16 Haziran 2015

ACENDIS 20. Yaşını büyük bir davet ile kutladı

DSC_1885Temelleri Almanya’da atılan ve sektöründe dünya markası olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Türk girişimi ACENDIS, Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleştirilen ve Işın Karaca’nın sahne performansı ile renk kattığı gala gecesinde, kuruluşunun 20. Yılını kutladı. Geceye aralarında Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Medical Park Hastaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Adem Elbaşı, Acıbadem Proje Yönetimi Genel Müdürü Sedat Artukoğlu, Liv Hospital Genel Müdürü Meri İstiroti, Medical Park Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Levent Öztürk, Philips Sağlık Türkiye Genel Müdürü Esen Tümer, Siemens Grup Müdürü Ertan Cömert’in de olduğu çok sayıda davetli katıldı. Sağlık sektörünü buluşturan organizasyonda Türkiye’nin yanı sıra, İsviçre, Azerbaycan, Almanya, Gana, Nijerya, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki hastanelerin yöneticileri de yer aldı. Geceye katılarak bir konuşma yapan Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, “Dünyanın her yerine mal ve ürün satıyorlar, bilgi satıyorlar. ACENDIS’ın Türk-Alman dostluğuna en ciddi katkı sağlayan firma olduğunu düşünüyorum. ACENDIS’i bütün dostları bu gecede buluşturduğu için teşekkür ederim” dedi. ACENDIS’in kurucusu Hasan Şahin, yaptığı 20.yıl konuşmasında, bu özel gecede kendileriyle birlikte olan tüm konuklara teşekkür ederken, OFM Antalya hastanesinin Başhekimi Dr. Ahmet Arslantaş’ın ACENDIS için kaleme aldığı Mihenk Taşı yazısını davetlilerle paylaştı. Hasan Şahin, henüz 25 yaşında bir Türk girişimci olarak Almanya’da temellerini attığı şirketin, bugün 20.Yılını kutlamaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu vurgulayarak; “Sizlerden aldığımız güven ve destek ile büyümeye devam ediyoruz. Bu gece, sağlık sektörü ile birlikteliğimizin 20.yılını kutluyoruz. Bu anlamlı buluşma, bize güven ve desteklerini esirgemeyen tüm sağlık sektörünün gecesidir. Birlikte, önümüzde nice başarılı yıllar olduğuna inanıyorum. Ayrıca bu gece bizleri yalnız bırakmayan Türkiye’den gelen misafirlerimizle birlikte; Almanya, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Çin, Cibuti, Gana, Hong Kong, İsviçre, Malta, Makedonya ve Nijerya’dan gelen misafirlerimize teşekkür ederim” dedi. Şahin, ACENDIS olarak, sektörün dünya devlerinin arasına girmeyi hedeflediklerini belirtti. Delta Trade Company kurucu ortağı Hüseyin Şahin de gecede bir konuşma yaptı. Galada, Sağlık Gönüllüleri Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Engiz de, Şahin’e süpriz bir ödül vererek, Sağlık Gönüllüleri Derneği’ne destekleri için teşekkürlerini dile getirdi.

Çalışanlara ve çözüm ortaklarına plaket

ACENDIS’in 20. Yıl Gala Gecesi’nde gerçekleştirilen plaket töreninde, firmanın Türkiye’deki yapılanmasında ve bugünlere gelmesinde önemli katkısı olan Delta Trade Company’nin kurucu ortağı Hüseyin Şahin’e, ACENDIS’in bu başarılı yürüyüşünde işbirliği yaptığı ve beraber birçok başarılı projeye imza attığı iş ortakları; Richard Wolf Endoskopi Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Dr. Aykut Sümer’e, Schiller Türkiye Genel Müdürü Mervan Köylüer’e teşekkür plaketi verildi. Gecede ayrıca ACENDIS’e 10 yıl ve üzeri hizmet eden; ACENDIS Kurucu Ortağı ve Finans Direktörü Erdoğan Odabaşı, ACENDIS Türkiye Kurucu Ortaklarından ve Projeler Direktörü Kemal Durukan, ACENDIS Satış ve Pazarlama Müdürü Ali Türkoğlu, Dijital Teknoloji Servisi Genel Müdürü Hasan Sevgili, ACENDIS Türkiye Genel Müdürü Gürkan Köroğlu, Delta Trade Company Satış Müdürü Hüseyin Demirdoğan, Dijital Teknoloji Servis Müdürü Cem Sevgili, Medek Medikal Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Deniz Taşkın, Richard Wolf Endoskopi Bölge Müdürü Ayhan Şahin, Richard Wolf Endoskopi Bölge Müdürü İlker Akgül, ACENDIS Germany Proje Müdürü Karina Roth, Dijital Teknoloji Servis Koordinatörü Derya Özer, Delta Trade Company Ankara Bölgesi Teknik Servis Müdürü Feridun Madran, Delta Trade Company Proje Koordinatörü Yaşar Akko, Delta Trade Company Türkiye Proje Direktörü Okan Özdemir, Schiller Türkiye İç Anadolu Bölgesi Sorumlusu Şule Yahşi plaketlerini ACENDIS’in kurucusu Hasan Şahin’den aldılar. Sunuculuğunu Ayça Varlıer’in yaptığı gecede, Işın Karaca ile Emir Ersoy orkestrası sahne aldı.

