13 Şubat 2017

Dijitalleşme ile sağlık alanında köklü değişiklikler yaşanıyor

CNN GE 1

Dijital Sanayi, üretim yapılan her alanda ciddi değişiklikler yaratırken sağlık alanı bu endüstriyel alanların dışında kalıyor gibi görünebilir. İşin aslı ise dijitalleşme ile sağlık alanında da köklü değişikliklerin yaşandığı…

Dijitalleşme ile birlikte doktorlar, hastalara dair gerçekleştirdikleri tanılarda artık her zamankinden daha kesin bulgularla hareket edebiliyorlar. CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, dijitalleşmenin sağlık alanını nasıl dönüştürdüğünü CNN Türk ekranlarında Dijital Sanayi programının altıncı bölümünde inceledi. GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin, Dijital Sanayi Programı’nda sağlık alanı ve sağlık alanının geleceği ile ilgili oldukça çarpıcı veriler sundu. Bu verilere göre 65 yaş üstü her sekiz kişiden birinin Alzheimer hastalığına yakalandığı, her 33 saniyede 1 kişinin kardiyovasküler hastalıklardan hayatını kaybettiği ve gelecekte her iki kişiden birinde kanser riski görüldüğü anlaşılıyor. Üstelik dünya nüfusu hızla arttığı için bu hastalıklarla konvansiyonel yöntemlerle mücadele etmek mümkün görünmüyor. Öyle ki, 2025 yılına kadar dünya nüfusuna yaklaşık 1 milyar kişinin daha eklenmesi bekleniyor. Yaşlanan nüfusun bu sayıyla birlikte aynı oranda artması, daha fazla kronik hastalığı ve bununla ilgilenecek sağlık personeli ve ekipmanı ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu ihtiyacı dijital sanayi olmaksızın karşılamak mümkün ise görünmüyor. Dolayısıyla cep telefonlarımızdan tahlillerimizi gönderdiğimiz ya da uyanır uyanmaz parmağımızı uzattığımız bir delikten kan örneklerimizi alıp test eden cihazlar uzak geleceğin ürünleri değil.

Dijital sanayi devrim gerçekleştiriyor

GE Sağlık Türkiye Genel Müdürü Yelda Ulu Colin, programda şu açıklamalarda bulundu: “Dijital Sanayi sağlık endüstrisinde sadece tanı teknolojilerinde değil, tedavi yöntemlerinde de devrim gerçekleştiriyor. Aynı hastalığı taşıyan ya da aynı semptomları gösteren hastalara yazılan standart ilaçların dönemi de bitmek üzere. Artık hastanın kan değerleri, vücut tipi, hastalığının evresi ve daha birçok değere göre sadece o hasta için üretilen ilaçların, yani biyokimyasal ilaçların dönemi. Dijitalleşme ile sağlık alanında da yeni bir devrim kapıda. Önemli olansa bu devrim küresel anlamda gerçekleşmeden önce gerekli altyapıları, yatırımları gerçekleştirmek. Dünya nüfusuna 1 milyar kişinin daha ekleneceği, yaşlı nüfusun artacağı ve sağlık giderlerinin ülkelerin ekonomilerine giderek daha ciddi bir baskı yapacağı yakın gelecek kapıdayken, bu devrimi yakalamak, geleceğin en büyük ekonomilerinden birine sahip olmak ve mutlu bir nüfus sağlamak için zorunlu bir ihtiyaç.”

Detaylı görüntüleme sunuluyor

Yeni gelişmelerle birlikte artık çok daha kısa sürelerde detaylı görüntüleme sunan sağlık cihazları icat ediliyor. Bunlar, doktorların çok daha kesin tanılar koymasına yardımcı oluyor. Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Alper T. Demirarslan, bu durumu “Doktorların gözünün önündeki perdenin kalkması” olarak yorumluyor. Demirarslan, gözden kaçabilecek önemli detayların bu teknolojiler sayesinde artık saklanamadığını belirtiyor.

Dijital Sanayi için çok yakın gelecekte neredeyse standartlaşacak olan Dijital İkiz kavramı sağlık endüstrisinde de yine çok yakında karşımıza çıkacak. Neredeyse bütün detaylarımıza sahip olan dijital ikizlerimiz, herhangi bir sağlık sorununun oluşma ihtimaline dair her zaman tetikte olacak, bizi ve sağlık kuruluşlarını gereken her noktada uyaracak.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It