28 Temmuz 2019

ALIŞKANLIKLAR

gurkan

Gürkan KÖROĞLU yazdı…

 

Asla kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için geç değil. Hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle ve her gün yaparak hayatımızı değiştirecek iyi alışkanlıklar kazanabiliriz.

 

 

Alışkanlıklarımız iyi ve kötü olarak ayrılıyor. Burada bahsedeceğimiz alışkanlıklar ise genellikle iyi, pozitif alışkanlıklar olacaktır.

Daha önceki yazılarımda beyinden bahsederken beynimiz çalışırken her zaman kısa ve kolay yolu tercih ettiğine değinmiştik. Araştırmalar şunu göstermiştir ki kısa yollar oluşturmanın en kolay yolu faaliyetleri alışkanlık haline getirmektir.

Çoğu alışkanlıklarımız çocuk yaşlarda ediniyoruz. O dönemlerde farkında olmadığımız küçük küçük tekrarlarımız bizde kalıcı alışkanlıklara sebep oluyor.

Araç kullanıyorsanız fark etmişsinizdir. İşyerinize her gün aynı yoldan gidiyorsanız farkında olmadan bunu otomatik olarak yaparsınız, artık alışkanlık haline gelmiştir. Telefonla konuşurken, bir şey düşünürken farkında olmadan işyerinize ya da evinize varmış olursunuz.

Bu gibi alışkanlıklar tekrar eden alışkanlıkların sonuçlarıdır.

Çoğumuz zaman zaman faydalı alışkanlıklar edinip ömür boyu bu alışkanlıkları sürdürmek isteriz. Örneğin düzenli spor yapmak, kitap okumak, birikim yapmak gibi. Fakat çoğumuzun yaptığı hata bu alışkanlıkları kazanmaya aşırı dozda başlayıp sonrasının gelmemesi.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki sık sık yapılan kısa süreli faaliyetlerin sürekli olup alışkanlık haline gelmesi çok daha kolay olduğu gözlenmiştir.

Her gün erken kalkma alışkanlığı sağlamak isteyen birisi erken kalkmaya her zaman kalktığı saatten 10 ya da 15 dakika önce kalkarak bünyesini yavaş yavaş hedeflediğiniz erken kalkabileceğiniz saate ulaşabilirsiniz.

Alışkanlıklar yeterli bir seviyeye ulaştığında uzun süre kalıcı olmaktadır. Yapılan araştırmalarda hafıza kaybına uğrayan kişilerde dahi bazı alışkanlıkların unutulmadığı hâlâ devam ettiği gözlenmiştir. Alışkanlıkların bu kalıcı özelliğinin olması çok güzel bir şey olduğunun bilmenin yanında kötü alışkanlıklara da sahip olabileceğimiz unutulmamalı ve dikkat edilmelidir.

Aslında alışkanlıklar günlük yaşantımızın büyük kısmını oluşturmaktadır. Bazı araştırmalar gösteriyor ki gün içerisindeki zamanımızın % 40’ını ne yaptığımızı düşünmeden hareket ediyoruz. Ne türlü alışkanlıklara sahip olduğumuz bizim yaşam kalitemizi belirliyor.

Örneğin beslenme alışkanlığımız, egzersiz alışkanlığımız bizi doğrudan etkileyen alışkanlıklardır. Fast food türü bir beslenme alışkanlığımız var ise gelecekte ciddi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmamız muhtemeldir.

Peki bir şeyi alışkanlık haline getirmemiz için ne kadar zaman gereklidir?

Bu konu ile de ilgili faklı çalışmalar mevcuttur. Yapılan bir araştırmaya göre bir faaliyetin alışkanlık haline gelmesi için 21 günlük tekrar bir başka çalışmaya göre de bu sürenin 90 gün olduğu gözlenmiştir.

Kötü alışkanlıklarımızı değiştirmekte mümkündür. Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda kötü alışkanlıklardan kurtulmanın bizi etkileyen çevreyi değiştirmenin etkili bir yol olduğunu bulmuşlardır. Örneğin bilim insanları sigara kullananların sigarayı hemen hemen aynı yerlerde içtiğini tespit etmişlerdir. Sigara alışkanlığını bırakmak isteyenlere sigara arzusu geldiğinde bulundukları yeri değiştirmeleri ve o anın farkında olmaları önerilir. Ayrıca bilim insanları kötü alışkanlıkların yerini başka daha iyi bir alışkanlıkla doldurarak gidermenin etkili olduğunu görmüşlerdir. Yine sigara üzerinden gidecek olursak sigara ihtiyacı hissedildiğinde sigara yerini dolduracak bir aktivite yapmak ya da bir şey yemek çözüm olacağı tespit edilmiştir.

İyi bir alışkanlık oluşturmak için azar azar ve devamlı olarak faaliyette bulunduğumuz gibi kötü alışkanlığı da aynı şekilde azaltarak bırakmak o alışkanlıktan kurtulmamıza yardımcı olacaktır. Örneğin; çayı veya kahveyi 3 şeker ile içen birisinin şekersiz içebilmesi için şeker miktarını birer birer azaltarak içmesi çayı tamamen şekersiz içmesini çok kolaylaştıracaktır.

Böylece bir alışkanlığın değişmesine yardımcı olacaktır.

Artık biliyoruz ki kötü alışkanlıklardan kurtulup yerini iyi alışkanlıklarla doldurmak mümkün.

Asla kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak için geç değil. Hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle ve her gün yaparak hayatımızı değiştirecek iyi alışkanlıklar kazanabiliriz.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It