ve uzun süre akılda kalmasını sağlamak. Think F.A.S.T., tıp öğrencilerinden hastalara kadar herhangi bir kişiye; gerçek dünyadaki kapsamlı inme muayenelerini taklit eden ve simülasyondaki hastayla iletişim kurabildikleri interaktif bir deneyim sunuyor.

Ayrıca Londra’da bulunan The Royal London Hastanesinde üç cerrah, sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanarak bir hastanın ameliyatını birlikte gerçekleştirdiler.

Mobil Uygulamalar

Lose It!’ adındaki bir diyet programı mobil uygulaması, kullanıcıların fotoğrafını çektikleri yiyecekleri tanıyor. Buna göre kalori, lif ve şeker gibi besin değerlerini dikkate alarak kullanıcılara bir yeme-içme listesi hazırlıyor.

VisualDx’ adındaki uygulama ise kullanıcıların ciltlerinde oluşan leke veya yaralardan hastalıklarının ne olduğunu tahmin ediyor.

 

Kaynaklar:

Tractica, Mashable, Techtarget, Cnet, EY Better Working World, Innovation Essence.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It