24 Ekim 2016

Dünyada her üç saniyede bir kişide kırık oluyor!

 dsc_3154

EndoBridge® Kongresi Amerikan Endokrin Derneği, Avrupa Endokrinoloji Derneği ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından 20-23 Ekim 2016 tarihleri arasında Cornelia Diamond Hotel Antalya’da düzenlendi.Alanında birçok ilke imza atan toplantının dördüncü yılında, diyabet, obezite, lipid bozuklukları, tiroid, kemik ve osteoporoz, hipofiz, böbreküstü bezi, nöroendokrin tümörler, kadın ve erkek üreme endokrinolojisi dâhil olmak üzere tüm hormon ve metabolizma hastalıkları ele alındı. Türkiye’de birçok uluslararası toplantı ve kongre yabancı katılımcıların güvenlik gerekçesi ile iptal edilirken, EndoBridge® 29 ülkeden 420 katılımcı ile gerçekleşti.

EndoBridge® Kurucu Başkanı Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız kongrenin basın toplantısında: ‘’Dünyada 50 yaş üstü her 3 kadından ve her 5 erkekten biri osteoporoza bağlı kırığa maruz kalıyor. Erkekte kırık riski prostat kanseri riskinden %27 daha fazla’’ dedi. Dünyada yıllık kırık sayısının yaklaşık 9 milyon olduğunun belirten Prof. Dr. Yıldız, her üç saniyede bir kişide kırık olduğunu ifade etti. Bir kez kırık olduğunda ise yeniden kırık olma riskinin %85’den fazla olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Yıldız, Osteoporoz risk faktörlerine dikkat çekti;

  • Genetik yatkınlık – Anne ya da babada kırık öyküsü kişinin kırık riskini kemik yoğunluğu ölçümünden bağımsız artırıyor
  • Hareketsizlik
  • Sigara
  • Alkol
  • Uzun süreli steroid kullanımı
  • Uzun süreli proton pompa inhibitörü (mide ilacı) kullanımı
  • Düşük vücut ağırlığı
  • Genç kadınlarda aşırı egzersiz, az beslenme ve adet görememe durumu
  • Düşme

Avrupa Birliği ülkelerinde osteoporoz tedavisinin yıllık maliyeti yaklaşık 40 milyar Euro olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldız, bu rakamın %66’sının akut, %29’unu uzun dönem kırık bakımı, %5’inin ise osteoporoz ilaçlarının teşkil ettiğine değindi. Toplantıda Diyabet ve kalp damar hastalıklarına da değinen Prof. Dr. Yıldız konuşmasında; ‘’Diyabetli bireylerde kalp damar hastalıkları hem daha erken hem çok daha sık görülüyor. Her 6 saniyede bir diyabetli birey yaşamını yitiriyor. Birleşmiş Milletlerin verilerine göre dünyada tüm nedenlere bağlı ölüm oranı her yıl 1000 kişide 7.8 kişi iken her yıl 1000 diyabetli bireyin 27’si kalp ve damar hastalıkları nedeniyle kaybediliyor’’ dedi.

İyot eksikliği tiroid kanserine neden oluyor!

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sait Gönen de yaptığı konuşmada özellikle tiroid hastalıklarına değindi. Prof. Dr. Gönen, tiroid nodülleri belki de en sık karşılaşılan klinik problemlerden olduğunu, epidemiyolojik çalışmalarda elle yapılan muayene ile kadınların % 5’i, erkeklerin %1’inde görüldüğünü ve ultrasonla yapılan çalışmalarda kadınların % 19-68’inde saptanabileceğini ifade etti.

Guatrın en önemli sebebinin iyot eksikliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gönen, ‘’ Guatr, tiroid bezinin kanser olmayan büyüme sebeplerinden birisidir. En sık sebebi iyot eksikliğidir ve halen ülkemizde ve dünyada büyük bir sorundur. Kadınlarda 40’lı yaşlarda daha sık görülmektedir’’ dedi.

Grave’s Hastalığının Hipertiroidinin en sık sebebi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sait Gönen, ‘’Bezin aşırı hormon üretimiyle sonuçlanan vücut fonksiyonlarının hızlanmasıyla karakterizedir. Hastalık erkek ve kadınları etkiler ve en sık 20’li 30’lu yaşlarda ortaya çıkar. Sigara, gebelik, stres ortaya çıkmasını artırabilir’’ şeklinde konuştu.

Son 2 yılda aşırı kilodan ölenlerin sayısı yetersiz kilodan ölenlerin sayısını geçti!

Avrupa Endokrinoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Aart Jan Van Der Lely kongre basın toplantısında yaptığı konuşmasında;’’ Son 2 yılda aşırı kilodan ölenlerin sayısı yetersiz kilodan ölenlerin sayısını geçmiştir’’ dedi. Prof. Dr. Aart Jan Van Der Lely sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Endobridge’te de, program obezite problemine dikkat gösteriyor. Avrupa Endokrinoloji Derneği, onun kardeş örgütleri gibi, bu önemli uzmanlığın geleceğini temsil eden genç endokrinologların katılımına özellikle değer vermektedir. Birçok hastalığın önemli endokrin yönler, vardır; yani, hastalığın sebebi veya tedavisinde hormonlar söz konusu olmaktadır’’ dedi. Amerikan Endokrinoloji Derneği’Nden Doç. Dr. Joshua Safer de, obezite ve diyabetin Kuzey Amerika artış gösterdiğine dikkat çekti. Safer, sosyal cinsiyet kimlikleri üzerine de bilgiler verdi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It