7 Temmuz 2019

Başakşehir Şehir Hastanesi, İstanbul’u “sağlığın başkenti” yapacak

65874438_2302757253105136_1171495803642970112_n

 

Rönesans Sağlık Yatırım ve Japon Sojitz ortaklığı ile Kamu Özel İş Birliği (PPP) modeli kapsamında inşaatı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılışa bir yıl kala yapılan bilgilendirme toplantısı, İstanbul PPP Sağlık Yatırım A.Ş. ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Toplantıya; Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu, Rönesans Sağlık Yatırım CEO’su Kaan Ekermen, Sojitz firması yetkilileri, Kamu Sağlık Yöneticileri ve basın mensupları katıldı. Prof. Dr. Kemal Memişoğlu toplantıdaki konuşmasına, “Ben buraya sağlık yatırım şaheseri diyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde inşallah İstanbul’u sağlıkta dünyanın başşehri yapacağız. Bunun için en önemli mihenk taşlarından birinin önündeyiz. Ben hem Japon dostlarımıza hem de Rönesans şirketi yöneticilerine çok teşekkür ediyorum” diyerek başladı.  Genel cerrah olarak aynı zaman da İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak bu binanın, bu hizmetin biran önce başlamasını sabırsızlıkla beklediğini dile getiren Memişoğlu, “2682 yatak sadece büyüklük anlamında değil fonksiyonel anlamda da çok önemli. Bu bölgenin, İstanbul’un, Türkiye’nin ve dünyanın bu hastaneye çok ihtiyacı var. Burası tamamlandığında burada tıbbi olarak yapılamayacak hizmet kalmayacak. Ben buraya inşaat olarak nasıl bir şaheser diyorsam, bizlerde sağlıkçılar olarak burayı dünyanın en iyi sağlık hizmeti verilecek yeri olacağına inanıyoruz” dedi.

‘Türkiye, Dünyanın En İyi Sağlık Hizmeti Sunan Ülkelerinden’

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Türkiye’nin, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hem alt yapı olarak hem de insan gücü olarak; sadece kendi toplumuna değil buraya göçmüş mültecilere, yabancılara, Avrupalılara, yakın doğudaki bütün insanlara dünyanın en iyi sağlık hizmetini sunan ülkelerden biri olduğunu ve tamamlandığında yaklaşık 100 bin kişinin buradan sağlık hizmeti alacağını söyledi.  Prof. Dr. Kemal Memişoğlu konuşmasını, “İstanbullu olarak bir Türk vatandaşı olarak ve sağlık müdürü olarak sabırsızlıkla 2020 sonunda burada sağlık hizmeti vermeyi bekliyorum. Bunu beklerken de şimdiden İl Sağlık Müdürlüğü olarak ekipler oluşturduk. Yönetsel ve hekimlerle beraber bunun bedenini oluşturduktan sonra en kısa zamanda ruhunu da hazır edip inşallah canlandıracağız. Sadece fiziki yapıya değil sağlık hizmetini de en iyi şekilde verecek yapıya kavuşacağız, onun için çalışıyoruz. Başlangıcından bitişine kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diyerek sonlandırdı.

20190705_112516

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz de, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin farklı branşlarda 8 hastaneyi bünyesinde barındırdığını belirterek, “Sahip olacağı tüm imkanlarla İstanbul’u sağlık alanında bir numara yapacak” dedi. İstanbul’un göç alan, nüfusu her geçen gün artan bir metropol olduğuna dikkat çeken İnceöz, “İstanbul’un nitelikli yatak sayısının artırılması gerekliliği gözardı edilemezdi. Bu noktada Başakşehir Şehir Hastanesi, sağlık hizmeti alanında sadece yeni bir vizyon kazandırmayacak, ihtiyaç duyulan nitelikli yatak sayısını da karşılayacak” diye konuştu.

 

Başakşehir Şehir Hastanesi’nde inşaat, medikal ekipman ve medikal hizmetlerde en son teknolojinin kullanılacağını kaydeden İnceöz, şöyle konuştu: “En küçük aile sağlığı merkezinden, şehir hastanelerine kadar uluslararası standartlarda sağlık tesislerinin yapımı ve yenilenmesi konusunda yüklendiğimiz sorumluluğun farkındayız. İster 50 yataklı hastane olsun, ister şehir hastanesi olsun tüm sağlık tesislerimizi yüksek standart ve teknolojiyle donatıyoruz. Polikliniklerden, ameliyathanelere, yoğun bakım ünitelerinden, hasta odalarına, sosyal donatı alanlarına kadar hem hastalara hem de refakatçilere hastanede bulundukları süre içinde konforu en üst seviyeye çıkaran imkânlar sunuyoruz.”

 

“Sağlıkta deneyimi ihraç ediyoruz”

Bu önemli projeyle ilgili detaylı bilgi veren Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ise, “Sağlık Bakanlığı Kamu Özel Ortaklığı Programı kapsamında, değerli iş ortağımız Japon Yatırım Firması Sojitz ile projemizin büyük kısmını tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak Başakşehir Şehir Hastanesi, güvenli ve ileri teknolojiye sahip sağlık hizmetlerini herkesle buluşturmaya hazırlanıyor. 2020 yılında inşaatının tamamlanmasıyla bu hastane İstanbul’un bölgenin sağlık başkenti haline gelmesinde çok önemli rol oynayacak” dedi.

 

Türkiye’de sağlık sektörü, medikal inşaat ve sağlık işletmelerinden elde edilen tecrübeyi yurtdışına da taşıyacaklarını belirten Kamil Yanıkömeroğlu, “Rönesans olarak Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ile yaptığımız anlaşma kapsamında, Rusya’nın farklı bölgelerinde, üniversite bünyelerinde kurulacak 15 adet eğitim ve araştırma hastanelerini kapsayan ortak bir projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye vurguladı.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It