15 Ocak 2018

Başarının sırrı: “Hedefe odaklanmak”

LALE 1 Faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren kurucusu Abdurrahman Şengel’in belirlemiş olduğu ilkelerden ödün vermeden yoluna devam eden Gentek Medikal ve Teknik Cihazlar, uzun yıllara dayanan tecrübesi ve güvenirliği ile Türk sağlık sektörünün önde gelen firmalarından biri. Sağlık profesyonellerinin kaliteli hizmet vermesini desteklemeyi, ihtiyaçlarına uygun ve ulaşılabilir çözümler sunmayı amaçlayan Gentek’in hikayesini 30 yılı aşkın süredir bu ailenin ferdi ve 1995 yılından beri de firmanın Genel Müdürü olan Z. Lale Özpekel Beşevli’den dinledik.

Gentek’in kuruluşu ve yaşadığı süreci sizden dinleyebilir miyiz?

Gentek Medikal, 1983 yılında, tamamen amatör ruh ve profesyonel bakış açısı ile Sayın Abdurrahman Şengel Bey tarafından kurulmuş olup; yıllar içerisinde değerlerine ve ilkelerine sadık kalarak, yavaş ama sağlam adımlarla büyüyerek bugünlere gelmiştir. İlk yıllarında sağlık sektörünün yanı sıra eğitim alanında da faaliyetleri olan şirketimiz, 1985 yılında KARL STORZ temsilciği ile sağlık sektöründe yoğunlaşma kararı almış, misyon ve vizyonunu bu doğrultuda belirlemiştir. 1985 yılından beri KARL STORZ firmasının temsilciğini yürütüyoruz. Daha sonraki yıllarda ürün sepetimize KARL STORZ’un kardeş firması olan ESWL, ESWT cihazları üreten STORZ MEDICAL, travma cerrahisinde özellikli ürünleri olan ve İsviçre kökenli MEDARTIS firmaları katıldı. Bunları takiben LED ameliyat lambalarını ilk piyasaya sunan ve ameliyat lambası, masası ve pendant konusunda yüksek kalitesi ve teknolojisi ile bilinen Almanya kökenli TRUMPF ve ameliyathane duvar kaplamaları için cam ve/veya paslanmaz çelik çözümleri sunan MEDIK firmaları ile başlayan işbirliğimiz, KARL STORZ firmasının entegre ameliyathane çözümleri ile birleşince, anahtar teslimi ameliyathane projelerinde sunabileceğimiz hizmetlerin çeşitliliği ve kalitesi hedeflediğimiz standarda ulaşmış oldu. En son, ürün sepetimize, cerrahi sarf malzeme konusunda dünya liderlerinden olan COOK MEDICAL’in Ürolojik ve Yoğun Bakım/Anestezi grupları katıldı. Saydığım bu markalar şu anda devam eden işbirliklerimiz. Bunların yanı sıra Gentek hayatı içerisinde başarı ile devam ettirilip daha sonra sonlanmış firma işbirliklerimiz de oldu tabii.  

“SADECE HEDEFE ODAKLANMAK”  

Sağlık sektöründe özellikle “cerrahi” alanında yoğunlaşmış bir firma olarak ön plana çıkıyorsunuz. Bir firmanın verdiği hizmetlerde branşlaşmasının sağlayacağı fayda nedir?

Kurucumuzun ilkesi, bizim ilkemiz oldu; öncelikle, her ne yapıyorsak, onu en iyi şekilde yapmayı kendisinin düsturu ile prensip edindik. Sayın Abdurrahman Şengel Bey’e göre başarının sırrı çok net: “Sadece hedefe odaklanmak”. Bizler de Gentek çalışanları olarak sağlık sektörünün profesyonellerine en iyi hizmeti sunabilmek ve yaptığımız işte dört dörtlük olabilmek için tamamen tek bir konuya odaklandık. Ve bu ilke, bizim için kurumsal bir davranış haline geldi. Odak noktalarımızı çeşitlendirirsek, konsantrasyonumuzu dağıtma endişesi ile hem ürün portföyümüz hem de tecrübelerimizin cerrahi alanda daha yoğun olduğunun tespiti ile bu alanda yoğunlaşma kararı aldık.

“Aynı kurum çatısı altında kesintisiz 30 yılı aşkın bir süredir çalışmak” nasıl bir duygu anlatır mısınız?

