7 Mayıs 2018

Dünya Aferez Birliği, Prof. Dr. Fevzi Altuntaş’a emanet

image_7278607b-68f4-4c00-8fe9-c762acbf83f720180503_211602

 

Dünyada aferez çalışmalarında çatı dernek olan ve faaliyetlerini 34 yıldır sürdüren Dünya Aferez Birliğinin (WAA) başkanlığına seçilen Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, görevi devraldı. Altuntaş, 2016 yılının Nisan ayında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen organizasyonda, Dünya Aferez Birliği Başkanlığına seçilmişti. Prof. Dr. Altuntaş, 25 Nisan’da başkanlık görevini Kanadalı meslektaşından devralarak, Birliğin 17’nci ve tarihindeki en genç başkanı oldu.

 

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş yeni görevine dair yaptığı açıklamada, uluslararası organizasyonlarda başkan ve karar verici noktalarda görev almanın çok zor, Türkiye’den örneğinin ise çok az olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu nedenle seçilmiş olduğum Dünya Aferez Birliği Başkanlığı son derece gurur verici olduğu kadar sorumluluk isteyen bir görev. Çünkü bu anlamlı görev sadece kendimin değil ülkemin başarısıdır. Ülkemizin büyüklüğünün ve öneminin sonucudur. Ülkemle ne kadar gurur duysam azdır. Bu başarı Türk bilim camiasının, hematoloji camiasının başarısıdır. Bugünlere gelmemde ve yetişmemde emeği olan her aşamadaki hocalarımın başarısıdır.”

 

Türkiye’nin klinik araştırmalar sıralamasında dünyada hak ettiği yerde olmadığını dile getiren Prof. Dr. Altuntaş, yapılacak çalışmalarla Türkiye’nin 2023 yılına kadar ilk 10 içerisinde yer alabileceğini söyledi. Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, Dünya Aferez Birliği Başkanlığı döneminde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde aferez biliminin gelişmesi ve bu ülkelerin birliğe üye olmaları için çaba sarf edeceğini anlattı. Eğitim faaliyetlerinin önemine dikkati çeken Altuntaş, özellikle genç bilim insanlarının yetişmesine emek vererek nitelikli insan gücünün ve sağlık hizmetlerinin kalitesinin artmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It