20 yılda 146 hastane projesine medikal ekipman tedarik etti

Sektördeki 20. Yılını özel bir davetle kutlayan, merkezi Almanya olan ACENDIS, bugüne kadar dünyanın en önemli üretici firmalarıyla ortak çalışarak Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, BAE, Suudi Arabistan ve Afrika’da küresel hastane projelerine imza attı. Proje ofisleri, showroomları ve teknik servis departmanları üzerinden sağlık sektörüne dünya standartlarında hizmet veren, medikal alandaki en son teknoloji ve yenilikleri sürekli takip ederek hayatı kolaylaştıran çözümler sunan ve her bölgedeki temsilcileri ile müşterilerinin sürekli yanı başında olan ACENDIS, son 20 yılda, başta Türkiye’deki zincir hastane markaları olmak üzere, farklı coğrafyalardaki toplam 146 projenin 300 milyon Euro değerindeki medikal ekipman ihtiyacını karşıladı.

Almanya’dan dünyaya açılan bir Türk girişimi “ACENDIS”

Yurt dışındaki Türklerin, başarılı girişim hikâyelerinin bir örneği de Almanya’da yaşandı. 1969 Malatya doğumlu olan Hasan Şahin’in, ilköğretim birinci sınıftan sonra anne ve babasının yanına gittiği Almanya’da, üniversite ve master eğitiminin ardından, henüz 26 yaşında kurduğu ACENDIS, 2015’te 20. Yılını kutluyor. Şahin’in “Orta ölçekli bir firmayız, ancak sektörün en büyükleriyle rekabet ediyoruz” dediği ACENDIS, hastane projelerinin tüm medikal ihtiyaçlarını karşılıyor. Yaklaşık 200 çalışanı bulunan firma, hastane inşaatının temelinin atılmasıyla birlikte; projelendirme, medikal cihaz planlaması, finansman, satın alma, teslimat, kurulum, kullanıcı eğitimleri ve teknik servis hizmetlerini bir arada sunuyor. Hasan Şahin’in girişim hikâyesi çok genç yaşta başlıyor. İlk olarak Almanya’nın Hannover kentinde 1995 yılında şimdiki adı ACENDIS olan ilk firmasını kuran Şahin, 1997 yılında, Dr. Sait Turfanda ve abisi Hüseyin Şahin ile birlikte şirketin Türkiye ayağını oluşturdu. Henüz üniversitede okurken sanat tarihi merakından ötürü bir antika dükkanı da bulunan Şahin, 20’li yaşlarda atıldığı iş yaşamında, bugüne dek hep kendi işlerini kurmuş bir girişimci. Tıbbi cihaz üretiminde dünyada en büyük şirketlerinden biri olan Schiller firmasıyla 2002 yılında ortaklık kuran Şahin, 2003 yılında yine alanında dünyanın en önde gelen şirketlerinden Richard Wolf’un Türkiye ayağını kuruyor. 2008 yılında ise 40 yıllık Alman firması Medicalis’i satın alıyor. ACENDIS’in Türkiye’deki ilk projesi 1997 yılında Universal Hospital Adana oluyor. Ardından 1998’de JFK Hastanesi geliyor. Bundan bir yıl sonra 1999’da Acıbadem ile Bakırköy Hastanesi yapımında çalışan ACENDIS, o günden bugüne zincir hastanelerin projelerinde yer alıyor. Son 20 yılda, yurt içi ve yurt dışında toplam 146 hastanenin 300 milyon Euro değerinde medikal cihaz ihtiyacını karşılayan ACENDIS, sektörde, hastane projesi yapan en genç firma unvanına sahip bulunuyor. ACENDIS, Türkiye dışında, Türkmenistan, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Afrika (Angola, Gana, Nijerya, Cap Verde), Moldovya, Kosova ve Kıbrıs’ta hastane projeleri gerçekleştirdi. Suudi Arabistan, Irak, Nijerya, Tunus ve Malta gibi büyüyen pazarlarda aktif olan ACENDIS’in, en yoğun çalıştığı ülke, çok sayıda hastane projesine sahip Türkiye.

