13 Şubat 2017

Çapa Medikal, Varucon ile finansal raporlamada uluslararası standartları yakaladı

file1HonnesAjanda1

Medikal sektörünün ilk IFRS projesi

 

Medikal malzeme sektörünün öncü kuruluşu Çapa Medikal ve aynı grup bünyesindeki Honnes Sağlık’ı uluslararası finansal raporlama standartlarına (IFRS) ulaştıran proje Varucon Teknoloji imzası taşıyor. Sektörün SAP üzerindeki ilk IFRS projesi, üç ay gibi kısa bir sürede tamamlandı ve böylelikle ortalama altı ayda tamamlanan IFRS projeleri alanında da bir ilk gerçekleştirildi. Proje kapsamında ayrıca iki şirketin konsolide finans raporları alabilmesi için gerekli altyapı inşa edildi.

 

Medikal malzeme sektörünün köklü ve öncü kuruluşu Çapa Medikal, rekabet gücünü ar-ge ve teknoloji yatırımlarıyla artırıyor. İş süreçlerini SAP teknolojileri üzerinde yönetmekte olan Çapa Medikal ve grup şirketlerinden Honnes Sağlık’ta finansal raporlama sistemi Varucon Teknoloji’nin danışmanlığında iyileştirildi. Proje sayesinde SAP’nin sağladığı yetkinlikleri çok daha etkin biçimde kullanmaya başlayan Çapa Medikal ve Honnes Sağlık, bir yandan uluslararası finansal raporlama standartlarına erişirken, diğer yandan konsolide raporlama ve yönetime özel raporlama yapabilme imkanına kavuştu.

Bugüne dek yalnızca Vergi Usul Kanunu’na göre raporlama yapılan şirketler, Varucon’un şekillendirdiği yeni sistemle dünyanın diğer ucundaki rakipleriyle aynı standartlarla raporlama yaparak karşılaştırma olanağı bulacak. Karmaşa yaratan verilerin temizliğinin de yapıldığı projede, Varucon’dan dokuz, Çapa Medikal ve Honnes’tan altı kişilik bir ekip görev aldı. Toplam 25 kullanıcısı bulunan proje, 10 yılı aşkın deneyime sahip danışmanların yönderliğinde hatasız şekilde tamamlandı. Proje ile konsolidasyon hesap planı oluşturma, konsolide raporlama, IFRS standartlarında raporlama gibi hedeflere ulaşıldı.

Dikmen: “Risk değil, iş konuştuk.”
Konuyla ilgili bilgi veren Çapa Medikal Finans Direktörü Ali Dikmen, Varucon Teknoloji’yi tercih etmelerinde özellikle 10 yıldan fazla deneyimi bulunan danışmanlık ekibinin etkili olduğunu, yanı sıra yeni bir şirket olmanın heyecanını taşıdıklarını söyledi. Projenin başarısında ekipler arasındaki uyumun önemli katkısı olduğuna vurgu yapan Dikmen, “Bu gibi proje toplantılarında hep riskler konuşulur. Bizim proje toplantılarımızda ise hiç risk konuşulmadı, hep iş konuşuldu. Çünkü riske yer bırakmayan deneyimli danışmanlarımız vardı.” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It