21 Aralık 2015

Bütçe kısıtlamaları, sağlık hizmeti sağlayıcıları açısından önemli yatırımları sınırlandırıyor

huseyın gelıs

Siemens Finansal Hizmetler’in (Siemens Financial Services-SFS) son araştırması, küresel sağlık sektöründe hizmet ve bakım kalitesinin artırılmasında dört temel zorluğun öne çıktığını ortaya koyuyor. Rapor ayrıca sağlık hizmeti finans yöneticilerinin sermaye ve pazar koşullarına dayalı bu zorluklarını aşmak için finansal kiralama, kiralama ve kullanım başına maliyet çözümlerine yöneldiğine dikkat çekiyor. Siemens Finansal Hizmetler (SFS), tüm dünyadaki sağlık hizmeti veren kuruluşlarının yaşadığı sektörel zorlukları akıllı finansman politikalarıyla nasıl aşabildiğini inceleyen yeni bir araştırma raporu yayımladı. Türkiye’nin de dahil olduğu 13 ülkedeki sağlık hizmeti veren kuruluşlardan bilgiler alınarak hazırlanan rapor, dört ortak güçlüğe dikkat çekiyor: Sermayenin kısıtlı olduğu koşullarda yatırım yönetimi, pazar hedeflerine adaptasyon, dijital inovasyon ve teknolojik dönüşüm ile yönetmelik ve uygunluk kriterlerini sağlama.

Finansal kiralama

Rapora göre, bütçe kısıtlamaları, sağlık hizmeti sağlayıcıları açısından önemli yatırımlar yapabilme imkânını sınırlandırıyor ve bu durum ortalamanın altında hizmetler sunulmasına neden oluyor. Ayrıca değişen hasta gereklilikleri ve artan rekabet ortamı da sağlık hizmeti kuruluşlarının sermaye bütçesi gerekliliklerini doğru planlamalarını son derece zorlaştırıyor. Kalite ve üretkenliğin geliştirilebilmesi için teknolojik ilerlemelere ayak uydurma zorunluluğu ise ayrı bir baskı unsuru yaratıyor. Yönetmelik ve uygunluk kriterlerini sağlama baskıları, sağlık hizmeti kuruluşlarında tümden bir yeniliğe imza atabilmeyi güçleştiriyor. Rapor, sağlık hizmeti sektöründe çalışan finans yöneticilerinin sunulan hizmetin ve elde edilen hasta sonuçlarının kalitesini geliştirmek amacıyla bu güçlüklerle baş edebilmek için, öncü finansman tekniklerini nasıl hayata geçirdiklerini de inceliyor. Rapora göre sağlık hizmeti finans yöneticilerinin büyük bir bölümünü fonlama kaynaklarını çeşitlendirme fikrine yöneltiyor ve bu noktada leasing (finansal kiralama) çözümü, kiralama ve kullanım başına maliyet çözümleri, özellikle gelişmiş nakit akışı ve daha iyi bütçe kontrollerini mümkün kılabilmeleri bakımından ön plana çıkıyor.

Efektif çözümler

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, araştırma raporunun sonuçları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “1997 yılından bu yana en etkin finansal çözümlerle müşterilerimizin en özel gereksinimlerine cevap veriyoruz. Finansal alandaki gelişmiş uzmanlığımız ve sağlık alanındaki bilgi birikimimiz ile efektif çözümler geliştiriyoruz. Amacımız Türkiye’nin sağlık alanında yaşadığı dönüşüme uzmanlığımız ve finansal çözümlerimizle en büyük katkıyı sağlamak. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de sağlık hizmet ve bakım kalitesinin artırılmasına destek vermek öncelikli hedeflerimiz arasında. Gelecek yıl, 160.yılını kutlayacak Siemens Türkiye olarak, hizmet sunduğumuz toplumun sağlığında etkili bir değişim yaratabilmek için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.”

Esnek finansman teknikleri

Siemens Finansal Kiralama A.Ş. CEO’su Bülent Taşar ise konu ile ilgili olarak: “Sürekli artan sağlık hizmeti işletme giderleri ve daha da katılaşan performans ölçütleri karşısında esnek finansman teknikleri daha da ön plana çıkıyor. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, akıllı finansman yöntemlerini kullanarak daha fazla sayıda hastayı kendilerine çekebilir, piyasadaki değişimlere sorunsuz bir şekilde adapte olabilir ve sundukları sağlık hizmetlerinin genel kalitesini artırabilirler” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It