“Türkiye’de hemşehrilik, profesyonelliğin önünde!”

Malatya’da doğup, Almanya’nın Kuzey Westfalya eyaletinde büyüyen Şahin, Liseyi bu bölgedeki Symnasium’da bitirdikten sonra, Hannover Üniversitesi’nde Ekonomi&İktisat öğrenimi ve ardından yine aynı üniversitede “Ekonomi Uzmanlığı” alanında master eğitimi aldı. İş yaşamına genç yaşta atılan Şahin, henüz 25 yaşında ACENDIS’i kurdu. Çocukken en büyük hayalinin dünyayı gezmek olduğunu söyleyen Şahin, bugün bu hayalini büyük ölçüde gerçekleştirmiş bir Türk girişimci. Öyle ki, artık ikametgah yeri olarak havalimanlarını gösteriyor. Ayın sadece belli kısa zaman aralıklarında yaşadığı yer olan Hannover’de kalan Şahin, diğer zamanları ise yeni ülkelerle iletişim kurarak ACENDIS’in ürün portföyüne yeni ürünler katmak amacıyla, dünyanın farklı şehirlerinde iş seyahatleriyle geçiriyor. “İşim gereği çok sayıda ülke gezdim ve pek çok görüşme yaptım. Her gün yeni yerler ve insanlar tanıyorsunuz, yeni kültürler, yaşam tarzları görüyorsunuz. Bu güzel, fakat öte yandan göçebe bir hayatınız var, hiçbir yere bağlı değilsiniz. Bulunduğunuz noktalardan devamlı ayrılmanız gerekiyor ve bu da üzücü oluyor. Onlarca farklı ülkede proje gerçekleştirdik, ama Türkiye, dünyanın hiçbir yerine benzemiyor. Burada, iş yapmak ve iş ilişkilerinizi ayakta tutmak için daha fazla performans harcamak zorundasınız. Gerçekleştirdiğiniz başarılı projelerinizden ve referanslarınızdan önce memleketiniz soruluyor. Almanya’da ise sunduğunuz hizmete konsantre oluyorsunuz, anlaşmalar daha kısa ve net prosedürlerden oluşuyor” diyen Şahin, aralarında önemli hastane zincirlerinin de olduğu yaklaşık 100 sağlık kuruluşuna hizmet verdikleri Türkiye’de, şu sıralar “şehir hastanelerine” yöneldiklerini söylüyor.

“Klasik bir yönetici olduğum söylenemez”

Biri erkek, diğeri kız iki çocuk sahibi olan Şahin, klasik bir yöneticiden ziyade, sosyal yaşamı ile iş hayatı çok iç içe girdiğinden, kendini işine adapte etmek yerine, işini kendi yaşamına adapte etme yolunu seçen sıra dışı bir yönetici. “ACENDIS çalışanları beni patronları gibi değil iş arkadaşları gibi görürler. Ben de kendimi onlardan ayrı görmüyorum. Ofis yöneticisi değilim. Onlar gibi ben de sahadayım. Şirket personeline sürekli hareket halinde olmalarını, gezmelerini tavsiye ediyorum. Mesela, herkesin vizesinin mutlaka olması gerektiğini ifade ediyorum, farklı ülkeleri gezmeleri, fuar, kongre ve eğitimlere katılmaları gerekiyor. Türkiyeli patronlar, çalışanından adeta korkuyor. Oysa kişiler ne kadar çok gezerse, fuar, kongre ve eğitimlere katılırsa, şirketine de o kadar çok faydası olur. Dünyanın her neresinde olursam olayım, özellikle akşam yemeklerini asla yalnız yememeye özen gösteriyorum. Zaten hep dışarıda olduğum için en azından akşam yemeklerinde kalabalık arkadaş grubumun bana eşlik etmesinden mutluluk duyuyorum. Bu ortamda yaşanan sohbet ve muhabbet atmosferi benim için eşsiz niteliktedir” diyen Şahin, tatillere bile, birlikte iş yaptığı kişilerle çıkıyor. Şahin, gün içinde kendisini en çok mutlu eden şeylerin başında, ACENDIS ekibinin işleri başındayken çekip paylaştıkları selfie’lerin geldiğini söylüyor. ACENDIS’i kurmasına vesile olan Ekonomi bölümüne tesadüfen girdiğini, asıl tutkusunun ise “sanat tarihi” olduğunu belirten Şahin, “Yıllar geçse de bu merakım hiç azalmadı. Resim tutkumdan asla vazgeçmedim. Yağlıboya tablolar yapıyorum. Hatta, ACENDIS’in Almanya’daki merkez ofisinin duvarlarını benim tablolarım süslüyor” diyor.

 

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It