20 Nisan 2020

426 Yoğun Bakım Yatak kapasiteli Başakşehir Şehir Hastanesi hizmete girdi

RHCcJkaF2kGGxFghEkt3Eg 

Koronavirüs ile mücadeleye güç katacak olan 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alanıyla dünyanın en modern cihazlarıyla donatılmış, 2 bin 682 yataklı Başakşehir Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, video konferansla Başakşehir Şehir Hastanesi’nin ilk etabının açılışı ve yerli solunum cihazı teslim törenine katıldı. Başkan Erdoğan konuşmasında “Uluslararası kuruluşların anlamını yitirdiği bir dönemde Türkiye kendi ayakları üzerinde durarak gücünü göstermiştir. Salgın süreci Türkiye’nin altyapısının gücü yanı sıra sağlık altyapısının ücretsiz verilmesinin de önemini göstermiştir. Türkiye’de tamamen ücretsiz olan pek çok teşhis ve tedavinin batı ülkelerine bakım hizmetlerine nasıl yüksek ücretlerle sahip olabildiklerini görüyoruz. Tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği kamu özel işbirliği yöntemiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında 10 şehir hastanesini hizmete aldık. İnşası devam eden 8 şehir hastanemizin büyük bölümünü bu yılsonuna kadar, kalanlarını da önümüzdeki yıl hizmete almayı planlıyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da açılışta yaptığı konuşmada, “İstanbulumuz iki yakadaki şehir hastaneleri ile sağlık altyapısı bakımından dünyanın en başta gelen şehirlerinden olacaktır. Çocuk acil ve girişinde 30 bin metrekarede acil servisler bulunmakta. Başakşehir Şehir Hastanesi, 8 ayrı branş hastanesini içinde barındırmaktadır. Tamamı hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine ait hastanesi olacaktır.

varank-MtLg

Başakşehir Şehir Hastanemiz bütünüyle 15 Mayıs’ta hizmete girecektir. Bugün kadın doğum bölümlerini hizmete alıyoruz. Şimdilik sadece pandemi hastaları tedavi altına alınacak. Sterilizasyon hastanemizin en önemli yapılarından bir tanesi.  İyileşmiş olan hastadan plazmasını alıp tedavi amaçlı kullanılabilir altyapıya da sahip. Hizmete giren hastanede 725 muayene odası ve 2.682 hasta yatağı var. Her bir hasta yatağı istenildiğinde yoğun bakım standartlarına dönüştürülebilecek kapasitededir. Hastanede; 28 doğum salonu, 90 ameliyathane, 16 yataklı yanık ünitesi, yenidoğan ve erişkin 426 yoğun bakım yatağı bulunmaktadır. 8.134 araçlık da otopark yer almaktadır. Yerli ve milli ventilatörümüz bugün itibarıyla üretilmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Yerli ve milli ventilatörler de 100 adet üretildi. Şu an 100 adet. Biz toplamda mayıs ayı itibarıyla 5 bine kadar üretilmesini planladık. Baykar, Arçelik, Aselsan ve Biyosis tarafından üretildi” diye konuştu.

EWCg41vXYAUyLYV

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise konuşmasında, “Muhteşem bir hastanenin açılışındayız. Canla başla mücadele eden sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Hastanemizin açılışının yanında yerli ve milli solunum cihazlarının ilk 100 adedinin teslimatlarını da gerçekleştiriyoruz. Solunum cihazları noktasında Sağlık Bakanlığımızın envanteri güçlü ama bir sıkıntı olabilmesine karşı biz harekete geçtik. Parasını verseniz bile bu cihazları bu dönemde alamıyorsunuz. Bu nedenle biz üretime başladık” şeklinde konuştu. Varank, Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin adet ventilatör üretimi gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

DİĞER BAŞLIKLAR

Pin It