5 Şubat 2020

AstraZeneca Y Kuşağı ile Geleceğe Hazır

1580908005_AstraZeneca_T__rkiye___nsan_Kaynaklar___Direkt__r___Feyza_Aysan

Dünya nüfusunun neredeyse %40’ını oluşturan Y Kuşağı, iş dünyasındaki bayrağı X ve “Baby Boomer” kuşaklarından yavaş yavaş devralıyor. Dünyanın sürdürülebilir geleceği için çalışan markalar Y kuşağı gençlerin ne istediklerini, neye önem verdiklerini anlamak için çalışmalar yapıyor.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında yer alarak 2 yıldır üst üste “Great Place to Work” ödülünü almaya hak kazana AstraZeneca, Dinamo Danışmanlık tarafından projelendirilen ve yürütülen “180° Tersine Mentorluk” programını 2016 yılından bu yana sürdürüyor. Her yeni partide farklı kişileri seçip eşleştirilerek toplamda 40 mentee ve 120 mentor katılımcı sayısına ulaşıldı.

“Yarının yeni dünyasına şimdiden hazırlanıyoruz”

AstraZeneca Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Feyza Aysan, Y kuşağının iş dünyasında aktif rol aldığı günümüzde; bu kuşağın, X ve “Baby boomer” kuşakları ile iletişiminin ve aynı dilden konuşmalarının; hem kişilerin hem de şirketlerin performansı ve geleceği açısından çok önemli bir yer kapladığına inanıyor. Zaman zaman farklı bakış açıları sergileyen farklı kuşaklardan çalışanların, bir harmoni içerisinde başarılı işler yapabilmesi için aralarındaki uyum çok kritik. AstraZeneca’nın, kendi sektöründe bir ilk olarak uyguladığı Tersine Mentorluk Programı, bu noktalarda devreye girerek, hem kişilerin esneyerek gelişmeleri ve empatik yaklaşımlarını arttırmaları; hem de şirketin kültürünün geleceğe hazırlanması konularında büyük anlam taşıyor. Ayrıca, birbirinden öğrenme kültürü sayesinde katılımcılar, işlerini yaparken bir mentordan aldıkları bilgileri ve görüşleri hayata geçirebiliyor ve bu iş birlikçi bakış açısıyla daha verimli sonuçlar alabiliyorlar. Bir yapbozun parçaları gibi düşünebileceğimiz bu grubun, uygun parçaları bir araya getirerek ortaya bir bütün çıkarması şirketin gerçek potansiyeline ulaşması konusunda katkı sağlıyor.

“Ben gençken…” diyenlere, “Ben şimdi gencim” diyenlerden mentorluk…

1580908404_Dinamo_Dan____manl__k_Kurucu_Orta_____Evrim_Kuran

Ulusal ve global birçok dev markaya uyguladığı Tersine Mentorluk programlarıyla kuşaklar arasında köprü kuran Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı Evrim Kuran, AstraZeneca’ya özel olarak geliştirdiği program ile ilgili olarak, “Bu platformda, bilindik mentorluğu ters yüz ediyoruz. Genç çalışanlar deneyimli yöneticilere akıl hocalığı yapıyor. Yeni jenerasyon bir başlangıç seviye çalışanın, üst kuşaktan deneyimli bir yöneticiye tüketimin yeni dünyası, yeni nesil iletişim ve yeni iş yapma biçimlerine dair iç görülerini aktardığı Tersine Mentorluk programını AstraZeneca ile 2016 yılından bu yana yürütüyoruz. Bu programın hem genç mentorlar, hem deneyimli danışanlar hem de AstraZeneca için sunduğu faydaları ölçümleyerek yol almanın keyfini de birlikte yaşıyoruz.” dedi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It