13 Ocak 2020

5 YAŞINDAYIZ… ÖDEME SORUNU 2020’DE SON BULSUN… TIBBİ TEDARİK KONGRESİ… YENİ ŞEHİR HASTANELERİ…

yusuf med

 

 

5 YAŞINDAYIZ…

Medikal sektörde 25.yılımızı geride bırakırken dergimiz Medikal News’in 5. Yılını kutluyoruz. 25 yıldır duruşumuzla sektörden takdir gördük. Kaliteli yayın çizgisiyle, doğru adreslere dağıtımıyla her zaman beklenen bir dergi olan Medikal News yeni yılda da bu çizgisini sürdürecektir. Sektör STK’larının her zaman yanında olan, üreticilerin ve ithalatçıların sorunlarına aynı mesafede yaklaşan bir yayın olarak sosyal medya adreslerimizle de sektörün yanındayız. 2020 yılının tıbbi cihaz sektörüne, sağlık sektörüne yeni umutlar getirmesini diliyoruz.

 

ÖDEME SORUNU

Tıbbi cihaz sektörü uzun zamandır finans problemi ile boğuşuyor. Kamuya ve üniversite hastanelerine verdikleri ürünlerin ödemelerini zamanında alamayan birçok firma bugün kapısına kilit vurmuş durumda. Ödemelerini vaktinde alamayan firmalar banka kredileri altında ezilmektedirler. Ödemelerini alamayan firmalar yeni yatırımlara da girememektedirler. Hastaneye yemek veren firma ödemesini alamadığında verdiği yemeği keserken, tıbbi cihaz sektörü ödeme alamamasına rağmen sağlık hizmeti aksamasın diye ürün ve cihaz vermeyi sürdürüyor. Sektörün bu iyi niyetini suiistimal etmek neden o zaman? 2020 yılında 10-11 aylık ödeme dönemlerine ne imalatçı ne de ithalatçı firmalar dayanabilir. Firmalar ödeme vadelerini bile bilmiyorlar. Böylesine bir sistem ne kadar daha sürdürülebilir bilinmez. Ama bilinen tek şey sağlıktan tasarruf yapılmayacağıdır.

 

TIBBİ TEDARİK KONGRESİ

Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen 5. Tıbbi Tedarik Kongresi sektör için umut oldu adeta. Tıbbi cihaz sektörünün tüm sorunları masaya yatırıldı. Kamudan ilgili isimlerin de katıldığı kongrenin sonuç raporu tüm kurumlara gönderilecek. Kongreye ilginin yüksek olması, hem üretici hem de ithalatçı firma temsilcilerinin kongreye katılması sektörün birlik beraberliğine işaretti. Kongre tıbbi cihaz sektörünün geleceğine ışık tuttu diyebilirim. Kamu, tahsilat sorunu dışındaki tüm sorunlara iyimser yaklaşıyor ve birçok sorun çözülüyor. Çözülmeyen tek konu tahsilat sorunu, yani parasal konular. Sektör STK’ları ödeme sorununu gündemde tutmaya devam edeceğe benziyor. Ödeme ile ilgili kurumların yapacağı tek şey biran önce bu soruna neşter vurmaları ve bu sorunu kalıcı olmaktan çıkarmalarıdır.

 

YENİ ŞEHİR HASTANELERİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020’de İzmir, Kocaeli, Ankara Etlik, Konya gibi birçok şehir hastanesinin açılacağının müjdesini verdi. 2019’un, şehir hastanelerinin peş peşe açıldığı bir yıl olduğunu vurgulayan Koca, şehir hastanelerinin açılmasıyla mükemmeliyet merkezlerinin sayısının da her geçen gün artacağına işaret etti. Yeni yılla birlikte sağlık turizmine yönelik çalışmalara da ağırlık vereceklerini dile getiren Koca, 2023’te 1,5 milyon olan sağlık turisti hedefine daha erken ulaşmayı beklediklerini söyledi. Koca, 2020’de birçok ülkeyle sağlık iş forumları düzenlemeyi planladıklarını ifade etti. Mart ayında İngiltere ile sağlık iş forumu düzenlenecek. Eylül ve Ekim’de Sağlık Bakanlığı 30 ülke ile sağlık iş forumu özelinde ciddi bir organizasyon yapacak. Kırım, Azerbaycan ve Türk Konseyi ülkeleriyle sağlık iş forumları düzenlenecek. 2020 hareketli geçeceğe benziyor. Tıbbi cihaz sektörünün de yüzünün gülmesini temenni ediyoruz tabi.

 

SEKTÖRÜN YANINDAYIZ…

Medikal News dergisi olarak her zaman sektörün yanında yer aldık. 2020 yılında da bu tavrımızı sürdüreceğiz. Katıldığımız 5. Tıbbi Tedarik Kongresi’ne dergimizde geniş yer ayırdık. Sektörün sorunlarını sayfalarımıza aktardık. Bu sayıda kapak röportajımızı İstem Tıbbi Cihazlar Genel Müdürü Tuğba Aksoy ile yaptık. Sektörün 2019 yılında zor bir yıl geçirdiğini, bir sürü mücadele ile her ne olursa olsun güzel işlere ve projelere imza attıklarını anlatan Tuğba Aksoy ile röportajımız dikkat çekici.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın…

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It