Kendinizi güvende hissettiğiniz, size güvenilen, sizin büyüttüğünüz, sizi büyüten bir kurumda ömrünüzün neredeyse üçte ikisini yaşamak, onun her adımını biliyor olmak gerçekten çok farklı bir duygu… Nasıl ifade edeceğimi gerçekten bilmiyorum. Çok klişe olacak ama bu duygu anlatılmaz, gerçekten yaşanır. Bana, 20 hatta 10 yıl önce böyle bir soru sorulsa asla cevap veremezdim veya daha sıradan şeyler söylerdim. Ama şu an altını çizerek ifade etmek istiyorum, kendinizi güvende hissettiğiniz, size güvenilen, sizin büyüttüğünüz, sizi büyüten bir kurumda ömrünüzün neredeyse üçte ikisini yaşamak, onun her adımını biliyor olmak gerçekten çok farklı bir duygu. İnsanın doğrularının, değerlerinin kesiştiği bir kurum ile buluşabilmesi çok büyük bir şans. Ben bu şansa sahip oldum ve GENTEK’in bir çalışanı olmaktan her zaman onur duydum. GENTEK’in benim için değeri bir işyerinden çok ötede ve çok farklı…

“AİLENİZDEN BİRİ, BİR GÜN BU CİHAZLARLA AMELİYATA GİRECEK GİBİ DÜŞÜNÜN VE ÖYLE DAVRANIN…”

Bu yıl sektörde 35. yılınızı kutlamaya hazırlanıyorsunuz. Gentek’i bugünlerde taşıyan başarının sırrı nedir?

Başladığımız ilk günden itibaren yaptığımız işi iyi yapmak üzere programlandık. Gentek olarak sattığımız malın kaliteli olmasına her zaman dikkat ettik. Yine burada Sayın Abdurrahman Şengel Bey’in aklımızdan hiç çıkarmadığımız bir sözünü hatırlatmak istiyorum: “Ailenizden biri, bir gün bu cihazlarla ameliyata girecek gibi düşünün ve öyle davranın…” Kendisinin yola çıkarken koymuş olduğu bu hedefe şirketimizi ve kendimizi farklılaştırmayı, geliştirmeyi ve misyonumuz gereği yetkinliklerimizi arttırıp yeniliklere odaklanmayı ekledik.

Başarılı olmada ekip çalışması çok önemli. Biraz ekibinizden bahseder misiniz?

Gentek ailesi 1983 yılında 3 kişi ile başlamış, bugün ise 110 kişilik bir çekirdek aileyiz. Ancak, birlikte çalıştığımız, işbirliği yaptığımız iş ortaklarımızda tabiki GENTEK ailesinin çok değerli üyeleri, daha doğrusu yakın akrabaları da diyebiliriz. O gözle baktığımızda hizmetlerimizi ülkemiz çapında yaklaşık 200 kişilik bir aile olarak sunuyoruz.

“BÜYÜKLERİMİZİN DEYİMİ İLE İNCE ELEYİP SIK DOKUMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Gentek’in çalışma şekline baktığımız da karşımıza hep uzun soluklu çalışmalar, ilişkiler çıkıyor. Bunun en güzel örneği Türkiye temsilciliğini yürüttüğünüz KARL STORZ firması ile olan durumunuz… Bu konu neler söylemek istersiniz?

Haklısınız, hem çok zor, hem de çok kolay aslında. KARL STORZ da bir aile firması… Değerleri, ilkeleri çok güçlü bir Alman firması. Bence, her iki tarafın da en büyük şansı frekansların çok iyi tuttuğu bir işbirliğinin olması. KARL STORZ ile çalışmaktan gerçekten çok büyük keyif alıyoruz. Sizin de söylediğiniz gibi KARL STORZ ile ilişkimiz sadece bir örnek, benim gibi birçok çalışma arkadaşımın uzun süreli GENTEK hayatı, İş Ortaklarımızın birçoğuyla olan uzun soluklu işbirliğimiz kurum kültürümüzün bir göstergesi diye düşünüyorum. Gentek’in çizgilerine gelince; biz yaptığımız işi iyi yapmak istiyoruz. Birçok yurt dışı firma bize temsilcilik vermek istiyor. Böyle bir talep geldiğinde, tabii önce ürünün uygunluğuna, firmanın uygunluğuna, pazar şartlarına bakıp değerlendirdikten sonra tabii ki kendimize dönüp, o işi yapıp yapamayacağımızı, başarıp başaramayacağımızı irdeliyoruz. Yani anlayacağınız büyüklerimizin deyimi ile ince eleyip sık dokumaya çalışıyoruz.  

