12 Nisan 2016

DEĞİŞMEYEN SUT FİYATLARI ÖZEL HASTANELERİ ZORLUYOR

 

Yazımın başlığı Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Sayın Op. Dr. Reşat Bahat’a ait…

Sayın Bahat, dergimizdeki röportajında, son 10 yıldır hastanelerin masraflarının kat be kat artmasına rağmen SUT fiyatlarının yerinde saymasını haklı olarak eleştiriyor. Bu ay düzenlenecek olan Sağlıkta Çözüm Toplantılarına Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu özel ilgi gösteriyor. Sektörün sorunlarını yakından bilen bir kişi olarak çözüm noktasında elinden gelen gayreti gösteriyor ama problemlerin küçük bir bölümü çözülüyor.

Özel hastanelerin bugünkü mevcut sorunları çözüme kavuşmaz ise ileride daha büyük sorunlar yaşayacaklarını söylemek mümkün. Çünkü 30’u aşkın Şehir Hastanesi özel hastanelerin hasta sayısını epeyi azaltacaktır. Mersin Şehir hastanesi bu yıl içerisinde hizmete girecek. Ardından Yozgat ve Bilkent Şehir hastaneleri gelecek. Diğer hastaneler ise 2018’e kadar tamamlanacak. Bu arada 55 Eğitim ve Araştırma Hastanesi de afiliye edildi. Bu hastaneler de sağlık hizmeti verme noktasındaki kapasitelerini artıracaklardır. 90 bin nitelikli yatak kapasitesinin hizmete alınmasıyla birçok özel hastane kapıya kilit vurabilir. Bu benim tahminim. İnşallah yanılırım.

Özel hastanelerin kurtarıcısı sağlık turizmi ve bugünden düzelmesi lazım olan SUT fiyatlarıdır. Sağlık turizmine önem veren özel hastaneler bu alanda önemli yatırımlar yapıyorlar. Avrupa ülkelerinden çok sayıda hasta sağlık turizmi için ülkemize gelmekte. Orta Doğu’dan gelen yabancı hastalar vize sorunu yaşıyordu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği aracılığı ile gerçekleştirilen e-vize işleminin 2 saate inmesiyle Irak ve Libya vize alımı da artık kolaylaşmış oldu.

Özel hastaneler 13 Nisan’da Antalya 4 gün boyunca sektörün sorunlarını Bakanlık ve SGK yetkililerine anlatacaklar. Buradan önemli kararların çıkması sektörün en büyük arzusu.

Sektörün sorunları sadece özel hastaneler ile de sınırlı değil… İşin kamu ayağı da var. Tıbbi cihaz sektörü boyutu da var. Türkiye’de sağlık hizmetlerinin verilmesinde sağlık personelinin ne kadar büyük önemi varsa tıbbi cihaz sektörünün de bir o kadar önemi var diyebiliriz. Kullanılan tüm malzemeleri hastanelerin hizmetine sunan bir sektörden bahsediyoruz. Ve bu sektör bugün ödeme sorunu yaşıyor. Başta üniversite hastaneleri olmak üzere kamu hastanelerinde de ödeme sorunları yaşanmakta. Bunu biz söylemiyoruz. Sektörün STK’ları ve hizmet veren firmalar söylüyor… Bu soruna da bir çare bulunması, örneğin eczanelerin ödeme sistemi gibi bir rutine oturması gerekli.

Burada Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Sayın Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar nezdinde tüm kurum çalışanlarına; tıbbi cihaz sektörünün sorunlarına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etmek isterim. Başkan Yardımcısı Ali Sait Septioğlu, sektörün tüm sorunlarını yakından takip ediyor. TCESİS’in hayata geçmesinde büyük emekleri var. Geçtiğimiz ay düzenlenen TİTCK-STK Buluşması’na ben de katılmıştım. Yılda 10 defa yapılan bu toplantılarda sektörün mevcut sorunları masaya yatırılarak çözüm yolları konuşuluyor. Yeni kurulan Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi ise her hafta toplanıyor. Bu durum Sağlık Bakanlığı’nın sektöre önem verdiğinin bir göstergesi diyebilirim. Ürün Takip Sistemi’ne göre Türkiye’de 4 milyon çeşit tıbbi cihaz var. Bunların sorunsuz olarak alınması, kullanılması tabi ki beklenemez. Alımından satımına kadar birçok sorun çıkmakta. Bu komitelerin ve sektör buluşmalarının amacı da yaşanan sorunları en asgariye indirmek.

expoMED Eurasia Fuarı’nı da geride bıraktık. Fuar ile ilgili ayrıntılı haberi sayfalarımızda bulabilirsiniz. expoMED Fuarı tıbbi cihaz firmaları için bulunmaz bir fırsat. Ama bu fırsatı kaçıran çok sayıda da medikal firma var. 2017 yılındaki fuarın tarihi şimdiden belli oldu. 30 Mart-2 Nisan tarihini ajandanıza not edin ve lütfen küçük de olsa bir stant alarak fuara katılın.

Öte yandan, SADER-Sağlık Gereçleri Üreticileri ve Temsilcileri Derneği’nin yapılan genel kurulunda başkanlığa Ali Şengel getirildi. Sayın Şengel’i tebrik eder, başarılar dilerim.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It