8 Ocak 2019

“DÜNYADA EN İYİ MARKA ÖZELLİĞİNE SAHİP ÜRÜNLERİ TÜRKİYE ESTETİK PAZARINA SUNUYORUZ”

MUSTAFA ADANIR 2

 

Mezoklinik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Adanır ile çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Mezoklinik A.Ş. ne zaman kuruldu? Biraz faaliyet alanlarınızı anlatır mısınız?

Kardeşim Osman Adanır ile birlikte kurduğumuz Mezoklinik 16 yıldır estetik medikal alanda hizmet veren bir aile şirketimizdir. Adanır Grup Şirketler Topluluğu’na bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Adanır grup şirketler topluluğunda başta estetik medikal alanda Mezoklinik yine Ar-Ge şirketimizde 3 yıldır faaliyet göstermektedir. Ve Enerji sektöründe Sunpark Enerji, elektrik santralleri kurma ve elektrik üretiminde faaliyet gösteren enerji şirketimizdir. Bizi en çok heyecanlandıran Ar-Ge şirketimizin çalışmaları ve çalışmalar çerçevesinde de estetik medikal sektörümüzde ilkleri başarmak olacak.

Türkiye pazarına en son teknolojik gelişmeleri içeren ürünler sunuyorsunuz. Distribütörlüğünü yaptığınız firmalar ve ürünleri hakkında bilgi verir misiniz?

Dünya estetik sektörünü çok yakından takip ediyoruz. Şunu diyebilirim ki bugün Paris’te, Los Angeles’ta uygulaması yapılan yenilikler artık Türkiye’de, Nişantaşı’nda da Amasya’da da sunum halindedir artık. Dünyanın en kaliteli, sonuç alınan ve önemle belirtmeliyim ki tamamıyla uluslararası yasal sertifikalara sahip markalar ile çalışmaktayız. Dünyada en iyi marka özelliğine sahip ürünleri Türkiye estetik pazarına sunmakla beraber hem toplum hem de sektörümüzün doğru ürün kullanımı ile alakalı bilinçlendirilmesi de yine faaliyet alanlarımız içindedir. Türkiye Exclusive distribütörlüğünü yaptığımız 12 marka, alternatifi olmayan ve Dünya inovasyon ödülleri almış özellikleri taşımaktadırlar. İddialıyız ki sonuç alınmayan hiçbir ürüne ürün gamımızda yer vermiyoruz. Kalite, kalite, kalite…

Türk insanı güzellik ve estetiğe ne kadar önem veriyor?

Aslında tüm insanlar olarak konuya bakabiliriz, genlerimizde gençlik ve güzellik arayışı var. Kadın erkek asla ayrı düşünmüyorum hepimizde var. Net söylemeliyim ki toplumlar arasında sadece kavramsal farklılıklar var ama hepimiz güzelliğimize güzellik katmak ve gençleşmek istiyoruz. Bugün Ortadoğu’da işlem sonrası abartılı görünüm elde edilmesine karşın Avrupa insanında doğallık bozulmadan işlem yaptırmak esastır. Ülkemiz için hem hekimlerimizin tavsiyesi ve hem de toplumsal istekte tamamen doğal ortam yaratır. Ülkemizde estetikte ve güzellik hizmeti çok yönlü masaya yatırılması gereken bir konudur.

1-Sunum hizmeti verilen yerler,

2-Toplumsal olarak insanımızın bilinçlendirilmesi konusu.

Net ve kesin ifade ediyorum ki bu hizmetler tamamen sağlık işidir. Kliniklerde hekimler tarafından uygulanmalıdır. Hekim olmayan binlerce merdiven altı uygulama noktalarıyla alakalı da hem resmi birimlerimiz hem de toplumsal bilinçlendirme en önemli görevimizdir. Türk insanının estetiğe bakış açısındaki bazı ön yargıları da ancak bu şekilde aşabileceğimizi düşünüyorum. Bu hizmetlerden faydalanan küçük bir kitle olmakla beraber bilinçlendirme çalışmaları da hızla artmaktadır.

Birçok özel hastane estetik bölümü açıyor. Talep yüksek sanırım?