“BAYİLERİMİZ, BİZİM İŞ ORTAKLARIMIZ, TÜM TÜRKİYE’DEKİ YÜZÜMÜZ, AİLEMİZİN BİREYLERİ”  

Gelelim yurt içinde çalışma şeklinize… Bayilerinizle çalışma prensipleriniz nedir?

Bayilerimiz, bizim iş ortaklarımız, tüm Türkiye’deki yüzümüz, ailemizin bireyleri. Profesyonellikte duygusallık olmaz diyeceksiniz ama firma yapıları, deneyimleri, finans güçleri, müşteri ve banka referanslarının yanı sıra duygusal frekansımızın da tutması bizim için son derece önemli. Bu önemli, çünkü değerlerimizin ve ilkelerimizin örtüşmesinin aynı duygu ve istekle çalışabilmemiz için zorunlu olduğuna inanıyorum. Tabii ki her cihaz, her alet arızalanır, ama önemli olan bir sıkıntı anında kullanıcımızın yanında olabilmek, sorunun çözümüne yardımcı olabilmek.

Gentek olarak öne çıktığınız bir diğer konu satış sonrası sunduğunuz hizmetler… Teknik destek biriminizin bu konuda olmazsa olmazı nedir?

Aslında GENTEK olarak sunduğumuz hizmetin üç aşaması var; satış sonrası destek bu hizmetin son aşaması. Öncelikle sağlık profesyonelleri kişi ve kurumların daha iyi, daha kaliteli ve daha doğru bütçelendirilmiş hizmet sunabilmesi için onlarla birlikte ihtiyaç tespiti yapıp, önerilerimizi sunuyoruz. Satış bundan sonra geliyor. En son aşama ise teknik destek. Satış sonrası desteğin, özellikle kullanıcılar için satıştan, satılan maldan çok daha önemli ve değerli olduğuna inanıyorum. O nedenle de bu birimimizi özellikle, Türkiye’de temsilciliklerini yürüttüğümüz imalatçı firmalarımızın standartlarında yapılandırdık. Satılan ürünlerin taşıdığı kalite standartlarına uygun işlem yaparak, o standartların imalat şartları dışında sağlanamadığı durumlarda ise imalatçı firmalardan destek alarak kullanıcı memnuniyetini daha da önemlisi hasta ve kullanıcı güvenliğini en üst düzeyde sağlamaya çalışıyoruz. Tabii ki her cihaz, her alet arızalanır, ama önemli olan bir sıkıntı anında kullanıcımızın yanında olabilmek, sorunun çözümüne yardımcı olabilmek. Biz buna özen gösteriyoruz. Sonuçta ülkemiz için çalışıyor, ülkemizde kazanıyoruz. Vergilendirilmiş kazancımızın bir kısmı ile de çocuklarımıza faydalı olabilmenin duygusal doyumu bizleri son derece mutlu ediyor, huzur veriyor.

Eğitim ve sosyal sorumluluk projelerine bakışınız ve bu konuda ki duruşunuz nasıl?

Ülkemizin en önemli temel taşlarından bir tanesi eğitim ve yarınlarımız çocuklarımıza emanet. O nedenle de gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizde eğitime öncelik verdik. Ankara’da bir orta öğretim okulu yaptırdık, Sayın Abdurrahman Şengel Bey’in adını taşıyan bu okulumuzu gururla, onurla desteklemeye çalışıyoruz. Bunun yanısıra Keçiören Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi – Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Alanı Renövasyonunu gerçekleştirip, öğrenci ve öğretmenlerimizin hizmetine sunduk. Ama kişisel olarak beni en çok heyecanlandıran, duygulandıran projemiz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ve ilk olan Keçiören Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ne verdiğimiz destek oldu. Çünkü ülkemizde maalesef engelli çocuklarımızın faydalanabileceği eğitim merkezi sayısı yok denecek kadar az ve bizim bu çorbada azıcık ta olsa tuzumuz oldu. Sonuçta ülkemiz için çalışıyor, ülkemizde kazanıyoruz. Vergilendirilmiş kazancımızın bir kısmı ile de çocuklarımıza faydalı olabilmenin duygusal doyumu bizleri son derece mutlu ediyor, huzur veriyor.

Son olarak, 2018 yılı için paylaşmak istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sizin vasıtanızla başta Gentek ailesinin bireyleri olmak üzere heyecanımıza ortak olan herkese çok teşekkür ediyor; nice yeni yılı, sağlıkla, huzurla, barış içerisinde, birlikte karşılamayı diliyorum.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It