6 Mart 2020

CORONA VİRÜS SALGINI MEDİKAL SEKTÖRE VERİLEN ÖNEMİ ARTIRIR İNŞALLAH…

 Medikal News Mart 2020 Sıralı-4

Dünya tedariğinde 2 aylık bir üretim ve tüketim boşluğu oldu. Bunun ekonomiye yansımaları nasıl olur bekleyip göreceğiz. Firmalar çok temkinli olup tedbirlerini almalılar.

 

MASKE KIYMETE BİNDİ

Çin’deki Corona Virüs salgını medikal firmaları da etkiledi. Çin’den ithal edilen ateş ölçer, maske ve eldivenlerin ithalinde sorun var şu anda. Çin’deki üretim salgından dolayı kendilerine yetmediği için ülkemizden maske talebinde bulunuluyor. Maske üreticileri Çin’e maske satmaya başladı. Corona Virüs salgını bitince Çin’den Türkiye’ye satışlar nasıl olacak merak konusu. Çin fiyatları arttıracak mı acaba?

Salgın nedeniyle birçok ülkede özellikle tıbbi sarf ürünlerinde olmak üzere tüm tıbbi cihazların üretim, temin, sevk ve kullanımı konusunda etkin tedbirler alınmak durumunda kalındı. Salgın özellikle, Çin’den ithalat gerçekleştirmek suretiyle ihalelere iştirak eden firmaları çok daha fazla etkilemiş görünmekte. Çünkü salgın nedeniyle Çin’de üretim kapasitesi oldukça düşmüş ve ihracattan öte kendi ihtiyacını karşılayamayacak duruma gelmiş durumdalar. Üretimin düşmesi doğal olarak firmaları, ülkemizde kurum ve kuruluşlar nezdinde girmiş oldukları ihaleler sonrası yükümlülüklerini yerine getirememe durumu ile karşı karşıya bırakmıştır. Firmaların bu durumdan zarar görmemeleri ve taahhütlerini keyfiyeten yerine getirmiyor durumuna düşmemeleri bakımından, sözleşme yapmış oldukları kurumların bu durumu Mücbir Sebep Saymaları gerekmektedir.

Corona virüs tehdidi uzun süre sürmez inşallah. Yoksa medikal sarf malzemelerde büyük sıkıntı olur. Dünya tedariğinde 2 aylık bir üretim ve tüketim boşluğu oldu. Bunun ekonomiye yansımaları nasıl olur bekleyip göreceğiz. Firmalar çok temkinli olmalılar. Tedbirlerini almalılar. Corona Virüsünden dolayı medikal sektöre verilen önem artar inşallah.

ÖDEME SORUNU DEVAM EDİYOR

Ödeme sorunu halen devam ediyor. Ne zaman ödeme alacağını bilmiyor firmalar. Bu belirsizlik içerisinde yerli üretim yapılabilir mi? Hayır. Sektör ödemelerini ne zaman alacağını bilmek istiyor. Belirsizlik sektörü ekonomik darboğaza doğru sürüklüyor. Sağlık stratejik bir sektör. Yerli üretimde bir şeyler yapılmak isteniyorsa ödemelerin de zamanında yapılması şart. Başka çare yok. SUT’ta fiyatların zamlanması ile ilgili bir gelişme de yok. Yapılması gereken bu zamlar Maliye Bakanlığı’na bir külfetmiş gibi geliyor. Sektörün devlete 1 kuruş borcu yokken, alacaklarının ödenmemesi gerçekten düşündürücü. Cumhurbaşkanlığı sektörün röntgenini çekti yaptığı çalışma ile. Yani sektörün tüm sıkıntıları ilgili kuruluşlar tarafından biliniyor. Ama yine de sektör ödeme konusunda rahatlatılmıyor.

ÇAPA MEDİKAL YENİ DEPOSUNDA

Bu sayıda kapak röportajımızı Çapa Medikal Genel Müdürü Zekeriya Avşar ile yaptık. Çapa Medikal Mart ayında Hadımköy Akpınar’daki deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş binasına taşınacak. Olası bir depremde sağlık lojistiği büyük önem taşıyor. Hastaneler depremde hastalara eksiksiz hizmet vermek için malzeme lojistiğinin sağlanmasına önem veriyor. Çapa Medikal, bilimsel olarak hazırlanan zemin etütlerinde sağlam olan lokalizasyonlardan birini seçerek olası bir İstanbul depreminde sorunsuz malzeme sevkiyatı için hazır hale geldi. Röportajımızı ilgiyle okuyacağınızı umarız.

OHSAD VE EKSPOMED’DEYİZ

Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları’nın 11.’si bu yıl 11-15 Mart tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek. OHSAD Kurultayı 2020’ye tüm özel hastane yetkilileri ve kamudan üst düzey katılımlar olacak. Medikal News olarak standımızla Kurultay’dayız… Avrasya’nın ve Türkiye’nin medikal alandaki en önemli buluşma platformu olan Ekspomed Eurasia Fuarı da, 19-21 Mart 2020 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 27. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Medikal News standımıza tüm dostlarımızı bekleriz.

Öte yandan, Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Başkanlığına Ayhan Öztürk, Marmara Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) Başkanlığına da F.A. Tolga Sözen seçildi. Sektörün iki değerli STK’sının başkanlığına seçilen Öztürk ve Sözen’i tebrik eder, görevlerinde başarılar dileriz.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It