21 Mart 2019

Biyomedikal Teknikerleri İstanbul’da kahvaltıda buluştu

bıyoted 1

BİYOTED Biyomedikal Teknikerleri Derneği 2017 yılında kurulmasının ardından sağlık sektöründe biyomedikal alanında yaptığı etkinlikler ve aktifliğiyle adından söz ettirmeye başladı. 2. yılını kutlayan Biyoted üyeleri, kahvaltı etkinliği ile bir araya gelerek birlik ve beraberliğin önemine dikkat çektiler. Üyelerin yanı sıra özel davetlilerin de katıldığı programda; İlaç Eczacılık, Sağlık Bilim ve Teknolojileri Vakfı (İVEK) ve Çapa Medikal adına Zekeriya Avşar, BİYOMED Biyomedikal Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Cünedioğlu, SESA Elektronik Yönetim Kurulu adına Ziya Ekinci ve Aslı Erdoğan Vardar, Medipol Mega Satınalma Direktörü Tolga Genç, Enderer Sağlık’tan Musa Enderer ve birbirinden değerli misafirlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sektördeki en değerli insan kaynağı Biyomedikal Teknikerleri

Kahvaltı ile başlayan programın ardından Nagehan Funes Baruh’un sunumu ile Biyoted Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Karanfil açılış konuşması ve dernek faaliyetleri sunumunu gerçekleştirdi. Karanfil, “Sağlık sektöründe; sağlık hizmet sunumu ve hizmet için ekipman tedariğinin yanında teknik hizmet ve sağlık hizmetinin sürekliliğini sağlayan biyomedikal personelleri önem arz etmektedir” dedi. Bu bağlamda biyomedikal mezuniyetleri ve eğitim kuruluşları analizleri ile sağlık sektöründeki en önemli insan kaynağının biyomedikal teknikeri ve mühendisleri olduğu vurgusu yapan Karanfil, Biyomedikal Teknikeri mezun sayısının 10.000’e yakın olduğunu ve tecrübeli personel arayışı ve iş imkânlarının azlığından dolayı mezunların farklı sektörlere yöneldiğini belirterek sektördeki paydaşların hep birlikte bu konuya destek vermeleri ve sivil toplum kuruluşlarına bu konuda büyük bir görevler düştüğünü kaydetti.

“Sektörü hep birlikte ileriye taşıyabiliriz”

Sunumun ardından açık oturum olarak devam eden programda katılımcılar tarafından yöneltilen sorular oturumdaki davetliler tarafından cevaplanarak karşılıklı fikir alışverişi ve istişare ortamı oluşturuldu. Çapa Medikal Genel Müdürü Zekeriya Avşar, birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak bireylerin ilgili sivil toplum kuruluşlarına destek vermesi gerektiğini, bu kuruluşların da sektördeki paydaşları ile ortak hareket ederek güzel neticelere vesile olunabileceğinden bahsetti. Uğur Cünedioğlu ise, sorulan sorulara doğrultusunda Biyomed olarak yaptıkları çalışmalar ve eğitim öğretim ile atamalar konusunda fikirlerini aktardı. Tolga Genç de, Biyomedikal satınalma konusunda önerilerini iletti. Musa Enderer de konuşmasında, üretim ve Ar-Ge çalışmalarının önemine vurgu yaparak mevcut eğitim sistemi ve nitelikli biyomedikal insan kaynağı için fikir önerileri ve eleştirilerde bulundu. Ziya Ekinci ise, katılımcıların sorularına meslek hayatı ve tecrübeleri ile örnekler vererek oturuma renk kattı. Program katılımcılara teşekkür, plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It