15 Eylül 2017

AVRUPA KANSER KONGRESİ’NDE İMMÜNO-ONKOLOJİK TEDAVİLER ÖNE ÇIKTI

a404af8826d68832cf4d48524a650d4a_XL

20.Avrupa Kanser Kongresi (ESMO) bu sene 8-12 Eylül 2017 tarihleri İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirildi. Yaklaşık 30.000 kişinin takip ettiği kongrede pek çok kanser türünde uygulanan yenilikçi yaklaşımlar ve tedavi imkânları onkologlar başta olmak üzere sağlık profesyonellerine sunuldu.

 

Kongreyi izleyen Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş; “Avrupa Kıtası ile özdeşleşmiş bir kanser kongresi gibi gözükmekle birlikte, tüm dünyadan saygın medikal onkolog, radyasyon onkologu ve kanser tedavisi ile ilgilenen diğer branş doktorlarının da katıldığı ve tüm dünyaya önemli çalışmaların ilk kez açıklandığı bir kongre. ESMO 2017 Kongresinin en sevindirici yönlerinden biri ülkemizden çok sayıda medikal onkologun klinik çalışma, sözlü sunum ve poster bildirilerinin de yayınlanmasıydı. Kanser tedavisinde cerrahi müdahale, radyasyon, kemoterapi ve hedefli tedaviler bugüne kadar tedavinin temelini oluşturmuştur. Ancak lokal olarak ilerlemiş veya ileri evre kanserlerde bu yöntemler ile uzun dönemli sağkalım ve pozitif bir yaşam kalitesi sağlanmasına rağmen, hastaların büyük çoğunluğunda yeni tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu karşılanmayan tıbbi ihtiyaç nedeniyle, temel mekanizması kanserle savaşmak üzere vücudun immün sistemi ile doğrudan çalışmayı hedefleyen ve İmmüno-Onkoloji olarak adlandırılan yenilikçi bir kanser tedavi yaklaşımı günümüzde kanser ile mücadelede ciddi bir ümit olmaya başlamıştır” dedi.

 

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİNDE EN UZUN DÖNEMLİ İZLEM VE SONUÇLARI AÇIKLANDI

 

Prof. Dr. Mahmut Gümüş ve Doç. Dr. Nuri Karadurmuş kongre ile ilgili şu bilgileri verdiler: “Akciğer kanseri dünya genelinde kansere bağlı ölümlerin birinci sırada yer alan nedenidir ve Dünya Sağlık Örgütüne göre her yıl yaklaşık 1,7 milyon ölümle sonuçlanmaktadır. KHDAK, hastalığın en yaygın tiplerinden biridir ve tanıların yaklaşık %85’ini oluşturmaktadır. Ciddi bir sağlık sorunu oluşturan bu kanser türünde 2017 yılındaki yeni gelişmeler ışığında hastalarımıza İmmuno-Onkoloji tedavi seçeneklerini sunabilmek onkoloji gibi hızla değişen dinamiklerin olduğu bir alanda, tıbbi onkologlar olarak bizleri heyecanlandırmaktadır. Yaşam süresinde uzama ve yan etkilerin yönetilebilir olması hastalara kaliteli bir yaşam olanağı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi üzerinden etkili ilaçlar yani immunoterapiler önceden tedavi almış küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) için halihazırda standart bir tedavi haline gelmiştir ve yapılan iki çalışmada kalıcı, uzun dönem sağkalım sağlamıştır.

Yapılan bu çalışmalarda immunoterapi ile mevcut kemoterapi tedavisine kıyasla sağlık durumu, yaşam kalitesi ve genel sağkalımda olumlu sonuçlar alınmıştır.

Akciğer kanserinde ülkemizden değerli üyelerimizin de katıldığı diğer bir çalışmada tanı esnasında ameliyata uygun olmayan akciğer kanserli hastaların ideal tedavi yöntemi olan kemoradyoterapiye rağmen nüks etmeleri durumunda bağışıklık sistemi üzerinden etki eden diğer bir immunoterapi ilacının kullanıldığında uzun süreli olarak hastalıksız seyredebildikleri ve tedaviye bağlı yan etkilerin oldukça az olduğu gözlenmiştir.

Melanom da son derece ciddi seyreden bir cilt kanseri ve olguların önemli bir kısmında ya tanı esnasında ya da ilerleyen süreçte beyin metastazı gelişme riski son derec yüksek. Bu seneki ESMO’da özellikle beyin metastazlı melanom olgularında bu hastalıkta oluşan BRAF mutasyonuna yönelik tedavi kombinasyonları ile başarılı sonuçlar yayınlandı.

Aynı şekilde yemek borusu, mide kanserlerinde immunoterapinin hastalıksız sağkalımı uzattığını gösteren ve tedaviye bağlı yan etkilerin son derece az olduğu çalışmalar sunuldu.

Özellikle metastatik böbrek kanserlerinde klasik kemoterapinin tedavide bir etkinliği yok, bu nedenle bu hastalarda ilk tedavide akıllı ilaçlar kullanmaktayız ve son derece iyi sağkalım sonuçları elde edilmekte, bu sene immunoterapi ile akıllı molekülleri karşılaştıran bir çalışmada immunoterapilerin akıllı moleküllere karşı hem yan etki hem de toplam sağkalım bakımından üstünlük sağladığı gösterildi. Bu nokta da başarılı olan tedavilerin daha da başarılılarının keşfedilmesi açısından önem arzetmekte idi.

2017 yılındaki yeni gelişmeler ışığında hastalarımıza İmmuno-Onkoloji tedavi seçeneklerini sunabilmek onkoloji gibi hızla değişen dinamiklerin olduğu bir alanda, tıbbi onkologlar olarak bizleri heyecanlandırmaktadır. Yaşam süresinde uzama ve yan etkilerin yönetilebilir olması hastalara kaliteli bir yaşam olanağı sağlamaktadır.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki kanseri ölümcül bir hastalık olmaktan çıkarıp başedilebilir kronik bir hastalık haline getirme yolunda umudumuzu kaybettirmeyecek çok neden var. Tüm bu yeniliklerin hastalarımıza ulaştırılması yolunda gayret sarfeden hekimlerimize çalışmalarında başarılar, hastalarımıza sağlıklı ömürler diliyoruz.”

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It