17 Mayıs 2016

Artan rekabetle birlikte “kaliteli hizmet sunumu” önemli hale gelmiştir

DUYGU 1 RAMAZAN YILMAZ

Özel Duygu Hastanesi Satınalma Sorumlusu Ramazan Yılmaz ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Özel Duygu Hastanesi Satınalma Sorumluluğu görevini yürütmektesiniz. Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1974 Bartın / Ulus Doğumluyum. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Ulus İlçesinde tamamladım. Halkla İlişkiler Bölümü mezunuyum. İlk İş hayatıma 1994 yılında Özel bir Klinikte başladım. 1996 yılı itibari ile Mecidiyeköy’de Özel bir Hastanenin çeşitli birimlerinde 7 yıl tecrübe sahibi olduktan sonra Mart 2002 yılında Özel Duygu Hastanesinde Halkla İlişkiler sorumlusu olarak işe başladım. 2013 Nisan ayına kadar bu görevimi ifa ederken Yönetim kurulunun almış olduğu karar ile Satınalma Sorumlusu olarak atandım. 20 yıla yakın Halkla İlişkiler Reklam ve Tanıtım birimden ayrılıp satınalma birimine geçmem ilk başta bana garip gelse de buranın havası ve ortamı çok farklı olduğundan alışmam kolay olmadı. Genel Müdürümün ve Ekip arkadaşlarımın desteği ile artık yoluma burada devam etmekteyim.

Sağlık sektörü içerisinde “hastaneler” hayati bileşen. Hastane işletmeciliği ve hastane yönetimi konuları hak ettikleri ilgiyi görmeye başladı. İdari konuların değer kazandığını görmekteyiz. Hastane yönetiminde satınalma departmanının rolünü nasıl değerlendirirsiniz?

Sadece sağlık sektöründe değil, tüm sektörlerde satın alma departmanları hayati bir rol üstlenmektedir. Sağlık sektöründe ise satın alma departmanları daha özel bir rol üstlenmiş durumdadır. Özellikle tıbbi malzeme, ilaç, tıbbi cihaz, idari malzeme ve hizmet konularında birden fazla bileşeni bir araya getirerek doğru karar vermek durumunda kalmaktayız. Bu bileşenler arasında, tedarik ve temrin süreleri, kalite, talep eden birimlerin öncelikleri, referans verileri, marka değeri ve maliyet hususları hassas bir şekilde değerlendirilmeli ve dikkatlice irdelenmelidir. Aslında bu unsurları dikkatlice incelediğimizde maliyet dışındaki tüm unsurların, maliyet üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğunu görmekteyiz. Mevcut baskıları doğru şekilde yönetebilmek maliyet unsurları üzerinde olumlu etkiler meydana getirerek doğru satın alma kararının verilmesine yardımcı olmaktadır. Hastane işletmeciliğinde yatan hasta, ayakta tedavi gören hasta, sağlıklı bireyler ve hasta yakınları var. Doktorlar, hemşireler, teknik insanlar ve personel… Bir hizmet sektörü… Bütün bu grupların hastaneden beklentileri ve algıları da farklı farklı…

İşinizin temel zorlukları nelerdir?

Sağlık sektöründe artan rekabetle birlikte “kaliteli hizmet sunumu” önem arz etmeye başlamıştır. Özellikle tüm hasta grubunda kaliteli hizmet sunma zorunluluğu, beraberinde satın almanın olmazsa olmazı olan maliyet verilerini de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Tüm beklentileri doğru değerlendirip, beklentiler doğrultusunda karar almak, bunu hasta ve personel memnuniyetine çevirmek durumundayız. Burada özellikle satın alma departmanı olarak idari bölümlerden bu yönde gelen talepleri doğru okumalı, zamanında karar verebilmeliyiz. Ayrıca hasta bakımında ve tesis yönetiminde önem içeren tüm ürün gruplarında beklentiler doğrultusunda hareket edebilmeliyiz. Tüm bu değerlendirmeler dışında rutin olarak maliyet unsurları üzerinde de gereken detayları göz önünde tutarak işletmenin kârlılığına katkı sunmak durumundayız.

Özel Duygu Hastanesi, sektöründe hizmet kalitesi ile ön planda… Bir taraftan ilaç ve sağlık malzemeleri alımları var. Diğer taraftan ise konaklama ağırlıklı otel benzeri hizmet alımları var… Bu konulardaki temel bakış açınızı öğrenebilir miyiz?

Mevcut ürün grubu otelcilik hizmetleri bünyesinde değerlendirilmektedir. Tüm ürün grubu alımlarımızda, kaliteyi uygun fiyata alabilme mantığı ile hareket etmekte ve üst kalite ürün gruplarını tercih etmekteyiz. Mevcut ürünlerin alımları sonrası efektif kullanımının sağlanması alımlardan daha fazla önem arz etmektedir. Doğru ürünlerin doğru alanlarda, vasfına uygun ve doğru miktarlarda kullanılması kalite çıtamızı üst seviyelere taşımaktadır.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It