Ben kesinlikle genel hastane ortamında yani kalp ameliyatına, böbrek ameliyatı olan bir ortamda estetik işlemlerinin yapılmasına karşıyım. Konunun hizmet veren profesyonellerimiz açısından da masaya yatırılması gereken önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Estetik hastasının psikolojisinden yola çıkarak aynı kapıdan girmiş dalak ameliyatına gelmiş kişiyle karşılaşıp karşılaşmamak isteyip istemediği masaya yatırılması gerekir. Ya da hastane bünyesinde estetik departmanı oluşturulacaksa ayrı bir konsept yaratmamız gerekir. Talep yüksek mi? Evet. Fakat özel hastaneler bu rantı kaçırmayayım düşüncesinde. Ancak estetik hastasının psikolojisini analiz etmeden diğer hasta çeşitleriyle aynı kategoride hizmet veriyorlar, kesinlikle yanlıştır. Israrla ve ısrarla söylüyorum ki özel hastaneler bu departmanı farklı olarak ele alması gerekmektedir.

Alanında uzman doktorları bir araya getirerek workshoplar düzenliyorsunuz. Yakın zamanda workshoplarınız olacak mı?

Hekim olmazsa olmazımızdır, kırmızı çizgimizdir, sektörde kutsalımızdır. Bizim şirket olarak en büyük şansımız ise ürünlerimizin markalarımızın eğitimlerini veren çok çok değerli eğitmen hocalarımızın olmasıdır. Bizi sektörde var eden de eğitmen hocalarımızın her türlü yönlendirmesidir ve estetik sektöründeki diğer doktorlarımıza da ürünlerimizin eğitimlerini vermesidir. Aslında şirketimizi tanımayan dışarıdan gözlemleyen bir insan acaba “eğitim hizmetleri” veren bir şirket midir algısına da varabilir. Bire bir eğitimler, Atölyeler, workshoplar, kongreler, kurslar. Her zaman kazancımızın çok büyük bir bütçesini hekimlerimize ve sektörümüze harcamaktayız.

Estetikte ne gibi yenilikler var son dönemde?

Dünyada teknolojinin her gün değişmesiyle beraber Türkiye’de de bu yenilikleri sunuyoruz. Zannedersem ayrı bir röportaj konusu olması gerekiyor (gülüyor).

Müşterinizin mutluluğu sizin için önemli. Müşteri memnuniyeti için neler yapıyorsunuz?

Bir kere kesinlikle müşteri olarak görmüyoruz. İş ve çözüm ortağı yürekten dost olarak görüyoruz doktorlarımızı. Sadece ürün satışı ve para kazanma olarak görmedik. Dostlarımızın kliniklerinin yönetimlerinde tüm ayrıntılarına dokunmaya çalıştık. Sadece iş ortamı değil aynı zamanda sosyal bir ortam olarak da görüyorum çalışma alanımızı.

Ortaya koyduğunuz yenilikler sektörde örnek alındı. Bunu nasıl başardınız?

Eğitmen doktorlarımızın desteği ve yakın entegrasyon, kaliteli ürün, hızlı hizmet kalitesi, özveri fedakârlık, ekip çalışması, yeniliğe açık olmak ve daima yenilik… Rakiplerimiz zaten olmalı, bizi diri tutan da zaten rakiplerimize karşı hep fark yaratmaktır. Örnek alınıp takip ediliyor olmak da ayrıca mutluluk veriyor.

Mezoklinik markası aranan bir çözüm ortağı oldu sanırım?

Kuru kuru mal satma ve para kazanma olarak asla görmedim bu işi. Severek yüreğimizi ve duygularımızı da katarak bu aşamaya geldiğimizi düşünüyorum. Daha kat edecek de yolumuz var…

İrtibat ofisleriniz nerelerde bulunuyor?

Merkez ofisimiz İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Karadeniz ve tüm Türkiye’ye hızlı servis verme yeteneğine sahibiz.

2019 hedefleriniz neler bahsedebilir misiniz?

Estetik sektöründeki Ar-Ge şirketimiz çok heyecanlandırıyor. Yıllardır Avrupa ülkelerinden mal almaktayız, markalarını getirmekteyiz. Artık başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya “Türk malı” etiketli ihracat da yapacağız. Türkiye estetik sektöründe yine bir ilk olacak. Ekip olarak çok heyecanlıyız.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It