16 Kasım 2017

“Cook Medical ile işbirliğimiz, Türkiye flexible endoskopi pazarındaki liderliğimizi çok daha ileriye taşıyacaktır”

hakan bulut 

Fujifilm Türkiye Medikal & Grafik Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulut ile Fujifilm Türkiye’nin medikal alandaki çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik:

Fujifilm Türkiye’nin medikal alandaki gelişmelerinden bahseder misiniz?

Fujifilm olarak, dünyanın önemli medikal firmalarından Amerikan Cook Medical’in endoskopi ürünlerinin Türkiye distribütörü olduk. Ağustos ayı itibari ile başlayan bu iş birliği hem Fujifilm, hem de Cook Medical gibi iki güçlü markanın yaratacağı sinerji ile büyük başarılara imza atacak. Türkiye endoskopi pazarına ilerleyen dönemlerde ciddi katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz. Türkiye’de flexible endoskopi pazarındaki liderliğimizle bütünleşecek bu iş birliği inovatif ürünlerin müşterilerimize ulaşmasında önemli bir fırsat olacak. Bundan dolayı da çok mutlu olduğumuz belirtmek isterim.

Cook Medical hakkında bizlere biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Cook Medical, endoskopi alanında iki binden fazla ürünü kapsayan yelpazesi ile pazarın en önemli üreticileri arasında yer almaktadır. Özellikle ülkemizde girişimsel endoskopinin ilerlemesi bu alanda inovatif malzeme ihtiyacını doğurmuştur. Tam da bu nokta Cook Medical’in elinde bulundurduğu teknolojileri müşterilerimiz ile paylaşacağımızdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yeni iş birliği Türkiye flexible endoskopi pazarındaki liderliğimizi çok daha ileriye taşıyacaktır.

Fujifilm Türkiye’nin bölgemizde gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fujifilm Türkiye’nin ana faaliyet alanları; medikal sistemler, grafik sistemler, endüstriyel ürünler, dijital kamera ve fotoğraf baskı ürünleri. Bu alanlardaki başarılı çalışmalar nedeniyle Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan’ın da içinde bulunduğu 15 ayrı ülkenin yönetim merkezi Türkiye oldu. Medikal Sistemler’de ise, İstanbul merkez ofisimizde doğrudan Orta Asya ve Balkan Bölgesi’ndeki toplam 15 ülkenin satış ve servis çalışmalarını iş ortaklarımızla yönetiyoruz. Özellikle Türkiye’de son 10 yılda başarılı bir şekilde gerçekleştirilen sağlıkta dönüşüm, bölge ülkelerinin sağlık yatırımlarında Türkiye’yi örnek almalarına neden oldu. Bu durum da, Fujifilm merkezinin bölge ülkelerinin yönetimini Türkiye’ye vermesinde en önemli etkenlerden biridir. Tabiki bunda, Fujifilm Türkiye ekibinin başarılı çalışmalarının payı da çok önemlidir. Bu bölgelerde yüksek teknoloji ürünlerimiz ile tecrübelerimizi de paylaşıyor olmamız, bölge ülkelerini bizlere daha yakınlaştırdı. Bölge ülkelerindeki yetkililerin, Fujifilm Türkiye ile çalışmaktan duydukları memnuniyeti her seferinde dile getirmeleri doğru işler yaptığımızın en önemli göstergesidir.

Fujifilm’in yeni nesil endoskopi sistemleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Son dönemde Fujifilm Eluxeo Endoskop sistemlerinin hem dünyada hem de eş zamanlı olarak Türkiye’de lansmanlarını gerçekleştirdik. Bu sistem ile özellikle erken teşhiste teknolojiyi bir adım daha ileri alıyoruz. Hastalarımıza ve değerli hekimlerimize daha hızlı ve detaylı inceleme olanakları sağlıyoruz. Eluxeo Endoskopi Sistemi’ni diğer çözümlerden farklı kılan iki ana özellik bulunuyor. Bunlar; BLI (Blue Light Imaging) ve LCI (Linked Color Imaging). Bu özelliklerin arkasında yatan teknoloji sayesinde gastrointestinal kanser vakalarının erken teşhisi, daha önce hiç olmadığı kadar detaylı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu durum, eski teknolojiler ile görüntülenme güçlükleri çekilen gastrointestinal kanser türlerinin erken tanısında bir devrim niteliğindedir. Türkiye’de son derece başarılı geçen lansman döneminden sonra özellikle grup hastanelerden büyük ilgi gördük. Bu sistemin Türkiye‘de ilk kurulumunu Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde yaptık. Buradan, bizi tercih eden Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye tekrar çok teşekkür ediyoruz. Fujifilm Eluxeo Endoskop sisteminin kurulumları grup hastaneleri başta olmak üzere tüm hızıyla devam ediyor.

Yeni açılan inovasyon merkeziniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Fujifilm, bu merkez ile “Türkiye’yi inovasyon üssü yaptı” diyebiliriz. Yıllık global cirosunun yüzde 7’sini AR-GE’ye ayıran Fujifilm, Japonya, Amerika, Hollanda, İspanya ve İngiltere’den sonra altıncı ‘Açık İnovasyon Merkezi’ni İstanbul’da hayata geçirdi. Fujifilm’in İstanbul merkez binasında faaliyet gösteren Açık İnovasyon Merkezi, Türkiye’nin yanı sıra Kafkaslar, Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika bölgelerini de kapsayan 50 ülkeden gelen fikirlerle farklı teknolojilerin geliştirilmesine ev sahipliği yapacak. Fujifilm’in global know-how’ı tüm şirketlere, üniversitelere ve girişimcilere açık olacak. Öncelikli olarak “Sağlık, enerji, çevre ve endüstri” konularında çalışmaları, projeleri ve fikirleri olan potansiyel iş ortaklarımızı; iş birliği fırsatlarını değerlendirmek için bu merkezimize davet ediyorum. Devlet kurumları ile de işbirliği yaparak, ihtiyaç duyulan araştırma ve geliştirme projelerine katkı sağlamaktan mutluluk duyacağız.

 

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It